جلوگیری از تکرار دولتی نجومی بگیران به دست هیات تطبیق و رئیس مجلس افتاد!

شناسه خبر: 135410 سرویس: گوناگون يكشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷, ۰۷ : ۰۱ : ۰۰
جلوگیری از تکرار دولتی نجومی بگیران به دست هیات تطبیق و رئیس مجلس افتاد!
یکسال بر سر اینکه عده‌ای از بیت‌المال برداشت‌های حرام و غیرقانونی داشتند بحث بود و یکسال تمام موضوع تایید و تکذیب می‌شد تا رهبری با صلابت خاصی خواستار برگرداندن پول‌ها به بیت‌المال شدند، همه این مدت توجیه‌هایی نظیر اینکه دولت قبل قانون را اشتباه مصوب و عمل کرده ورد زبان‌ها بود و کسی نپرسید چرا مصوبه هیات دولت قبل، هر سال در دولت جدید تصویب شده و دوباره توسط هیات تطبیق و شخص رئیس مجلس تایید می‌شود!
۵۵آنلاین :
اما حالا بعد از این موضوعات و البته تلاش برای چندین برابر شدن حقوق‌ها دوباره دولت دوازدهم مصوبه‌ای را برای مجوز دادن به برخی پست‌ها و مقام‌ها گذرانده که حقوق آنها بدون در نظر گرفتن قانون سقف مجاز محاسبه شود! مصوبه‌ای که اگر اینبار هم هیات تطبیق و رئیس مجلس بر آن مهر تایید بزنند معلوم نیست چطور می‌خواهد توجیه شود! شاید تایید این موضوع شائبه ذی‌نفع بودن اکثر امضاکنندگان را تقویت کند!
واقعیت این است که دولت هر سال مصوبه‌ای را می‌گذراند که براساس آن ضریب حقوق کارمندان دولت در آن تعیین می‌شود همین طور حداقل و حداکثر حقوق را نیز اعلام می‌کند. براساس ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری دولت موظف به اعلام حداقل و حداکثر حقوق است، در حالی که براساس این ماده حداکثر حقوق مستمری نباید از ۷ برابر حداقل تعیین شده بیشتر باشد. اما متأسفانه دولت امسال که مصوبه را تعیین کرده اعضا هیات علمی دانشگاه‌ها را از این سقف حداکثر حقوق استثنا کرده است. 

اما برای این کار توجیهی نیز دارد که توجیه منطقی نیست. در قوانین برنامه و برخی مصوبات دیگر آمده است که اعضا هیأت علمی دانشگاه‌ها از قوانین عمومی استثنا هستند. منتهی این قوانین عمومی که استثنا را مطرح کرده این سوال را ایجاد می‌کند که اگر قانونی گفته باشد که اینها استثنا هستند و بعد قانونی بیاید و عده‌ای یا همه حقوق‌بگیران را شامل شود در آنجا هم این استثنا را ذکر باید می‌کرد که البته در قوانین فعلی ذکر نکرده است. پس در نهایت این توجیهی است که قابل پذیرش نیست. البته اصل فلسفه این است که مسئولان چه وزیر شود و چه وکیل و... با نفوذی که دارند عضو هیأت علمی می‌شوند. نکته دیگر آنکه چند روز بعد از آن یک نامه‌ای تهیه کرده‌اند که در آن‌ نامه نیز گفته شده، قضات، کارکنان وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، کارکنان سیاسی وزارت خارجه نیز در این لیست از قلم افتاده‌اند یعنی از سقف حقوقی مستثنی شده‌اند، در حالی که آنها را در جمع استثناها قرار داده بودند و باید این استثنا در قبال آنها نیز اجرا شود.
روال این است که بعد از تصویب موضوعی در هیات دولت  یک نسخه به مجلس می‌فرستند اما زمان می‌برد تا رئیس مجلس آن را برای هیأت تطبیق ارسال کند.

اما اگر هیات تطبیق این مصوبه را رد نکند و یا لاریجانی به عنوان رئیس مجلس مصوبه را با اختیار قانونی لغو نکند انگار باید شاهد نجومی بگیران برای امسال نیز باشیم. تا شاید کارگران حقوق نگرفته کمی ارام شوند و به مسئولان اعتماد بیشتری داشته باشند. تا شاید شبهه انکه مسئولان به دنبال افزایش حقوق خود هستند برطرف شود.

55 آنلاین

 

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

درس خواجه نظام‌الملک برای ما

امسال هزارمین سالگرد تولد خواجه نظام‌الملک طوسی وزیر خردمندی است که سی سال توانست در عمل و نظر آبادانی کشور را رقم زند. یادگاری جهانی به نام سیرالملوک از او به زبان فارسی به جا مانده که در ادامه سعی می‌شود براساس تحلیل لئواشتراوس مفسر فلسفه سیاسی، منولوگ‌های (تک‌گویی‌های) کتاب به روش دیالوگ (گفت‌وگو با زمان حاضر) برای حل مشکلات امروز دولت و ملت بازگویی شود.

کی به چی رای می‌ده؟

شفاف شدن رای نمایندگان باعث می‌شود، مردم بدانند وکلایی که به مجلس فرستاده‌اند در مورد تصمیمات مهم کشوری چه نظری داشته‌اند و چه رایی داده‌اند. برخی در نطق‌های خود راهنمای راست می‌زنند ولی در رای خود به سمت چپ می‌پیچند یا بالعکس

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر