حقایقی خواندنی درباره «ایسلند»، سرزمین غول ها و اِلف ها و یکی از شادترین کشورهای دنیا

شناسه خبر: 177418 سرویس: تصویر ، گوناگون دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, ۵۰ : ۲۰ : ۰۰
حقایقی خواندنی درباره «ایسلند»، سرزمین غول ها و اِلف ها و یکی از شادترین کشورهای دنیا
ایسلند کشور کوچکی است با حدود تنها ۳۵۸،۷۸۰ نفر جمعیت. تمامی ساکنین این کشور همدیگر را می شناسند، بنابراین لازم نیست وقتی از خانه بیرون می روند در را قفل کنند یا در پارک و فروشگاه و مکان هایی از این دست، چهارچشمی مراقب بچه هایشان باشند. علاوه بر این، ایسلند یکی از شادترین کشورهای دنیا به شمار می رود. با حقایقی جالب و خواندنی درباره ی کشور ایسلند همراه باشید.
۵۵آنلاین :

- یکی از زیباترین کشورهای دنیا است

حقایقی جالب درباره کشور ایسلند

کشور ایسلند حتماً به خاطر داشتن یکی از قدرتمندترین آبشارهای قاره ی اروپا به نام «دتیفوس» به خود می بالد. این آبشار که بزرگ ترین کلونی پرندگان در دنیا را در خود جای داده، روی یک صخره واقع شده و یکی از بزرگ ترین برف رودهای دنیا هم به شمار می رود. زندگی در ایسلند همواره ارتباط تنگاتنگی با طبیعت فوق العاده ی این کشور داشته. این جزیره ی اروپایی، از زیبایی های طبیعی بسیار متنوعی برخوردار است که هر کس که در این کشور زندگی یا از دیدن می کند را دلباخته ی خود می کند.

۲- زبان ایسلندی از قرن دوازدهم تا به حال تقریباً هیچ تغییری نکرده

 

مردم ایسلند واقعاً به زبان خود افتخار می کنند. در زمان های قدیم، ارتباطات اجتماعی میان مردم بسیار قوی بود، به همین دلیل زبان آن ها تا میزان زیادی بدون تغییر باقی مانده. تقریباً هر ایسلندی ای می تواند متون کهن را بدون مشکل بخواند. علاوه بر این، ایسلند سردمدار بازار کتاب در دنیا به شمار می رود. تعداد کتاب هایی که هر ساله در این کشور منتشر می شود، بیشتر از هر کشور دیگری در دنیا است.

۳- یکی از پیشرفته ترین سیستم های حقوقی در زمینه ی حقوق بشر را دارد

این کشور بعضی از بهترین قوانین در زمینه ی برابری جنسیتی، آزادی بیان و میزان دموکراسی دارد. در سال ۱۹۸۰، ایسلند به اولین کشور در دنیا تبدیل شد که یک زن به مقام ریاست جمهوری آن رسید. در سال ۲۰۱۰ هم در حمایت از جنبش فمینسیم، فعالیت تمامی کلوب های استریپ ممنوع اعلام شد. تضمین بودن آزادی مذهب و وجود قوانینی که از هر گونه تبعیضی جلوگیری می کند، ایسلند را به سردمدار موضوع حقوق بشر در دنیا تبدیل کرده است.

۴- تحصیل رایگان است

تحصیل در مدارس و کالج های کشور ایسلند رایگان و هزینه ی تحصیل در دانشگاه های آن هم بسیار پایین است. همین مسأله برخورداری از آموزش در این کشور را بسیار راحت کرده. علاوه بر این، نرخ باسوادی در ایسلند بالاتر از هر کشور دیگری در دنیا است.

۵- همه ی خدمات درمانی دولتی هستند

دولت ایسلند توجه زیادی به رشد صنعت بهداشت و درمان این کشور دارد.  ایسلند یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در دنیا را دارد و صنعت بهداشت و درمان آن که توسط دولت اداره می شود، در مجموع تمامی نیازهای مردم این کشور را برآورده می کند، به همین دلیل نیازی به فعالیت بخش خصوصی در این صنعت وجود ندارد.

۶- سیستم گرمایش مرکزی خانه ها رایگان است

نود درصد خانه های ایسلند به واسطه ی آب داغی از گرما برخوردار می شوند که از منابع انرژی زمین گرمایی تأمین می شود. این آب داغ از طریق چاه ها و نیروگاه های انرژی زمین گرمایی به دست می آید که تمامی نیازهای کشور به گرما و حرارت را برآورده می کنند، به همین دلیل ایسلندی ها مجبور به پرداخت هزینه برای گرمایش خانه ی خود نیستند.

۷- همه ی ساکنین به پایگاه داده ی دودمان شناسی کشور دسترسی دارند

وبسایت Íslendingabók یک پایگاه داده متشکل از اطلاعات مربوط به تمامی نسبت های خانوادگی مردم ایسلند است که اطلاعات آن از قرن هجدهم جمع آوری شده است. این پایگاه داده به این دلیل راه اندازی شده که جمعیت این کشور چندان زیاد نیست (تنها کمی بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر). بسیاری از ایسلندی ها از این وبسایت برای آن استفاده می کنند که بدانند کسی که به او علاقمند شده اند با آن ها نسبت خانوادگی دوری دارد یا نه.

۸- هیچ ارتشی ندارد

ایسلند علاوه بر اینکه هیچ ارتش ثابتی ندارد، پلیس و نیروهای گارد ساحلی آن هم مسلح نیستند. نرخ جرم در این کشور نزدیک به صفر است، به همین دلیل از اسلحه استفاده نمی شود، چون نیازی به آن وجود ندارد. اگر شهروندی بخواهد به ارتش بپیوندد، طبق قراردادی که بین دو کشور نروژ و ایسلند امضا شده، می تواند به ارتش کشور نروژ ملحق شود.

۹- تقریباً هیچ کسی الکل و سیگار مصرف نمی کند

دانشمندان ایسلندی با پی بردن به فرآیندهای بیوشیمی ای که در مغز رخ می دهند و عامل اعتیاد هستند، موفق شده اند تعداد مصرف کنندگان الکل و سیگار در این کشور را به ۳ تا ۵ درصد برسانند. مواد شیمیایی مختلفی که در الکل و سیگار وجود دارند مغز را درگیر فرآیندهای بیوشیمی ای می کنند که بدن را به سیگار و الکل وابسته می کنند. این دانشمندان تصمیم گرفتند فعالیت هایی که به شکلی طبیعی همان فرایندهای بیوشیمی را در مغز فعال می کنند امتحان و پیدا کنند. رقص، موسیقی، رسم نقاشی و ورزش، نمونه هایی از این فعالیت ها هستند.

۱۰- ایسلندی ها به ترول ها و اِلف ها اعتقاد دارند

طبق افسانه های ایسلندی، ترول ها درون سنگ های گرد زندگی می کنند. ایسلندی ها اگر در سر راه خود با چنین سنگی مواجه شوند، هرگز به آن دست نمی زنند و سعی می کنند آن را دور بزنند تا مزاحمتی برای  ترول ها ایجاد نکنند. اگر هم چاره ای جز جا به جا کردن «خانه ی ترول» وجود نداشته باشد، یک متخصص به کار گرفته می شود تا با ترول صحبت کند و از او بخواهد که آن سنگ را ترک کند. حتی زمانی که باید یک جاده ی جدید ساخته شود، طراحان پروژه از کارشناسان فرهنگ عامه مشورت می گیرند تا مزاحمتی برای ترول ها ایجاد نشود.

۱۱- شهردار پایتخت قبلاً استنداپ کمدین، موزیسین پانک – راک و راننده تاکسی بوده

یون گنار، قبل از اینکه به عنوان شهردار ریکیاویک، پایتخت کشور ایسلند، انتخاب شود، عضو یک گروه موسیقی پانک-راک بود و تجربه ی رانندگی تاکسی، پرستاری در بیمارستان روانی و کار در کارخانه ی خودروسازی ولووی سوئد را داشت. او حالا در سمت شهردار چندین کیلومتر مسیر دوچرخه سواری احداث کرده، مدارس را از نو ساماندهی کرده و نرخ گردشگری در ریکیاویک را افزایش داده.

۱۲- بسیاری از فیلم های و سریال های مشهور در اینجا فیلمبرداری شده اند

مناظر عجیب و بکر ایسلند نه تنها گردشگران، بلکه فیلمسازها را هم به خود جذب می کند. حتی یک شرکت خاص در ایسلند وجود دارد که مسئول ساماندهی امور مربوط به فیلمبرداری فیلم ها است. از فیلم ها و سریال های مشهوری که در این کشور فیلمبرداری شده اند می توان به بازی تاج و تخت (Game of Thrones)، جنگ ستارگان (Star Wars)، ثور (Thor) و میان ستاره ای (Interstellar) اشاره کرد.

۱۳- کمیته ای برای تصمیم گیری در مورد اسم نوزادان وجود دارد

کمیته ی نامگذاری ایسلند از ۶ نفر تشکیل می شود که ۳ نفر آن ها توسط وزیر دادگستری و ۳ نفر دیگر توسط نهادهای آموزشی کشور منصوب می شود. علت این کار تلاش ایسلند برای مبارزه با واژه های قرضی زبان های دیگر دنیا است. اسم های جدید گاهی به فهرست اسم های مجاز راه پیدا می کنند. برای مثال، اگر اسم جدید با قوانین دستوری زبان ایسلندی مطابقت نداشته باشد، آن اسم پذیرفته نمی شود.


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تا 11 شب کار کردن رییس جمهور «پُز» دادن دارد؟

در ایران آنقدر دولت بزرگ است و همه امور به دامن دولت گره زده شده که رییس جمهور، برای اداره امور و رسیدن به خرج و برج دولت، وقت کم می‌آورد. رییس جمهور در ایران باید نگران همه چیز و همه کس باشد. واقعا اگر اداره بخش‌های مختلف کشور در ید بخش خصوصی بود، دیگر احتیاج نبود روحانی یا هر رییس جمهوری تا 11 شب یا بیش تر از آن کار کند.

طرح چین برای تصاحب بازار استراتژیک ایران

كل مصرف زعفران در بازارهاي جهاني 400 تن است و علي شريعتي‌مقدم، رئيس كميسيون كشاورزي اتاق ايران خبر مي‌دهد كه چين برنامه‌ دارد ميزان زعفران توليدي خود را تا 100 تن افزايش دهد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: اردوغان زمانی نفت می‌دزدید و حالا زمین می‌دزدد

ویدئو: انتخابات کانادا؛ جاستین ترودو دولت اقلیت تشکیل می‌دهد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر