جهنمي به نام «سوپرليگ ترکيه»!

شناسه خبر: 174559 سرویس: توسعه ، ورزشی ، گوناگون شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸, ۰۲ : ۱۱ : ۰۰
جهنمي به نام «سوپرليگ ترکيه»!
الله‌يار صيادمنش، بازيکن 17ساله استقلال، سرانجام به توافقات نهايي با فنرباغچه ترکيه رسيد و در تيرماه قرارداد پنج‌ساله‌اي را با يکي از تيم‌هاي پرافتخار ترکيه به امضا خواهد رساند.
۵۵آنلاین :

 الله‌يار صيادمنش، بازيکن 17ساله استقلال، سرانجام به توافقات نهايي با فنرباغچه ترکيه رسيد و در تيرماه قرارداد پنج‌ساله‌اي را با يکي از تيم‌هاي پرافتخار ترکيه به امضا خواهد رساند. امضاکردن قرارداد در تيرماه به اين دليل است که صيادمنش درحال‌حاضر 17 ساله است و اجازه امضاي قرارداد رسمي و حرفه‌اي را ندارد؛ او در تيرماه 18ساله مي‌شود و مي‌تواند به صورت رسمي به تيم فنر بپيوندد. صيادمنش که طبق گفته رسانه‌هاي ترکيه‌اي و از ديد مجله گاردين در بين 60 جوان بااستعداد دنيا قرار دارد، با انتقالي پنج‌ساله به ارزش دو ميليون دلار راهي ترکيه خواهد شد تا آينده ورزشي خود را شايد روشن‌تر از حضور در ليگ برتر ايران ببيند. در دو، سه سال اخير باز هم بازار انتقال فوتباليست‌هاي ايراني به ليگ ترکيه داغ شده است که به‌جز سيدمجيد حسيني، ساير انتقال‌ها همراه با «ديپورت» بوده است. اخيرا رسانه‌هاي ترکيه‌اي از عدم تمديد قرارداد وحيد اميري با ترابوزون‌اسپور نقل کرده‌اند؛ بازيکني که تحت عنوان بهترين فوتباليست ليگ برتر ايران به تيم چهارم سوپرليگ ترکيه انتقال يافت، از قرار معلوم بيش از يک سال دوام نياورده است. صيادمنش اما براي جلوگيري از رخدادهاي مشابه بازيکنان ايراني در سوپرليگ ترکيه راه سختي دارد. بسياري از فوتباليست‌هاي ايراني با تصور اينکه قرار است در يکي از ليگ‌هاي اروپايي به ميدان بروند و براي يکي، دو فصل پول خوبي به جيب بزنند با استفاده از ايجنت‌هاي ايراني- ترکيه‌اي با تيم‌هاي متوسط اين ليگ به توافق مي‌رسند و بعد از مدتي متوجه مي‌شوند که تمام صحبت‌هايي که از فوتبال ترکيه مي‌شود سرابي بيش نبوده است.
ماجراي قرارداد مهدي طارمي و رامين رضاييان با تيم فوتبال ريزاسپور هنوز از ذهن هواداران پرسپوليس خارج نشده است. هرچند رضاييان با پرداخت حق فسخ به اين باشگاه ترکيه‌اي، بدون هيچ مشکلي به پرسپوليس بازگشت، اما مهدي طارمي با تصور اينکه قرار است به تيمي پرتماشاگر و باامکانات در ترکيه برود، وقتي از نزديک فضاي تمريني اين تيم را ديد، در بحبوحه اتفاقات سياسي اين کشور،  قصد بازگشت به پرسپوليس را کرد که در نهايت به دليل پرداخت‌نکردن حق فسخ و مسائلي که علي‌اکبر طاهري در اين بين به وجود آورده بود، پرسپوليس دو پنجره از نقل‌وانتقالات فوتبالي محروم شد و اگر رايزني‌هاي حسن روحاني و اردوغان در اين پرونده رخ نداده بود، چه‌بسا سرخ‌پوشان بايد غرامت سنگيني را پرداخت مي‌کردند. ماحصل حضور طارمي و رضاييان براي ريزاسپور، يک گل زده در ديدار تدارکاتي اردوي آلمان براي اين تيم بود و بس!
سجاد شهباززاده که در استقلال دوران تقريبا خوبي را سپري مي‌کرد، با توجه به علاقه کي‌روش به بازيکنان شاغل در خارج از ليگ ايران تصميم گرفت به دعوت آلانيااسپور پاسخ مثبت دهد. شهباززاده در بدو ورود از امکانات سوپرليگ اين کشور و سالن‌هاي ورزشي باشگاه‌ها تعريف و تمجيد مي‌کرد، اما نتوانست آن‌طور که بايد در اين تيم جا بيفتد و اغلب به‌عنوان يار تعويضي وارد زمين مي‌شد، اما در اواخر ليگ همان وضعيت را هم از دست داد و عملا تبديل به بازيکن سکونشين تيم آلانيااسپور شده بود. شهباززاده با زدن يك گل در چهار مسابقه بار ديگر به ليگ ايران بازگشت و يک فصل فوتبالي خود را در بهترين دوران ورزشي خود با حضور در ليگ ترکيه از دست داد.
ماجراي پيام صادقيان هم خواندني است. صادقيان که با هزار اميد و آرزو با پيشنهاد علي دايي به پرسپوليس آمده بود، دوران پرفروغش خيلي زود فروکش کرد؛ سالي يک تيم عوض مي‌کرد و در نهايت بعد از حضور در ماشين‌سازي با قراردادي دوساله به عثمانلي‌اسپور ترکيه رفت. اين تيم که به تازگي به دسته پايين‌تر سقوط کرده بود، به دليل کاهش بودجه باشگاه پيشنهاد حقوق پايين‌تر از دستمزد قرارداد صادقيان را کرد که با رد اين موضوع توسط صادقيان، اين بازيکن بعد از يک فصل‌ونيم بار ديگر به ليگ برتر بازگشت. صادقيان در اين تيم طی 16 مسابقه فقط يک گل زد و درواقع دو سال فوتبالي خود را بدون هيچ پيشرفتي سپري کرد، هرچند بعدها مي‌تواند مدعي اين مسئله شود که دو فصل به‌عنوان لژيونر ايراني در ترکيه به ميدان رفته است.
حضور ناموفق فوتباليست‌هاي ايراني به چند فصل اخير برنمي‌گردد و حتي نسل طلايي تيم ملي ايران که موفق شدند با عبور از استراليا به جام جهاني 98 فرانسه راه پيدا کنند هم اسير «سراب سوپرليگ» ترکيه شده‌اند؛ از خداداد عزيزي و شاهرودي تا بعدها حامد کاويانپور.
خداداد عزيزي، يکي از فوتباليست‌هاي موفق ايراني، يکي از کساني است که مي‌گويد حضور در سوپرليگ ترکيه مي‌توانست به قيمت جانش تمام شود و مديران‌عامل تيم‌هاي باشگاهي اين کشور با توجه به اينکه عضوي از مافياي آنجا هستند به راحتي سر بازيکن ايراني را کلاه مي‌گذارند و مي‌روند پي کارش: «قرار بود به ليگ آمريکا بروم که يکي از دوستان نزديکم به من اطلاع داد که ترابوزون‌اسپور تو را مي‌خواهد. با خواهش و تمنا پذيرفتم سفري يک‌روزه به استانبول داشته باشم. از هواپيما که پياده شدم صدها دوربين و عکاس و هوادار در فرودگاه منتظر من بودند، تا به حال چنين جوي را نديده بودم که اين‌همه آدم به استقبالم بيايند.
دو مترجم ايراني هم آمدند و من را به برجي بزرگ در مرکز شهر استانبول بردند و با مديرعامل اين تيم صحبت کرديم. همان ابتداي صحبت مبلغ 20 هزار دلار در پاکت به من تحت عنوان هديه دادند که من در ابتدا قبول نکردم، اما مشاور او گفت بايد قبول کنيد، چون در ترکيه رسم است به بازيکن تازه‌وارد هديه مي‌دهيم. سه روز با تيم تمرين کردم به اميد اينکه روز چهارم به آمريکا خواهم رفت، اما سرمربي ترابوزون با من صحبت کرد و از تمايل خود براي عقد قرارداد با من گفت. سبک‌سنگين کردم ديدم ترکيه نزديک ايران است و اگر طبق صحبت‌هايشان پول خوبي بدهند بد نيست همين‌جا بمانم. پيش‌نويس قرارداد باشگاه ترابوزون را به يکي از دوستانم دادم و متوجه شديم براي سال اول فقط همان 20 هزار دلار را مي‌دهند و براي سال دوم 500 هزار دلار! به مديرعامل اين تيم گفتم اين حرکت شما مصداق کلاهبرداري است و او گفت شما چاره‌اي جز امضاي قرارداد با ما نداري و براي سال دوم جبران خواهيم کرد. خلاصه اينکه من قرارداد را امضا نکردم و با هزار مکافات و پرداخت 50 هزار دلار غرامت از اين تيم جدا شدم، چون آنها بابت همان 20 هزار دلار از من رسيد گرفته بودند و به نوعي بخشي از قرارداد من تلقي مي‌شد. خلاصه ماجرا، با کمک کنسولگري از ترکيه خارج شدم، اما نه‌تنها پولي به دست نياوردم، بلکه 50 هزار دلار هم ضرر پرداخت کردم». رضا شاهرودي که روزگاري شاه‌مهره تيم ملي و پرسپوليس بود، از حضور در فوتبال ترکيه به‌عنوان يکي از بدترين روزهاي فوتبالي خود ياد مي‌کند: «بعد از حضور خاکپور در سوپرليگ اين کشور تصميم گرفتم حضور در فوتبال اروپا را تجربه کنم و به همين دليل به پيشنهاد تيم آلتا جواب مثبت دادم. قرارداد من با اين تيم 300 هزار مارک بود که 120هزار مارک به من رسيد و 180 هزار مارک به پرسپوليس بابت حق ترانسفر من انتقال يافت. باشگاه آلتا اما نسبت به قرارداد في‌مابين اصلا مسائل را رعايت نمي‌کرد و اجازه نمي‌داد در تاريخ‌هاي فيفادي به تيم ملي ملحق شوم و به همين دليل اختلافات زيادي در باشگاه ايجاد شد و نزديک بود تيم ملي را هم از دست بدهم». حامد کاويانپور، هافبک پرسپوليس، در بهترين دوران ورزشي خود با پيشنهاد تيم کايزري‌اسپور ترکيه مواجه شد. طبق گفته خودش در ابتدا شرايط خودش و باشگاه خيلي خوب پيش مي‌رفت تا جايي که حامد در اولين ديدار خود مقابل اسپورن مجارستان در جام اينترتوتو 90 دقيقه به ميدان رفت و سهم بسزايي در کسب تساوي 3 بر 3 داشت. به مرور اما کاويانپور هم تبديل به بازيکن نيمکت‌نشين تيمش شد و با مثبت‌شدن جواب آزمايش دوپينگش از اين تيم اخراج شد. کاويانپور بعدها در مصاحبه‌اي اعلام کرد «قوانين سفت‌وسخت فدراسيون فوتبال ترکيه طوري است که اجازه نمي‌دادند من وکيلم را براي دفاعيه از خودم به دادگاه ببرم!». سرانجام کاويانپور با انجام تنها هفت مسابقه براي کايزري‌اسپور از اين تيم اخراج شد و به ايران بازگشت. اين قصه اما ظاهرا قرار نيست تمام شود و با سرابي که ايجينت‌ها براي فوتباليست‌هاي ايراني از «سوپرليگ ترکيه» ترسيم مي‌کنند، نقل‌وانتقال به اين کشور پايان‌پذير نيست. 


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در مسیر خودباوری

عزت نفس به معنای احساس ارزشمندی شخصی است و به عبارت دیگر، به این معناست که چقدر خود را انسانی ارزشمند و قابل احترام می‌دانیم. تفاوت عزت‌نفس با اعتماد به نفس در گستردگی مفهوم عزت نفس است. اعتماد به نفس به موضوع بستگی دارد، ممکن است یک فرد در آشپزی اعتماد به نفس داشته باشد ولی در رانندگی یا نقاشی کردن فاقد اعتماد به نفس باشد ولی عزت نفس یک مفهوم کلی است و در تمام حیطه های زندگی فردی، اجتماعی، شغلی،عاطفی و... تاثیر دارد و نباید این دو مفهوم‌ با یکدیگر خلط شود.

چرا محیط کسب و کار بهبود پیدا نمی‌کند؟

آنچه در دهه های اخیر مبنای ارزیابی و رتبه بندی کشورها از لحاظ اقتصادی قرار گرفته، محیطی است که در آن بنگاه های اقتصادی فعالیت دارند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : جاستین ترودو در چهارسالی که گذشت

ویدئو : ده ها خودرو در سیل اسپانیا واژگون شدند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر