حقایق جالب درباره کیپ تاون، بهترین شهر آفریقا

شناسه خبر: 121410 سرویس: تصویر پنجشنبه ۷ دي ۱۳۹۶, ۴۴ : ۱۶ : ۰۰
حقایق جالب درباره کیپ تاون، بهترین شهر آفریقا
کیپتان شهری گردشگری
۵۵آنلاین :
 

کیپ‌تاون مشهور به شهر پایتخت پارلمانی آفریقای جنوبی، یکی از زیباترین شهرهای آفریقای جنوبی با طبیعت وحشی زیبا سالانه هزاران گردشگر را به آفریقای جنوبی می‌کشاند. شهر کیپ‌تاون در برابر پس‌زمینه‌ی کوه نمادین و خلیج کبود رنگ تیبل قرار دارد. خلیج تیبل یکی از معروف‌ترین خلیج‌های آفریقای جنوبی است که خوک‌های آبی و کوسه‌های سفیدش شهرت جهانی دارند. این شهر ساحلی، شهری محبوب از دیدگاه گردشگران است. در این مطلب به سراغ حقایق جالب در رابطه با کیپ‌تاون رفته‌ایم. با ما همراه باشید تا این شهر ساحلی را بهتر بشناسیم:

۱. کوه تیبل یا تافلبرگ کوهی سر تخت در جنوب غربی آفریقای جنوبی است که بر کیپ‌تاون و خلیج تیبل مشرف است. روند تشکیل کوه از ۲۸۰ میلیون سال پیش آغاز است و مسیر دسترسی به کوه تله‌کابینی است که در سال ۱۹۲۹ ساخته شده است. ساختار تله‌کابین از چوب و فلز و درواقع سازه‌ای قدیمی و غیر ایمن است. بر اساس آمارها در هرماه حداقل یک مرگ در کوه تیبل اتفاق می‌افتد!

کیپ تاون

۲. پارک ملی کوه تیبل یکی از مشهورترین پارک‌های ملی آفریقای جنوبی است که مساحتی برابر با ۲۲۰۰۰ هکتار دارد، مساحتی بیشتر از نیوزیلند!

کیپ تاون

۳. در سال ۲۰۱۴ کیپ‌تاون از طرف نیویورک‌تایمز به‌عنوان بهترین مکان برای بازدید انتخاب شد.

۴. مادر شهر پارلمانی آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۴ جوایز متعددی را از طرف بسیاری از مجامع دریافت کرد. این شهر به‌عنوان زیباترین شهر جهان در سال ۲۰۱۴ معرفی شد، همچنین در نشریه تریپ ادوایزر مسافران و توریست‌ها کیپ‌تاون را به‌عنوان بهترین شهر برای گذراندن تعطیلات انتخاب کردند.

۵. قلعه امید، قلعه‌ای قدیمی متعلق به قرن هفدهم میلادی در قلب کیپ‌تاون است. درواقع قلعه امید به‌عنوان قدیمی‌ترین بنای معماری آفریقای جنوبی شناخته می‌شود. این قلعه در بین سال‌های ۱۶۶۶ تا ۱۶۷۹ ساخته‌شده است. قلعه زمانی کاربرد نظامی داشته و درواقع استراحتگاهی برای دریانوردان به شمار می‌آمده است. امروز از این قلعه زیبا برای تشریفات نظامی استفاده می‌شود.

کیپ تاون

۶. زبان آفریکانس زبانی است که بیشتر ساکنین جنوب کیپ‌تاون به آن صحبت می‌کنند، این در حالی است که آفریکانس از زبان‌های جدید دنیا است. زبان‌های خوسایی و انگلیسی در لیست زبان‌های رایج در کیپ‌تاون در جایگاه دوم و سوم بعد از آفریکانس قرار دارند.

۷. با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۱ حدود ۵۰ درصد از جمعیت جنوب کیپ‌تاون را زنان تشکیل داده‌اند، قدرت زنانه در کیپ‌تاون حکم‌فرما است!

۸.حدود ۷۰۰۰ گونه گیاهی در کیپ‌تاون کشف شده‌اند که در هیچ کجای دنیا رشد نمی‌کنند! بر اساس تحقیقات ۹۶۰۰ گونه گیاهی که در منطقه کیپ‌تاون رشد می‌کنند و به ثبت رسیده‌اند دارای خواص درمانی هستند و در هیچ کجای جهان رشد نمی‌کنند. ابوعلی سینا در تحقیقاتش به این نکته اشاره کرده که برای درمان بیماری‌های هر منطقه باید به سراغ گیاهان دارویی آن منطقه رفت. موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که برای درمان بسیاری از بیماری‌هایی که در آفریقا رایج است از گیاهان دارویی منطقه کیپ‌تاون مانند عسل باچو استفاده می‌شود.

کیپ تاون

۹. نام کیپ‌تاون از ابتدا کیپ‌تاون نبوده و از آن به‌عنوان سرزمین توفان‌ها یاد شده است. در بسیاری از افسانه‌های محلی این شهر به‌عنوان شهری خروشان شناخته شده که دریای آن همیشه مواج و بادهای سهمگین در حال وزش است. پس از گذشت چندین قرن کیپ‌تاون با نام شهر امید خوانده می‌شد؛ دلیل این نام‌گذاری وجود قلعه امید در قرن ۱۷ بوده است.

۱۰. دکتر کریستین برنارد اولین عمل قلب باز جهان را در سال ۱۹۶۷ در بیمارستان گروت در کیپ‌تاون انجام داد. این عمل بر روی مردی انجام شد و متأسفانه او ۱۸ روز پس از عمل فوت کرد و این عمل موفقیت‌آمیز نبود. اتاقی که عمل در آن انجام شده، امروز به موزه تبدیل شده است.

کیپ تاون

۱۱. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۱، حدود ۴۳٫۲ درصد، تقریبا نیمی از جمعیت کیپ‌تاون زیر ۲۵ سال سن دارند، این شهر به معنای واقعی جوان و سرزنده است!

۱۲. خیابان آدرلی یکی از مشهورترین خیابان‌های کیپ‌تاون است که نام آن از فردی بانام کارلوس بی آدرلی گرفته شده است. این خیابان امروز مرکز فروش گل در کیپ‌تاون است، ولی درگذشته محلی برای اعتراض بود. آدرلی زمانی که انگلیس طرح مستعمره کردن کیپ‌تاون را مطرح کرد، در این خیابان اعتراض‌های شدیدی را به پا کرد و تلاش‌های او باعث شد تا این طرح به سرانجام نرسد.

کیپ تاون

۱۳. بیشتر خانه‌های کیپ‌تاون بسیار گران‌قیمت هستند! بیشتر ثروتمندان آفریقای جنوبی در شهر کیپ‌تاون زندگی می‌کنند و ارزش خانه‌های این شهر بسیار بالا است.

۱۴. جزیره رابن جزیره‌ای در نزدیکی کیپ‌تاون است که به دلیل زندانی کردن مخالفان آپارتاید در آن مشهور است. نلسون ماندلا هم مدتی در آن زندانی بود. داستان‌های جزیره رابن به همین‌جا محدود نمی‌شود. این جزیره تاریخ عجیبی داشته و در دهه ۱۸۴۰ از جزیره رابن برای انتقال بیماران روانی به آن استفاده می‌شد.

کیپ تاون

۱۵. کیپ‌تاون اولین شهر خارج اتحادیه اروپا است که به دلیل کیفیت بالای آب، امکانات مناسب سواحل، ایمنی و پاکیزگی نشان پرچم آبی‌رنگ بنیاد آموزش محیط‌زیست را دریافت کرد. این نشان در دسامبر ۲۰۱۶ به سواحل کیپ‌تاون اهدا شد.

کیپ تاون

۱۶. بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم از جزیره روبن برای آموزش نیروهای نظامی‌اش استفاده می‌کرد.

۱۷. کیپ‌تاون بارها در معرض دست‌درازی دولت‌ها بوده، ولی درنهایت استقلالش را حفظ کرده و امروز به یکی از زیباترین شهرهای آفریقای جنوبی تبدیل شده است. کیپ‌تاون برای اولین بار در سال ۱۶۵۲ مستعمره شد. این شهر در سال ۱۷۹۵ تحت استعمار انگلیس قرار گرفت و در سال ۱۸۰۳هلند این شهر را استعمار کرد. سرانجام در دهه ۱۹۰۰ آفریقای جنوبی توانست استقلال کیپ‌تاون را به دست بیاورد.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از هم پاشیدن برجام چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت؟

اگر بخواهم به صورت مختصر توضیح دهم، از هم پاشیدن برجام ضربه بزرگی بر اقتصاد ایران خواهد زد. برجام می‌توانست سرآغاز پیشرفت و شکوفایی اقتصاد ایران باشد.

برای رسیدن به موفقیت چه کنیم؟

افراد موفق سرشار از اعتماد به نفس هستند و به توانایی‌های خود و آنچه انجام می‌دهند کاملا اطمینان دارند. موفقیت‌ باعث اعتماد به نفس آنها نمی‌شود بلکه اعتماد به نفس به‌عنوان پیش‌نیاز اصلی پیروزی، آنها را به سمت موفقیت رهنمون می‌کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: فضای سبز بدون استفاده

این ویدیو،فضای سبز منطقه ی ۱۴ تهران رو نشون میده،بلوار پاسدار گمنام تقاطع خیابان برادران شهید واضحی فر من سه ساله ساکن این خونه هستم،و تو این سه سال حتی برای نیم ساعت هم ندیدم که در این مجموعه برای استفاده باز باشه همونطور که در فیلم میبینید،که همه وسایل مجموعه در اثر عدم رسیدگی دچار نقص شدن .نمیدونم اگه قرار به استفاده نبوده چرا باید ساخته بشه پولی که میتونسته تو جای درست استفاده شه،اینجا خرج شده

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان