حقایق جالب درباره کیپ تاون، بهترین شهر آفریقا

شناسه خبر: 121410 سرویس: تصویر پنجشنبه ۷ دي ۱۳۹۶, ۴۴ : ۱۶ : ۰۰
حقایق جالب درباره کیپ تاون، بهترین شهر آفریقا
کیپتان شهری گردشگری
۵۵آنلاین :
 

کیپ‌تاون مشهور به شهر پایتخت پارلمانی آفریقای جنوبی، یکی از زیباترین شهرهای آفریقای جنوبی با طبیعت وحشی زیبا سالانه هزاران گردشگر را به آفریقای جنوبی می‌کشاند. شهر کیپ‌تاون در برابر پس‌زمینه‌ی کوه نمادین و خلیج کبود رنگ تیبل قرار دارد. خلیج تیبل یکی از معروف‌ترین خلیج‌های آفریقای جنوبی است که خوک‌های آبی و کوسه‌های سفیدش شهرت جهانی دارند. این شهر ساحلی، شهری محبوب از دیدگاه گردشگران است. در این مطلب به سراغ حقایق جالب در رابطه با کیپ‌تاون رفته‌ایم. با ما همراه باشید تا این شهر ساحلی را بهتر بشناسیم:

۱. کوه تیبل یا تافلبرگ کوهی سر تخت در جنوب غربی آفریقای جنوبی است که بر کیپ‌تاون و خلیج تیبل مشرف است. روند تشکیل کوه از ۲۸۰ میلیون سال پیش آغاز است و مسیر دسترسی به کوه تله‌کابینی است که در سال ۱۹۲۹ ساخته شده است. ساختار تله‌کابین از چوب و فلز و درواقع سازه‌ای قدیمی و غیر ایمن است. بر اساس آمارها در هرماه حداقل یک مرگ در کوه تیبل اتفاق می‌افتد!

کیپ تاون

۲. پارک ملی کوه تیبل یکی از مشهورترین پارک‌های ملی آفریقای جنوبی است که مساحتی برابر با ۲۲۰۰۰ هکتار دارد، مساحتی بیشتر از نیوزیلند!

کیپ تاون

۳. در سال ۲۰۱۴ کیپ‌تاون از طرف نیویورک‌تایمز به‌عنوان بهترین مکان برای بازدید انتخاب شد.

۴. مادر شهر پارلمانی آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۴ جوایز متعددی را از طرف بسیاری از مجامع دریافت کرد. این شهر به‌عنوان زیباترین شهر جهان در سال ۲۰۱۴ معرفی شد، همچنین در نشریه تریپ ادوایزر مسافران و توریست‌ها کیپ‌تاون را به‌عنوان بهترین شهر برای گذراندن تعطیلات انتخاب کردند.

۵. قلعه امید، قلعه‌ای قدیمی متعلق به قرن هفدهم میلادی در قلب کیپ‌تاون است. درواقع قلعه امید به‌عنوان قدیمی‌ترین بنای معماری آفریقای جنوبی شناخته می‌شود. این قلعه در بین سال‌های ۱۶۶۶ تا ۱۶۷۹ ساخته‌شده است. قلعه زمانی کاربرد نظامی داشته و درواقع استراحتگاهی برای دریانوردان به شمار می‌آمده است. امروز از این قلعه زیبا برای تشریفات نظامی استفاده می‌شود.

کیپ تاون

۶. زبان آفریکانس زبانی است که بیشتر ساکنین جنوب کیپ‌تاون به آن صحبت می‌کنند، این در حالی است که آفریکانس از زبان‌های جدید دنیا است. زبان‌های خوسایی و انگلیسی در لیست زبان‌های رایج در کیپ‌تاون در جایگاه دوم و سوم بعد از آفریکانس قرار دارند.

۷. با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۱ حدود ۵۰ درصد از جمعیت جنوب کیپ‌تاون را زنان تشکیل داده‌اند، قدرت زنانه در کیپ‌تاون حکم‌فرما است!

۸.حدود ۷۰۰۰ گونه گیاهی در کیپ‌تاون کشف شده‌اند که در هیچ کجای دنیا رشد نمی‌کنند! بر اساس تحقیقات ۹۶۰۰ گونه گیاهی که در منطقه کیپ‌تاون رشد می‌کنند و به ثبت رسیده‌اند دارای خواص درمانی هستند و در هیچ کجای جهان رشد نمی‌کنند. ابوعلی سینا در تحقیقاتش به این نکته اشاره کرده که برای درمان بیماری‌های هر منطقه باید به سراغ گیاهان دارویی آن منطقه رفت. موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که برای درمان بسیاری از بیماری‌هایی که در آفریقا رایج است از گیاهان دارویی منطقه کیپ‌تاون مانند عسل باچو استفاده می‌شود.

کیپ تاون

۹. نام کیپ‌تاون از ابتدا کیپ‌تاون نبوده و از آن به‌عنوان سرزمین توفان‌ها یاد شده است. در بسیاری از افسانه‌های محلی این شهر به‌عنوان شهری خروشان شناخته شده که دریای آن همیشه مواج و بادهای سهمگین در حال وزش است. پس از گذشت چندین قرن کیپ‌تاون با نام شهر امید خوانده می‌شد؛ دلیل این نام‌گذاری وجود قلعه امید در قرن ۱۷ بوده است.

۱۰. دکتر کریستین برنارد اولین عمل قلب باز جهان را در سال ۱۹۶۷ در بیمارستان گروت در کیپ‌تاون انجام داد. این عمل بر روی مردی انجام شد و متأسفانه او ۱۸ روز پس از عمل فوت کرد و این عمل موفقیت‌آمیز نبود. اتاقی که عمل در آن انجام شده، امروز به موزه تبدیل شده است.

کیپ تاون

۱۱. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۱، حدود ۴۳٫۲ درصد، تقریبا نیمی از جمعیت کیپ‌تاون زیر ۲۵ سال سن دارند، این شهر به معنای واقعی جوان و سرزنده است!

۱۲. خیابان آدرلی یکی از مشهورترین خیابان‌های کیپ‌تاون است که نام آن از فردی بانام کارلوس بی آدرلی گرفته شده است. این خیابان امروز مرکز فروش گل در کیپ‌تاون است، ولی درگذشته محلی برای اعتراض بود. آدرلی زمانی که انگلیس طرح مستعمره کردن کیپ‌تاون را مطرح کرد، در این خیابان اعتراض‌های شدیدی را به پا کرد و تلاش‌های او باعث شد تا این طرح به سرانجام نرسد.

کیپ تاون

۱۳. بیشتر خانه‌های کیپ‌تاون بسیار گران‌قیمت هستند! بیشتر ثروتمندان آفریقای جنوبی در شهر کیپ‌تاون زندگی می‌کنند و ارزش خانه‌های این شهر بسیار بالا است.

۱۴. جزیره رابن جزیره‌ای در نزدیکی کیپ‌تاون است که به دلیل زندانی کردن مخالفان آپارتاید در آن مشهور است. نلسون ماندلا هم مدتی در آن زندانی بود. داستان‌های جزیره رابن به همین‌جا محدود نمی‌شود. این جزیره تاریخ عجیبی داشته و در دهه ۱۸۴۰ از جزیره رابن برای انتقال بیماران روانی به آن استفاده می‌شد.

کیپ تاون

۱۵. کیپ‌تاون اولین شهر خارج اتحادیه اروپا است که به دلیل کیفیت بالای آب، امکانات مناسب سواحل، ایمنی و پاکیزگی نشان پرچم آبی‌رنگ بنیاد آموزش محیط‌زیست را دریافت کرد. این نشان در دسامبر ۲۰۱۶ به سواحل کیپ‌تاون اهدا شد.

کیپ تاون

۱۶. بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم از جزیره روبن برای آموزش نیروهای نظامی‌اش استفاده می‌کرد.

۱۷. کیپ‌تاون بارها در معرض دست‌درازی دولت‌ها بوده، ولی درنهایت استقلالش را حفظ کرده و امروز به یکی از زیباترین شهرهای آفریقای جنوبی تبدیل شده است. کیپ‌تاون برای اولین بار در سال ۱۶۵۲ مستعمره شد. این شهر در سال ۱۷۹۵ تحت استعمار انگلیس قرار گرفت و در سال ۱۸۰۳هلند این شهر را استعمار کرد. سرانجام در دهه ۱۹۰۰ آفریقای جنوبی توانست استقلال کیپ‌تاون را به دست بیاورد.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شغل دوم مردم دنیا!

، «میهمان‌نوازی» شاید توصیف چندان قابل‌باوری نباشد، اما این روزها در هر شهر و کشور اروپایی که قدم بگذارید، خواهید دید که مردم آنجا به هر کاری که مشغول باشند، شغل دومشان میزبانی از توریست‌هایی است که تقریبا همه‌جا پیدا می‌شوند و تمامی هم ندارند.

اين همه ماجرای مافیای خودرو نیست

داستان «مافياي واردات خودرو» يا آنچه اين روزها و در افواه عمومي با عنوان «واردات غيرقانوني يا قاچاق چندين هزار خودروی خارجي» برجسته شده است، پس از گذشت ماه‌ها از طرح آن و تحت فشار افکار عمومي و شايد با پيگيري نهادهاي نظارتي سرانجام و تا اينجاي کار به گزارش وزارت صنعت،‌معدن و تجارت به رئيس‌جمهور محترم و دستورات رئيس قوه مجريه در هامش اين گزارش خطاب به برخي وزارتخانه‌ها و معاونان خود انجاميد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر