جهان در چنبره پوپولیسم

شناسه خبر: 126578 سرویس: گوناگون پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶, ۵۰ : ۰۱ : ۰۰
جهان در چنبره پوپولیسم
رهبران پوپولیستی که به ما وعده دموکراسی داده بودند، در تمام وجوه از تحقق آن امتناع می‌کنند. آنها جایگزینی وسوسه‌انگیزی ارائه می‌کنند و به شهروندان القا می‌کنند که هنوز سهم کیکشان سر جایش است و می‌توانند آن را بخورند
۵۵آنلاین :

الن درپرمترجم: فرحناز دهقی

ایران آنلاین /از ویکتور اوربان در مجارستان گرفته تا دونالد ترامپ در ایالات متحده امریکا، این روزها خطر پوپولیسم بالای سر جهان می‌چرخد. پوپولیست‌ها رای مردم را با پیشنهاد ایجاد دموکراسی بدون سیاست و بدون درگیری به دست می‌آورند. آنها با دادن وعده ایجاد دموکراسی برای مردم و از بین بردن منافع سیاسی کسانی که خارج از دایره‌شان هستند، روی کار می‌آیند.

امروزه پوپولیست‌ها از شکست‌های جاری دموکراسی تغذیه می‌کنند. اعتمادی که ما به دموکراسی داریم با آنچه تا کنون تحت این نام انجام شده، برابری ندارد. دموکراسی چندان خوشایند نیست. دموکراسی‌ها باعث ایجاد درگیری‌هایی می‌شوند که از آنها نزد شاهدان چهره‌هایی زشت و زننده به جای می‌گذارد. برای روشن شدن منظورم باید از زوجی مثال بزنم که عاشق هم هستند، اما یکسره با یکدیگر مشغول نزاح و بحث هستند.

سیاست‌گذاری دموکراتیک اغلب برای برای طرفین نارضایتی به همراه دارد. مشکلات سیاسی با فقدان راه حل مناسب گسترده‌تر شده‌اند. و تصمیمات دموکراتیک غالبا در بن‌بست گیر می‌افتند. درگیری‌های در میان دموکراسی‌ها می‌تواند انقدر شدید شود که شاید دیگر نتوان متوقفش کرد. تکثر منافع که از دموکراسی تقویت شده‌اند، باعث فلج شدن دولت‌ها شده است. در این شرایط، دموکراسی منجر به راه‌حل‌های نامناسب و بن‌بست‌های هشداردهنده می‌شود.

 رهبران پوپولیستی که به ما وعده دموکراسی داده بودند، در تمام وجوه از تحقق آن امتناع می‌کنند. آنها یک جایگزین وسوسه‌انگیزی ارائه می‌کنند و به شهروندان القا می‌کنند که هنوز سهم کیکشان سر جایش است و می‌توانند آن را بخورند.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پرندگان کشته می‌شوند تا غریزه شکار ارضا شود؟

گزارشی از چرایی موافقت و مخالفت دادن دو هزار مجوز برای شکار پرندگان تهران

زندگی با فیلتر اینستاگرام

در واقع گویی قاعده‌ای در اینستاگرام شکل گرفته است که بیشتر کاربران صرفاً خوشی و سرخوشی خود را منعکس می‌کنند. حتی وقتی از مرگ هم صحبت می‌کنند تصویر خرما با مغز گردو در داخل یک سینی نقره را به نمایش می‌گذارند...

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تهیه زغال به چه قیمتی!

برای تهیه هر گونی زغال باید شش اصله درخت بیست سالە را قطع کرد. نابودی جنگلها به چه قیمتی!

ویدیو: فریادهای زن معترض فرانسوی

فریادهای این زن معترض فرانسوی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی داشته است. امانوئل مکرون، دیشب در نطق تلویزیونی با اذعان به اینکه تن دادن به این وضعیت، بزدلانه بوده است بر مبنای مردمی مشروعیت، تاکید و اعتراف کرد که بخش هایی از مردم نادیده گرفته شده بودند. مکرون همچنین از لغو افزایش مالیات سوخت خبر داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر