جهان در چنبره پوپولیسم

شناسه خبر: 126578 سرویس: گوناگون پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶, ۵۰ : ۰۱ : ۰۰
جهان در چنبره پوپولیسم
رهبران پوپولیستی که به ما وعده دموکراسی داده بودند، در تمام وجوه از تحقق آن امتناع می‌کنند. آنها جایگزینی وسوسه‌انگیزی ارائه می‌کنند و به شهروندان القا می‌کنند که هنوز سهم کیکشان سر جایش است و می‌توانند آن را بخورند
۵۵آنلاین :

الن درپرمترجم: فرحناز دهقی

ایران آنلاین /از ویکتور اوربان در مجارستان گرفته تا دونالد ترامپ در ایالات متحده امریکا، این روزها خطر پوپولیسم بالای سر جهان می‌چرخد. پوپولیست‌ها رای مردم را با پیشنهاد ایجاد دموکراسی بدون سیاست و بدون درگیری به دست می‌آورند. آنها با دادن وعده ایجاد دموکراسی برای مردم و از بین بردن منافع سیاسی کسانی که خارج از دایره‌شان هستند، روی کار می‌آیند.

امروزه پوپولیست‌ها از شکست‌های جاری دموکراسی تغذیه می‌کنند. اعتمادی که ما به دموکراسی داریم با آنچه تا کنون تحت این نام انجام شده، برابری ندارد. دموکراسی چندان خوشایند نیست. دموکراسی‌ها باعث ایجاد درگیری‌هایی می‌شوند که از آنها نزد شاهدان چهره‌هایی زشت و زننده به جای می‌گذارد. برای روشن شدن منظورم باید از زوجی مثال بزنم که عاشق هم هستند، اما یکسره با یکدیگر مشغول نزاح و بحث هستند.

سیاست‌گذاری دموکراتیک اغلب برای برای طرفین نارضایتی به همراه دارد. مشکلات سیاسی با فقدان راه حل مناسب گسترده‌تر شده‌اند. و تصمیمات دموکراتیک غالبا در بن‌بست گیر می‌افتند. درگیری‌های در میان دموکراسی‌ها می‌تواند انقدر شدید شود که شاید دیگر نتوان متوقفش کرد. تکثر منافع که از دموکراسی تقویت شده‌اند، باعث فلج شدن دولت‌ها شده است. در این شرایط، دموکراسی منجر به راه‌حل‌های نامناسب و بن‌بست‌های هشداردهنده می‌شود.

 رهبران پوپولیستی که به ما وعده دموکراسی داده بودند، در تمام وجوه از تحقق آن امتناع می‌کنند. آنها یک جایگزین وسوسه‌انگیزی ارائه می‌کنند و به شهروندان القا می‌کنند که هنوز سهم کیکشان سر جایش است و می‌توانند آن را بخورند.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چشم ترامپ به پومپئو و بولتون

سرانجام گمانه زنی ها به حقیقت پیوست و جان بولتون نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل به جای مک مستر به عنوان متصدی سمت مشاور امنیت ملی ترامپ معرفی شد. با توجه به اینکه اخیرا نیز پومپئو به جای تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا شده بسیاری تاکید دارند که تیم تهاجمی ترامپ تکمیل شده که افزایش بودجه نظامی آمریکا حلقه تکمیلی آن است. حال این سوال مطرح می شود که ترامپ با این اقدامات چه اهدافی را دنبال می کند و چرا به دنبال چینش چنین تیمی است؟

قفل‌هاي دروازه فساد

در رسانه‌هاي عمومي و اجتماعي در سال جاري، ادعاهاي مختلفي درباره فساد در صندوق‌هاي بازنشستگي، به‌ويژه سازمان تأمين اجتماعي و صندوق بازنشستگي کشوري، منتشر شده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

شان پن برای هدف قرار دادن ترامپ، رمان نوشت

شان پن در رمانی با عنوان «باب هانی تنها کسی که کار کرد» به ماجراهای روز دنیا پرداخته و با نقد دونالد ترامپ و توجه به جنبش «من هم همین طور»، به تجربه درگیر شدنش در ماجرای ال چاپو، سلطان مواد مخدر هم اشاره کرده است.

ویدیو: تبریک متفاوت نوروز توسط سفیر آلمان در ایران

اقدام جالب سفیر آلمان در تهران؛ تبریک نوروز به زبان فارسی با خواندن شعری از حافظ، کنار سفره هفت سین

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان