جشن رنگها در هندوستان

شناسه خبر: 127428 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶, ۲۰ : ۱۵ : ۰۰
امسال روز دوم مارس هنگام جشن رنگها در هندوستان است هرسال این روز با توجه به تقویم قمری تغییر پیدا می‌کند.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

امسال روز دوم مارس هنگام جشن رنگها در هندوستان است هرسال این روز با توجه به تقویم قمری تغییر پیدا می‌کند. به هنگام جشن رنگها خیابانها پر است از رنگهای صورتی،زرد،سبز،آبی و...هولی(Holi) جشن رنگهاست،جشن پایان زمستان و آغاز بهار است. در برخی از مناطق هند نیز جشن شکرگزاری برداشت محصولات کشاورزیست. براساس باورهای هندوها در این روز خوبی بر بدی و یزدان بر اهریمن پیروز می‌شود. افراد خانواده و دوستان گردهم می‌آیند،به رقص و پایکوبی می‌پردازند،روی صورت و سر هم رنگ می‌پاشند و برای یکدیگر بهترینها را آرزو می‌کنند. جنس رنگها به گونه‌ای است که پاک می‌شود و نگرانی خاصی را بابت برجای ماندن رنگ روی جامگانهای افراد باقی نمی‌گذارد. هندیها  پودرهای رنگ را توی سطل یا درون تفنگهای پلاستیکی می‌ریزند و روی سر و صورت هم می‌پاشند. از چند روز پیش از جشن مردم آمادۀ مراسم هولی می‌شوند و برخی از مغازه‌ها پودرهای رنگی را می‌فروشند. طی سالهای اخیر حضور گردشگران و مردمان دیگر کشورها هم در هولی به فراوانی دیده می‌شود و در واقع چرا که نه؟به هربهانه‌ای باید شاد بود و شادی را با دیگران قسمت کرد.


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سهم تحولات داخلي و خارجي در مهاجرت ايرانيان

مهاجرت، اقدامي خطير و گاه قمارگونه است که نياز به همت و تهوري دارد که مهاجر نگران، بي‌پناه و نيازمند به احساس امنيت مادي و معنوي در زمين بيگانه را محکوم به تلاش بيشتر براي کسب موفقيت و آرامش مي‌‌کند.

وقتی اسم علی دایی ، بازار تونس را برای معاون وزیر باز کرد!

مهدی کرباسیان ، معاون وزیر صنعت خاطر جالبی دارد از علی دایی!

اخبار ویدئویی

بیشتر

شان پن برای هدف قرار دادن ترامپ، رمان نوشت

شان پن در رمانی با عنوان «باب هانی تنها کسی که کار کرد» به ماجراهای روز دنیا پرداخته و با نقد دونالد ترامپ و توجه به جنبش «من هم همین طور»، به تجربه درگیر شدنش در ماجرای ال چاپو، سلطان مواد مخدر هم اشاره کرده است.

ویدیو: تبریک متفاوت نوروز توسط سفیر آلمان در ایران

اقدام جالب سفیر آلمان در تهران؛ تبریک نوروز به زبان فارسی با خواندن شعری از حافظ، کنار سفره هفت سین

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان