جوابیه شهرداری تهران: همه دستفروشان فقیر نیستند

شناسه خبر: 128462 سرویس: گوناگون دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶, ۰۳ : ۱۴ : ۰۰
جوابیه شهرداری تهران: همه دستفروشان فقیر نیستند
بخش "شهربان" شهرداری تهران جوابیه ای را به شرح زیر ارسال کرد:
۵۵آنلاین :

بخش "شهربان" شهرداری تهران جوابیه ای را به شرح زیر ارسال کرد:

پیرو خبر منتشره در تاریخ ۱۶ اسفندماه در سایت عصر ایران، با تیتر «زندگی ۶ هزار تهرانی بر مدار دستفروشی»، روابط عمومی شهربان شهرداری تهران در راستای رسالت پاسخگویی نهادهای مسئول و شفاف‌سازی، جوابیه زیر را جهت انتشار در آن رسانه، وفق قانون مطبوعات، ارسال می‌دارد:

۱- مدیریت شهری تهران همواره تلاش کرده است در مسیر عمل به وظایفی که قانون(ماده ۵۵ قانون شهرداری ها) جهت رفع سدمعبر و حفاظت از معابر عمومی، ضمن انجام متعهدانه این وظایف، حفظ کرامت دستفروشان را نیز جزو وظایف ذاتی، سازمانی و انسانی خویش قرار دهد و اگر خطایی در این زمینه از سوی عوامل اجرایی انضباط شهری رخ داده، با قاطعیت هرچه تمام از طریق مراجع انضباطی و کمیته‌های رسیدگی به تخلفات رفتار، مورد پیگیری و صدور حکم متناسب با سطح خطا (از اخراج تا تعلیق، توبیخ و جریمه) قرار گرفته است.

۲- مدیریت شهری پایتخت، مفتخر است که طی سه سال اخیر، در کنار حرکت در مسیر برقراری انضباط شهری (حفاظت از معابر عمومی و رفع سدمعبر)، با انجام مطالعات و ایجاد هماهنگی نسبی میان دستگاه‌های مسئول خارج از شهرداری، «ساماندهی موقت دستفروشان» را جهت امرار معاش در برهه‌های ویژه سال (بازگشایی مدارس، ایام منتهی به عید نوروز و ...) را عملیاتی کند و با اجرای طرح «دستفروشی بدون سدمعبر»، به معیشت دستفروشان نیز کمک نماید. بدیهی است که «ساماندهی دائمی دستفروشان» در نقاطی که مصداق سدمعبر نباشد، نیازمند مجوز، حمایت و همراهی دولت و‌ نهادهای مسئول خارج از شهرداری است.

۳- با وجود آن که همه دستفروشان نیازمند نيستند اما در این خبر و بسیاری از اخبار و گزارش‌های مشابه، القای نیازمندی تمامی دستفروشان صورت گرفته و می گیرد که صحیح نیست. با وجود آن‌که هیچ آمار دقیقی از تعداد دستفروشان وجود ندارد، در تیتر خبر منتشره، تعداد دستفروشان در تهران ۶ هزار نفر اعلام شده و همگی «نیازمند» خوانده شده‌اند!

این در حالی‌ست که طیف قابل توجهی از دستفروشان، بساط‌گستر حرفه‌ای با درآمد ماهیانه حداقل ۴/۵ میلیون تومان (بدون پرداخت مالیات، عوارض، اجاره و ...) هستند.

از سوی دیگر، درصد قابل توجهی از دستفروشان تهران، ساکن شهرستان‌ها و استان‌های دیگر هستند و صرفاً برای دستفروشی به تهران مهاحرت کرده‌اند. اما حل مشکلات معیشتی آن دسته از دستفروشانی که نیازمندند، بی‌تردید از وظایف دولت‌هاست و قانون، در این خصوص، وظیفه‌ای را بر عهده شهرداری‌ها قرار نداده است.

با این حال، شهرداری تهران با نگاهی نوعدوستانه و در راستای کمک به معیشت دستفروشانی که نیازمندند، طرح ساماندهی آنان را اجرا نموده که هم اکنون فاز جدید این ساماندهی ویژه ایام پایان سال(طرح استقبال از بهار) در نقاط مختلف پایتخت در حال اجراست. طبیعتا دائمی شدن این طرح و فرهنگسازی در خصوص خرید از دستفروشان فقط در نقاط ساماندهی شده، نیازمند حمایت دیگر دستگاه های دولتی، شهروندان فهیم، رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیماست.

۴- از رسانه‌های دلسوز و ارزشمند فعال در کشور تقاضامندیم با توجه به آن‌که سدمعبر( بستن و محدود کردن راه و معبر عمومی) در روایات دینی ما حرام و مایه سلب رحمت خدا خوانده شده و در فتاوا و احکام فقهی ما از سوی تمامی مراجع دینی (از امام راحل گرفته تا مرحوم آیت الله بهجت) فعلی حرام و غیرمجاز اعلام شده است و از سوی دیگر، طبق ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، تصرف عدوانی شوارع و معابر عمومی (همان سد کردن معبر بدون اجازه قانون) جرم است و از یکماه تا یکسال نیز حبس دارد، از عادی سازی تخلف سدمعبر و به هم ریختگی نظم شهری جلوگیری نمایند. بی‌شک، نظم و آرامش به سود همگان است.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
نتیجه‌ای یافت نشد.

دیدگاه 55

بیشتر

گام‌هایی برای داشتن ذهن خلاق

مرحله‌ی نهایی که شما برای حقیقی و عملی کردن رویا و آرزوی خود باید سپری کنید تغییر نوع نگرش و ذهنیت خودتان است.

آب‌وهوای ایران در پایان قرن ۲۱

گزارشی که روز گذشته در سازمان هواشناسی کشور و در جلسه مشترک با هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم (IPCC) مستقر در سازمان ملل متحد از تغییرات اقلیمی ایران ارائه شد، ضمن تشریح آنچه که در نیم‌قرن اخیر بر سر اقلیم ایران آمده است، چشم‌انداز وضعیت آب‌وهوای کشور در پایان قرن حاضر را بر اساس سناریوهای محتمل مبتنی بر مطالعات این هیات بین‌المللی ترسیم کرد. این گزارش تنها به اقلیم ایران محدود نیست،‌ بلکه برای مردم و سیاست‌گذاران دولتی در تمام کشورهای جهان و در تمام قاره‌ها، سه پیام دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه بی‌توجهی به آن می‌تواند منجر به گرم شدن کره زمین فراتر از حد خطر (۲ درجه سانتی‌گراد) در ۳۰ سال آینده شود و ساکنان این سیاره را با بحران‌های جدی زیست‌محیطی روبه‌رو کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: توله سگ شکنجه شده، دستاویز کارزار انتخاباتی ترکیه شد

توله سگ شکنجه شده، دستاویز کارزار انتخاباتی ترکیه شد | اردوغان اعلام کرده است: در صورت پیروزی اش در انتخابات 24 ماه ژوئن قوانین حقوق حیوانات در ترکیه تغییر می یابد

ویدیو: اجرای قطعه ای توسط شهرداد روحانی در سفارت ایران در مسکو

اجرای قطعه ای توسط شهرداد روحانی با یک پیانوی قدیمی در سفارت ایران در مسکو/ اینستاگرام مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان