جشنواره جهانی فیلم فجر، بهترین در منطقه غرب آسیاست

شناسه خبر: 170018 سرویس: جهان ، فرهنگ و هنر ، گوناگون يكشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۲۶ : ۱۲ : ۰۰
جشنواره جهانی فیلم فجر، بهترین در منطقه غرب آسیاست
سینماگر ایتالیایی با اشاره به نظم برنامه‌ها در جشنواره جهانی فیلم فجر اظهار داشت: این جشنواره به تدریج به بهترین جشنواره فیلم در منطقه غرب آسیا تبدیل شده است.
۵۵آنلاین :

ایتالو اسپینلی (Italo Spinelli) روز یکشنبه در مورد جشنواره، خود را مدیر هنری جشنواره فیلم های آسیایی (Asian Film Festoval in Rome) در رم که از سال 2000 برگزار می شود، معرفی کرد و گفت: من برای انتخاب فیلم های مناسب در این جشنواره شرکت کرده ام.
وی که یکی از مهمانان سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر است، با اشاره به اینکه بارها در جشنواره بین المللی فیلم فجر شرکت کرده است، در مورد جشنواره، اظهار داشت: در سال های مختلف دیده ام که جشنواره به تدریج توسعه یافته است، نظم و انسجام برنامه ها بهتر و در مجموع به بهترین جشنواره در غرب آسیا تبدیل شده است.
اسپینلی در مورد برگزاری هم‌زمان جشنواره بین المللی و ملی فیلم فجر در گذشته، گفت: در آن زمان فرصت بیشتری برای دیدن فیلم های ایرانی فراهم بود و سینماگران و مخاطبان ایرانی را می توانستیم ببینیم ولی من دلیل برگزارکنندگان را برای جدایی این دو رویداد درک می کنم؛ از وقتی این دو جشنواره در دو زمان مختلف برگزار می شوند، نظم و تمرکز بیشتری بر فیلم های منطقه و آسیایی دیده می‌شود.
وی افزود: با اینکه تعداد کمتری فیلم های ایرانی در جشنواره می توان دید، هنوز کیفیت فیلم ها خوب است.
این سینماگر ایتالیایی در مورد بهترین سینماگران ایرانی نیز اظهار داشت: ما هر سال مهمانان زیادی از سینمای ایران در جشنواره فیلم های آسیایی رم داریم، کارگردانان خوبی هم می شناسم؛ مانند رضا درمیشیان و اصغر فرهادی که البته استعدادهای جوانی هستند که خود را تثبیت کرده اند. همچنین در مورد استعدادهای نسل قبل می توان به عباس کیارستمی و جعفر پناهی اشاره کرد، البته فهرستی طولانی از این کارگردانان وجود دارد.
وی در توصیف سینمای ایران گفت: تاثیر نئورئالیسم بر سینمای ایران زیاد است و فیلم های نسل قبل سینماگران ایرانی که خیلی هم خوب هستند در این دسته‌بندی جای می‌گیرند.
اسپینلی ادامه داد: بافت فیلم و درهم تنیدگی آنها بسیار خوب و بازی ها درخشان است، داستان‌ ها واقعی و برگرفته از زندگی روزمره است و از واقعیات کشور تاثیر گرفته؛ همانطور که گفتم مکتب نئورئالیسم که در ایتالیا آغاز شد، در ایران به خوبی تکامل یافت و این تکامل را می توان در سینمای ایران مشاهده کرد.
به گفته وی فیلم های ایرانی از جهت احساسات بسیار قوی و سینمای ایران از جهت فنی یکی از جذاب ترین سینماها در جهان است، هر چند بعضی سال ها شاهد آثار بهتری هستیم و بعضی سال ها خیر، ولی به طور کلی سینمای ایران یکی از جذاب ترین سینماها در سطح بین المللی است و معیارهای سینما بالاست.
وی در مورد نمایش گسترده فیلم های ایرانی در سینماهای ایتالیا گفت: فیلم های عباس کیارستمی موفقیت زیادی در نمایش عمومی کسب کردند همچنین فیلم های اصغر فرهادی، البته فیلم های کارگردانان نسل جدید ایران نیز به صورت عمومی نمایش داده شده اند.
به گزارش ایرنا، سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 29 فروردین تا 6 اردیبهشت به دبیری رضا میرکریمی در پردیس سینمایی چارسو برپاست، جشنواره امسال شامل بخش های متنوعی از جمله بخش های اصلی سینمای سعادت، جلوه گاه شرق و جام جهان نما، بخش های جنبی نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده، مستند زیر ذره‌بین، شاخه‌های زیتون (پنجره‌ای به دنیای اسلام)، مروری بر آثار سینمای چین، مروری بر آثار سینمای آلمان، نمایش فیلم‌های کمدی معاصر، نمایش‌های ویژه، بهترین کشورها و بازار فیلم است.
افزون بر این، برنامه های مختلف همچون دارالفنون (اردوی استعدادیابی با حضور فیلم‌سازان جوان ایران، منطقه و جهان)، نشست‌‌های دانشگاهی، کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی و بزرگداشت­‌ بزرگان سینمای ایران نیز همزمان با 9 روز جشنواره برگزار می شود.
جشنواره جهانی فیلم فجر میزبان بیش از 250 مهمان از 58 کشور جهان؛ شامل مدیران جشنواره‌ های جهانی، برنامه‌ ریزان یا نمایندگان انتخاب فیلم از طرف جشنواره ها، سینماگران و علاقمندان به سینمای ایران است. همچنین 28 مهمان از 21 کشور در بخش دارالفنون شرکت دارند.
در این دوره 163 فیلم از 64 کشور جهان در بخش‌های مختلف؛ شامل 9 فیلم کوتاه، 14فیلم بلند پریمییر (اولین نمایش)، 41 فیلم بلند و 7 فیلم کوتاه نمایش داده می شوند.
همچنین بازار فیلم از 29 فروردین تا 6 اردیبهشت با حضور 40 شرکت کننده و بیش از 60 خریدار در حاشیه جشنواره برپاست.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقش تاریخ‌ساز بدن در زیست‌شناسی اجتماعی امروز

اگر از نظر تبارشناسی به تاریخ مفهوم بدن در دوران پیشامدرن در طب بقراطی نگاه کنیم، بدن تابع طبایع، انعطاف‌پذیر در مقابل تأثیرات محیط طبیعی و حتی نیروهای نامحسوس سماواتی در نظر گرفته می‌شد.

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر