خانه تکانی سبز

شناسه خبر: 128039 سرویس: NGO ، گوناگون پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶, ۰۰ : ۱۰ : ۰۰
خانه تکانی سبز
مدیر کل دفتر پایش و فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به محدودیت منابع آب و آلودگی هایی که مصرف بی رویه شوینده های شیمیایی بر محیط زیست وارد می کند، لازم است خانه تکانی ما بیش از پیش با ملاحظه مسائل زیست محیطی به ویژه جلوگیری از هدررفت و اتلاف آب باشد.
۵۵آنلاین :

 

 

شینا انصاری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در ایام خانه تکانی هستیم و همه ساله در این روزها مطابق یک سنت دیرینه خانواده ها به ویژه خانم های خانه سعی در زدودن غبار آلودگی ها از لوازم و اسباب منزل دارند.
وی اظهار کرد: بازار شست و شوی فرش، مبل، پرده و سایر وسایل و همچنین عرضه شوینده های متنوع و رنگارنگ نیز داغ است، گفته می شود در هفته های پایانی سال، مصرف آب در شهرهای بزرگ 10 تا 20 درصد افزایش می یابد.
وی گفت: برای حرکت در مسیر سبز کردن آیین خانه تکانی اقدامات مختلفی می توان انجام داد که یکی از مهم ترین اقدامات می تواند جلوگیری از مصرف بی رویه آب برای شست و شو باشد.
انصاری تاکید کرد: درک این واقعیت که کشور ما با کم بارشی و آثار خشکسالی روبرو است باید از سوی شهروندان موجب مشارکت فراگیر در مصرف بهینه آب در تمامی اوقات سال به خصوص اسفند ماه شود، از جمله کارهای متداول غیرمحیط زیستی شست و شوی فرش ها در منازل با آب شرب است.
وی افزود: از دیگر اقداماتی که باید در روزهای خانه تکانی مد نظر قرار گیرد؛ مدیریت صحیح پسماندها و دور ریزهای سنواتی، تولید حداقلی پسماند با تفکیک از مبدا و توجه به جدا سازی پسماندهای خطرناک مانند باطری ها، پسماندهای دارویی، لامپ های فلورسنت شکسته و غیره است.
انصاری گفت: موضوع مهم دیگر استفاده نامتعارف از شوینده ها در روزهای پایانی سال است، شوینده های شیمیایی پس از مصرف به همراه پسابها و فاضلاب ها به دریاچه ها یا رودخانه ها تخلیه شده و به واسطه تجمع کف بر روی آبهای سطحی و جلوگیری از عمل اکسیژن گیری آب، می توانند تعادل اکوسیستم های آبی را برهم زنند و موجب مرگ و میر جانداران شوند.
وی ادامه داد: همچنین این تمیزکننده ها می توانند با افزایش ورود ' مواد شبه هورمونی' به آب‌ های زیرزمینی باعث آلودگی این منابع شوند، این مشکل به خصوص در مناطقی که از آب‌های زیرزمینی برای تامین آب شرب استفاده می‌ کنند بیشتر حائز اهمیت است.
مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست گفت: مسئله دیگر شوینده های مصنوعی ' میکروبیدها' یا ریزپلاستیک هایی است که با ابعاد بسیار ریز حتی قادرند از غشاهای تصفیه آب نیز بگذرند و ضمن آلودگی دریاها و رودخانه ها، با ورود در بافت آبزیان نهایتا در زنجیره غذایی ما ایجاد اشکال کنند.
وی ادامه داد: نکته مهم در مصرف شوینده ها که در مرحله نخست عوارض تنفسی و پوستی برای کاربران آنها ایجاد می کند، استفاده حداقلی از شوینده ها، کاربرد شوینده های طبیعی و شوینده های سازگار با محیط زیست است، برای جلوگیری از آلودگی های روزافزون این پاک کننده ها، در حال حاضر در بسیاری از کشورها قوانین و مقررات سخت گیرانه ای برای ساخت، تولید و مصرف شوینده ها اجرا می شود، ممنوعیت برخی از شوینده ها و تولید و عرضه پاک کننده های دوستدار محیط زیست در این راستا است.
انصاری گفت: حال با نزدیکی به پایان یک سال دیگر ضروری است باور کنیم مشکلات و مسائل متعدد و فزاینده زیست محیطی که به طور مستقیم و غیر مستقیم سلامت زندگی و خانواده های ما را تهدید می کند می تواند با افزایش حس مسئولیت پذیری در قبال خانه بزرگ تر ما یعنی ' زمین' و تغییر یا اصلاح مسیر بسیاری از رفتارهای پرخطر و آسیب رسان به محیط ‌زیست کاهش می یابد.
وی گفت: کافی است هریک از ما با گام هایی کوچک ولی محکم و پیوسته از خانه هایمان شروع کنیم، خانه تکانی سبز ما می تواند نوید بخش روزهایی سبزتر و تمرینی برای فعالیت های موثر محیطی زیستی در سال جدید باشد.

 


منبع : ايرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

درس خواجه نظام‌الملک برای ما

امسال هزارمین سالگرد تولد خواجه نظام‌الملک طوسی وزیر خردمندی است که سی سال توانست در عمل و نظر آبادانی کشور را رقم زند. یادگاری جهانی به نام سیرالملوک از او به زبان فارسی به جا مانده که در ادامه سعی می‌شود براساس تحلیل لئواشتراوس مفسر فلسفه سیاسی، منولوگ‌های (تک‌گویی‌های) کتاب به روش دیالوگ (گفت‌وگو با زمان حاضر) برای حل مشکلات امروز دولت و ملت بازگویی شود.

کی به چی رای می‌ده؟

شفاف شدن رای نمایندگان باعث می‌شود، مردم بدانند وکلایی که به مجلس فرستاده‌اند در مورد تصمیمات مهم کشوری چه نظری داشته‌اند و چه رایی داده‌اند. برخی در نطق‌های خود راهنمای راست می‌زنند ولی در رای خود به سمت چپ می‌پیچند یا بالعکس

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر