نتیجه‌ای یافت نشد.

حدیث جوانمردیِ انسان‌های مستغنی نیازمند که باید تعریف کرد

شناسه خبر: 147265 سرویس: NGO ، توسعه ، اجتماعی ، گوناگون سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷, ۲۳ : ۱۷ : ۰۰
حدیث جوانمردیِ انسان‌های مستغنی نیازمند که باید تعریف کرد
برای تامین هزینه درمان پسر سرطانی‌اش مجبور به فروش کلیه‌اش می‌شود، وقتی می‌فهمد که پدر بچه‌ای که کلیه‌ را برای فرزندش خریده از خود او فقیرتر است از خیر دریافت پول می‌گذرد.
۵۵آنلاین :

عصر روز شنبه (14 مهر) پدر یک کودک سرطانی (افشین ولیخانی) به همراه پسرش میهمان برنامه فرمول یک تلویزیون بود که چند روز پیش از آن با ویدیویی برای مردم شناخته شده بود.

ویدیویی که او را در نزدیکی محل خرید و فروش دلار نشان می‌داد اما نه برای خرید و فروش، بلکه برای خبر گرفتن از قیمت دلار و تأثیر آن روی داروهای پسر بیمارش. در آن مصاحبه اعلام می‌کرد که از ارزان شدن دلار بسیار خوشحال است چون داروهای پسر مبتلا به سرطانش که قبلا 1 میلیون و صد هزار تومان بوده بعد از گران شدن دلار  3 میلیون و سیصد هزار تومان شده است.

همان طور که اشک‌های ولیخانی پدر مخاطب‌های آن ویدیو را تحت‌تأثیر قرار داد، حرف‌هایش در برنامه فرمول یک هم استقبال زیادی به همراه داشت. البته او در این برنامه فقط از مشکلاتش نگفت بلکه مسئولان و حتی مردم را خطاب قرار داد و از آنها خواست که اگر شرایط را بهتر نمی‌کنند آن را بدتر هم نکنند.

حرف‌های دردآلود او به همراه صحبت‌های مستقیم با مردم و مسئولان کاری کرد که به یکی از سوژه‌های داغ مردم در فضای مجازی تبدیل گشته و ویدیوی او از آنروز هزاران بار باز نشر شد.
 


در میان این مصاحبه تلویزیونی که بارها شاهد اشک پدر و پسر مهمان برنامه بودیم علی ضیا (مجری برنامه ) پرده از رازی برداشت که نقطه عطفی در جریان داستان ولیخانی بود، اتفاقی تا حدی غیر قابل باور ولی کاملا واقعی.

افشین ولیخانی در پی فشارهای ناشی از هزینه‌های تامین درمان پسر بیمارش مجبور به فروش کلیه‌اش می‌شود اما وقتی می فهمد که پدر بچه‌ای که کلیه‌ را برای فرزندش خریده از خود او هم فقیرتر است از خیر دریافت پول گذشته و بدون دریافت هیچ پولی کلیه را اهدا می‌کند.

تیم برنامه با دیدن جای بخیه‌ها و کارت اهدا عضو رایگان و استعلام آن، به صحت این ماجرا پی می‌برند و این اقدام تاثیر گذار ولیخانی باعث می شود که علی ضیا بر روی آنتن آنرا اعلام کند. مجری برنامه گفت: این کار او آنقدر روی من تاثیر گذاشت که با وجود مخالفت خودش و فروتنی که به خرج می‌داد نتوانستم آن را اعلام نکنم.

آنچه هر مخاطبی را تحت تاثیر قرار می دهد این فداکاری افشین ولیخانی در مقابل پدر و پسر بیمار دیگری است که از خود او به لحاظ مالی پایین‌تر بوده‌اند اما با توجه به نیازی که خود او به پول داشته در مقابل موقعیت به وجود آمده نتوانسته است بی‌تفاوت باشد و کاری کرده است کارستان.

قصد ندارم مقایسه‌ای بین او و برخی آدمهای دیگر صورت دهم که استطاعت مالی بسیار زیادی دارند اما یک هزارم چنین بخشش‌هایی در وجود آنها نیست، همه کمابیش در مسیر زندگی چنین افرادی را دیده ایم یا ازشان شنیده‌ایم.


در داستانهای قدیمی آمده است که روزی قلندری سواره بر اسب در بیابانی به رهگذری می‌رسد که از فرط تشنگی و گرسنگی بی حال افتاده و رمقی برای او نمانده است مرد از اسب پیاده شده و از مشکی که به همراه دارد به او آب می‌دهد بعد از چند لحظه‌ای که شخص رهگذر از نوشیدن آب دوباره چشمانش باز شده و می‌نشیند.

قلندر از خورجینش به او نان و روغن داده و شخص رو به موت کاملا جان تازه گرفته و زنده می‌شود و در لحظه ای که قلندر حواسش نیست بر روی اسب پریده و به تاخت دور می‌شود، قلندر صدایش می زند که بایست کاریت ندارم فقط می خواهم یک خواهش ازت داشته باشم، مرد رهگذر سوار بر اسب می ایستد و از دور به قلندر گوش می‌دهد، قلندر می‌گوید: کاری به کارت ندارم و برو، فقط ازت می‌خوام داستانی که اینجا اتفاق افتاد را برای هیچ کس و هیچ کجایی تعریف نکنی تا رسم جوانمردی از بین نرود.

حال داستان افشین ولیخانی نقطه مقابل این روایت قدیمی است و باید هر جا رسید و نشست آنرا تعریف کرد تا رسم جوانمردی انسانهای مستغنی در عین نیازمندی هر چه بیشتر به گوش همگان برسد.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

متهم اصلی بحران گوسفند

آقای سیاست‌گذار تصور می‌کند گوشت ارزان فقط با دلار ارزان امکان‌پذیر است. اما فراموش می‌کند که هزینه فرصت دلاری که با شعبده‌بازی حسابداری برای واردات گوشت ۴۲۰۰ تومان محاسبه می‌شود، درواقع همان ۱۳ هزار تومان است.

سرنوشت عجیب نوجوان چابهاری ساسان پرکان

مشخص نیست فدراسیون چه انتظاری از نوجوان کم سن و سال چابهاری دارد. پرکان تاکید می کند تنها در حرکات زمینی سررشته دارد، چرا که سایر حرکات ژیمناستیک به وسایلی نیاز دارد که در چابهار نیست. او حتی مربی هم ندارد، حالا با عمویش تمرین نمی کند و تمام تمرکزش را روی کاری قرار داده که برای ماهی 150 هزار تومان باید درگیر آن باشد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: «افتتاح هتل انرژی مثبت» در شمال نروژ نزدیک مدار قطب شمال

«افتتاح هتل انرژی مثبت» در شمال نروژ نزدیک مدار قطب شمال این هتل که 2021 افتتاح خواهد شد، کنار یخچال طبیعی Svartisen ساخته می شود و از انرژی پاک استفاده کرده تا در مقایسه با سایر هتل ها هزینه کمتری برای سوخت خواهد پرداخت.

ویدیو: انفجارخودروی پیکان هنگام سوخت گیری با کپسول گاز !

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر