خروج نیروهای آمریکایی از بزرگترین پایگاه خود در شمال سوریه؛ مقصد: منطقه تحت نفوذ ایران؟

شناسه خبر: 195132 سرویس: سیاست ، گوناگون سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸, ۱۱ : ۱۲ : ۰۰
خروج نیروهای آمریکایی از بزرگترین پایگاه خود در شمال سوریه؛ مقصد: منطقه تحت نفوذ ایران؟
روز یکشنبه نیروهای آمریکایی شروع به ترک بزرگترین پایگاه این کشور در شمال سوریه کردند، تا تصمیم ترامپ در مورد خروج آنها از منطقه عملی شود. این در حالی است که وزیر دفاع آمریکا از موافقت با انتقال تمام نیروها، که نزدیک به هزار سرباز هستند، به غرب عراق، برای ادامه مبارزه با داعش، خبر داد.
۵۵آنلاین :

الخليج آنلاين نوشت: روز یکشنبه نیروهای آمریکایی شروع به ترک بزرگترین پایگاه این کشور در شمال سوریه کردند، تا تصمیم ترامپ در مورد خروج آنها از منطقه عملی شود. این در حالی است که وزیر دفاع آمریکا از موافقت با انتقال تمام نیروها، که نزدیک به هزار سرباز هستند، به غرب عراق، برای ادامه مبارزه با داعش، خبر داد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: در همین رابطه، فرانس پرس گزارش داد که بیش از 70 نفر بر زرهی با پرچم آمریکا، از شهر تل تمر در حسکه، واقع در شمال غربی سوریه، عبور کردند.

همچنین، اسپر، در مسیر سفر خود به سمت خاورمیانه در گفتگو با روزنامه نگاران تصریح کرد که عقب نشینی نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه به تدریج انجام می شود. وی افزود: عملیات انتقال نیروها، با جنگنده ها و کاروان های زمینی انجام می شود و نقشه فعلی، بازگرداندن تمرکز این نیروها، به سمت غرب عراق است.

در این میان نگرانی هایی وجود دارد از اینکه معرکه های جاری در شمال شرق سوریه، بین ارتش ترکیه و شبه نظامیان کرد جدایی طلب، منجر به فرار نیروهای داعش از زندانهایی شود که کردها از آن نگهبانی می کنند.

در همین رابطه، اسپر می گوید که ایالات متحده همچنان با کردها در تماس است و به نظر می رسد ایشان به دفاع از این زندانها ادامه دهند.

این در حالی است که یکی دیگر از مسئولان بلند پایه آمریکایی می گوید احتمال تغییر برنامه های ایالات متحده وجود دارد و احتمالا هر گونه تصمیمی در مورد اعزام نیروهای آمریکایی به عراق، مورد بررسی دقیقی قرار خواهد گرفت؛ چرا که ایران، نفوذ گسترده ای در این کشور عربی دارد.

این مسئول آمریکایی مشخص نکرد که آیا نیروهای آمریکایی قصد استفاده از پایگاه عراق، برای ترتیب دادن حملات زمینی به سوریه و یا داعش را دارند یا خیر.

در هر صورت، ظاهرا نقشه فعلی آمریکا، خارج کردن نیروهای خود از سوریه و اعزام آنها به سمت عراق، برای آموزش نیروهای عراقی و همچنین، کمک به آنها برای تضمین نابودی داعش است و با اینکه اسپر اعلام کرده است با همتای عراقی خود در این باره صحبت کرده است، احتمال آن می رود که برخی مسئولان عراقی با دیده تردید به این اقدام آمریکا و نیت واقعی آن می نگرند.

این تصمیم ایالات متحده در حالی است که عراق درگیر یک بحران سیاسی است است و تظاهرات مردمی در این کشور منجر به کشته شدن بیش از 100 نفر و زخمی شدن 9000 نفر شده است.


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تهدید جدید بلوط‌های زاگرس

دور هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی لرستان را دیوار کشیدند

«اینترنت زغالی» در روزهای بنزینی

برای بسیاری از ما که به واسطه شبکه‌های اجتماعی در جریان اخبار و احوال مردم قرار می‌گرفتیم، بازخوردها را می‌دیدیم، سوژه پیدا می‌کردیم، می‌نوشتیم، نیش و نوش نصیب‌مان می‌شد و ... روزهای آسانی نیست.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: دو قطار مسافربری در هند شاخ به شاخ شدند

ویدئو؛ مدیرعامل ویز و کاربران ایرانی

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر