جوابیه شهرداری تهران: همه دستفروشان فقیر نیستند

شناسه خبر: 128462 سرویس: گوناگون دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶, ۰۳ : ۱۴ : ۰۰
جوابیه شهرداری تهران: همه دستفروشان فقیر نیستند
بخش "شهربان" شهرداری تهران جوابیه ای را به شرح زیر ارسال کرد:
۵۵آنلاین :

بخش "شهربان" شهرداری تهران جوابیه ای را به شرح زیر ارسال کرد:

پیرو خبر منتشره در تاریخ ۱۶ اسفندماه در سایت عصر ایران، با تیتر «زندگی ۶ هزار تهرانی بر مدار دستفروشی»، روابط عمومی شهربان شهرداری تهران در راستای رسالت پاسخگویی نهادهای مسئول و شفاف‌سازی، جوابیه زیر را جهت انتشار در آن رسانه، وفق قانون مطبوعات، ارسال می‌دارد:

۱- مدیریت شهری تهران همواره تلاش کرده است در مسیر عمل به وظایفی که قانون(ماده ۵۵ قانون شهرداری ها) جهت رفع سدمعبر و حفاظت از معابر عمومی، ضمن انجام متعهدانه این وظایف، حفظ کرامت دستفروشان را نیز جزو وظایف ذاتی، سازمانی و انسانی خویش قرار دهد و اگر خطایی در این زمینه از سوی عوامل اجرایی انضباط شهری رخ داده، با قاطعیت هرچه تمام از طریق مراجع انضباطی و کمیته‌های رسیدگی به تخلفات رفتار، مورد پیگیری و صدور حکم متناسب با سطح خطا (از اخراج تا تعلیق، توبیخ و جریمه) قرار گرفته است.

۲- مدیریت شهری پایتخت، مفتخر است که طی سه سال اخیر، در کنار حرکت در مسیر برقراری انضباط شهری (حفاظت از معابر عمومی و رفع سدمعبر)، با انجام مطالعات و ایجاد هماهنگی نسبی میان دستگاه‌های مسئول خارج از شهرداری، «ساماندهی موقت دستفروشان» را جهت امرار معاش در برهه‌های ویژه سال (بازگشایی مدارس، ایام منتهی به عید نوروز و ...) را عملیاتی کند و با اجرای طرح «دستفروشی بدون سدمعبر»، به معیشت دستفروشان نیز کمک نماید. بدیهی است که «ساماندهی دائمی دستفروشان» در نقاطی که مصداق سدمعبر نباشد، نیازمند مجوز، حمایت و همراهی دولت و‌ نهادهای مسئول خارج از شهرداری است.

۳- با وجود آن که همه دستفروشان نیازمند نيستند اما در این خبر و بسیاری از اخبار و گزارش‌های مشابه، القای نیازمندی تمامی دستفروشان صورت گرفته و می گیرد که صحیح نیست. با وجود آن‌که هیچ آمار دقیقی از تعداد دستفروشان وجود ندارد، در تیتر خبر منتشره، تعداد دستفروشان در تهران ۶ هزار نفر اعلام شده و همگی «نیازمند» خوانده شده‌اند!

این در حالی‌ست که طیف قابل توجهی از دستفروشان، بساط‌گستر حرفه‌ای با درآمد ماهیانه حداقل ۴/۵ میلیون تومان (بدون پرداخت مالیات، عوارض، اجاره و ...) هستند.

از سوی دیگر، درصد قابل توجهی از دستفروشان تهران، ساکن شهرستان‌ها و استان‌های دیگر هستند و صرفاً برای دستفروشی به تهران مهاحرت کرده‌اند. اما حل مشکلات معیشتی آن دسته از دستفروشانی که نیازمندند، بی‌تردید از وظایف دولت‌هاست و قانون، در این خصوص، وظیفه‌ای را بر عهده شهرداری‌ها قرار نداده است.

با این حال، شهرداری تهران با نگاهی نوعدوستانه و در راستای کمک به معیشت دستفروشانی که نیازمندند، طرح ساماندهی آنان را اجرا نموده که هم اکنون فاز جدید این ساماندهی ویژه ایام پایان سال(طرح استقبال از بهار) در نقاط مختلف پایتخت در حال اجراست. طبیعتا دائمی شدن این طرح و فرهنگسازی در خصوص خرید از دستفروشان فقط در نقاط ساماندهی شده، نیازمند حمایت دیگر دستگاه های دولتی، شهروندان فهیم، رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیماست.

۴- از رسانه‌های دلسوز و ارزشمند فعال در کشور تقاضامندیم با توجه به آن‌که سدمعبر( بستن و محدود کردن راه و معبر عمومی) در روایات دینی ما حرام و مایه سلب رحمت خدا خوانده شده و در فتاوا و احکام فقهی ما از سوی تمامی مراجع دینی (از امام راحل گرفته تا مرحوم آیت الله بهجت) فعلی حرام و غیرمجاز اعلام شده است و از سوی دیگر، طبق ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، تصرف عدوانی شوارع و معابر عمومی (همان سد کردن معبر بدون اجازه قانون) جرم است و از یکماه تا یکسال نیز حبس دارد، از عادی سازی تخلف سدمعبر و به هم ریختگی نظم شهری جلوگیری نمایند. بی‌شک، نظم و آرامش به سود همگان است.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چشم ترامپ به پومپئو و بولتون

سرانجام گمانه زنی ها به حقیقت پیوست و جان بولتون نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل به جای مک مستر به عنوان متصدی سمت مشاور امنیت ملی ترامپ معرفی شد. با توجه به اینکه اخیرا نیز پومپئو به جای تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا شده بسیاری تاکید دارند که تیم تهاجمی ترامپ تکمیل شده که افزایش بودجه نظامی آمریکا حلقه تکمیلی آن است. حال این سوال مطرح می شود که ترامپ با این اقدامات چه اهدافی را دنبال می کند و چرا به دنبال چینش چنین تیمی است؟

قفل‌هاي دروازه فساد

در رسانه‌هاي عمومي و اجتماعي در سال جاري، ادعاهاي مختلفي درباره فساد در صندوق‌هاي بازنشستگي، به‌ويژه سازمان تأمين اجتماعي و صندوق بازنشستگي کشوري، منتشر شده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

شان پن برای هدف قرار دادن ترامپ، رمان نوشت

شان پن در رمانی با عنوان «باب هانی تنها کسی که کار کرد» به ماجراهای روز دنیا پرداخته و با نقد دونالد ترامپ و توجه به جنبش «من هم همین طور»، به تجربه درگیر شدنش در ماجرای ال چاپو، سلطان مواد مخدر هم اشاره کرده است.

ویدیو: تبریک متفاوت نوروز توسط سفیر آلمان در ایران

اقدام جالب سفیر آلمان در تهران؛ تبریک نوروز به زبان فارسی با خواندن شعری از حافظ، کنار سفره هفت سین

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان