خانه «بهزاد» پس گرفته و موزه شد

شناسه خبر: 124892 سرویس: فرهنگ و هنر ، گوناگون دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶, ۱۷ : ۱۵ : ۰۰
خانه «بهزاد» پس گرفته و موزه شد
خانه‌ی «حسین بهزاد» که برخلاف وصیت این استاد مینیاتوریست، به فضای اداری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل شده بود، پس از مرمتی، بار دیگر به موزه‌ی هنرهای سنتی تبدیل شد.
۵۵آنلاین :

خانه‌ی «حسین بهزاد» که برخلاف وصیت این استاد مینیاتوریست، به فضای اداری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل شده بود، پس از مرمتی، بار دیگر به موزه‌ی هنرهای سنتی تبدیل شد.

 

دی‌ماه 1371 خانه‌ی حسین بهزاد، طبق قرادادی به سازمان میراث فرهنگی اهدا شد تا خانه‌ای که این هنرمند نقاشی‌های ایرانی اواخر عمرش را در آن سپری کرد، طبق وصیتش به موزه تبدیل شود و سازمان هم مسوول حفظ و صیانت از این خانه باشد؛ اما در چند سال اخیر، این خانه که زمانی محل آمد و شد شاگردان بهزاد و نگارگران بود، به فضای اداری تغییر کاربری داد، چنان که باعث نارضایتی و شکایت بازماندگان استاد بهزاد شد.

 

حالا و پس از چند سال چالش بر سر چگونگی تملک و حفظ این خانه‌، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر آن شد تا به وصیت این نقاش ایرانی جامه‌ی عمل بپوشاند. بعدازظهر امروز (یکشنبه، 20 بهمن‌ماه) خانه‌ی استاد حسین بهزاد بار دیگر درهایش را روی هنرهای سنتی ایرانی گشود و به موزه‌ی هنرهای سنتی تبدیل شد.

 

بهمن نامورمطلق - معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی - که پس از آمدنش به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیگیر بازگرداندن خانه‌ی حسین بهزاد و عمل کردن به آن چیزی شد که این استاد مینیاتوریست ایرانی در وصیتش خواسته بود، به خبرنگار سرویس صنایع دستی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: خانه‌ا‌ی که استاد بزرگ نقاشی ایرانی در اواخر عمرش در آن زندگی می‌کرد، در توافقی در اختیار سازمان قرار داده شد که در حوزه‌ی مینیاتور و نگارگری استفاده شود؛ ولی متأسفانه در دوره‌ی گذشته، کارکرد آن را تغییر دادند و به مرکزی اداری تبدیل شد.

 

وی اظهار کرد: تغییر کاربری این خانه سبب اعتراض و گله‌ی بازماندگان استاد بهزاد و شاگردانش شده بود. بنابراین پس از حضورم در این سازمان، از طریق آقای نجفی - رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - پیگیر شدیم کارکرد اصلی این خانه، به آن بازگردانده و دوباره محلی برای نگارگری و هنرهای سنتی شود.

 

معاون صنایع دستی با بیان این‌که خانه در اختیار موسسه‌ی «میراث ایرانیان» بود و اکنون پس گرفته شده است، ادامه داد: حضور آن‌ها در این خانه اشکال داشت و ما پس از تحویل گرفتن، خانه را مرمت کردیم تا شکل اولیه‌ی آن بازگردد و به مرکزی فرهنگی و هنری تبدیل شود. اکنون در این خانه چهار گالری به نام استاد بهزاد و آثارش ایجاد شده است.

 

به گفته‌ی او، خانه در زمانی که به فضایی اداری تغییر کاربری داده شده بود، اندکی نیز با دخل و تصرف در معماری مواجه شد که تلاش کردیم با مرمت دوباره، فضای اصلی آن بازگردد. خوشبختانه کار اصلی را انجام دادیم و امروز این خانه با حضور رییس سازمان، خانواده‌ی استاد بهزاد و جمعی از هنرمندان، پیشکسوتان و شاگردان او، رییس منطقه‌ای اکو و رایزنان پاکستان و تاجیکستان افتتاح شد.

 

نامورمطلق همچنین به برپایی نمایشگاهی از آثار منصور وفایی، آخرین هنرمند بازمانده‌ی نقاشی قهوه‌خانه‌ای، در یکی از گالری‌های خانه‌ی بهزاد اشاره و بیان کرد: در حالی که آثار این هنرمند نقاشی قهوه‌خانه‌ای در خانه‌ی بهزاد به‌نمایش درآمده، استاد وفایی نیز در این محل به‌طور زنده به خلق آثارش می‌پردازد و در این موزه،‌ حضوری دائمی خواهد داشت.

 

او همچنین گفت: استاد وفایی همزمان با آغاز کارش در این گالری، اثر تازه‌ای را با موضوع چوگان شروع کرده که بهانه‌ی آن هم تلاش برخی کشورها برای به تصاحب نام چوگان است.

 

وی اظهار کرد: خلق زنده‌ی آثار هنرمندان در این خانه و امکان بازدید دانشجویان و علاقه‌مندان از آثار آن‌ها، زمینه‌ی تربیت هنرمندان جوان‌تر را فراهم می‌کند و راه هنرمندان پیشکسوت را بدون دنباله‌رو نمی‌گذارد. امیدواریم در آینده‌ی نزدیک هم ارتباطی را با آموزش و پرورش برقرار کنیم تا این خانه محل بازدید دانش‌آموزان باشد.

 

نامورمطلق همچنین به برپایی نمایشگاه دیگری با موضوع نگارگری در گالری دیگری از این خانه اشاره کرد و درباره‌ی چگونگی اداره‌ی خانه‌ی بهزاد و حضور دیگر هنرمندان در آن، توضیح داد: قرار شد این خانه را به‌صورت هیئت امنایی همراه خانواده‌ی استاد بهزاد، هنرمندانی که با او درارتباط بودند و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اداره کنیم تا الگوی مدیریتی برای مکان‌های فرهنگی و هنری شود.

 

خانه‌ی بهزاد در تهران، خیابان آزادی، خیابان نوفلاح، چهارراه کلهر قرار دارد.

 


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

مادران سخت‌گیر و غیر قابل تحمل، دختران موفقی تحویل جامعه می‌دهند

دانشمندی موسوم به «اریکا جی راکسون رامیرز»، که استاد دانشگاه اسکس نیز هست در نتیجه تحقیقات خود ثابت کرده مادران پرتوقع و سخت‌گیر، دختران کاملا موفقی تحویل جامعه می‌دهند.

بفرمایید موز ایرانی بخورید!

گزارشی درباره یک حرکت اقتصادی اینستاگرامی‌ها به نفع مردم سیستان‌وبلوچستان

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بدون شرح

ویدیو: شعر خوانی پیرمرد کشاورز برای وزیر کشاورزی

یک پیرمرد خطاب به وزیر کشاورزی نهیب می زند؛ از گرانی گوجه شروع می کند و می گوید روزگار خیلی بدی شده، چون دختران و پسران بدخواه مادران و پدران شان شده اند و عاقبت روی دوش وزیر می زند و می گوید خودتون می دونید و مملکت تون!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر