نتیجه‌ای یافت نشد.

جایگاه ۲۳ ایران در جدول سرمایه‌گذاری ارتباطات

شناسه خبر: 160044 سرویس: توسعه ، گوناگون دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷, ۲۲ : ۱۰ : ۰۰
جایگاه ۲۳ ایران در جدول سرمایه‌گذاری ارتباطات
برمبنای گزارش سالانه پایش جامعه اطلاعاتی، ایران، سریلانکا، بوتان و میانمار به‌عنوان کشورهای دارای مقرون به صرفه‌ترین نرخ خدمات موبایل باندپهن اعلام شده‌اند.
۵۵آنلاین :

براساس گزارش سالانه پایش جامعه اطلاعاتی که همزمان با شانزدهمین سمپوزیوم جهانی نشانگرهای مخابراتی  WTIS-۲۰۱۸) رونمایی شد، ضریب نفوذ جهانی اینترنت در پایان سال ۲۰۱۸ حدود ۵۱ درصد، معادل ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان است؛ این ضریب در کشورهای توسعه‌یافته ۸۰ درصد (نزدیک به وضعیت اشباع)، در کشورهای در حال توسعه ۴۵ درصد و در سایر کشورهای کمتر توسعه‌یافته ۲۰ درصد است. بر مبنای پایش انجام شده تمامی نشانگرهای دسترسی ارتباطی و فناوری اطلاعات به جز تلفن ثابت در دهه گذشته رشد پایداری داشته که البته رشد این نشانگرها در کشورهایی که دارای ضریب نفوذ بالا بوده‌اند، کاهش یافته است. در بخش دسترسی به تلفن، تلفن همراه به‌عنوان یک سرویس پایه، سرویس غالب شده است و در حالی‌که تعداد مشترکان تلفن ثابت رو به کاهش است، تعداد مشترکان تلفن همراههمچنان در حال رشد است و رشد دسترسی باند پهن نیز به‌صورت پایدار ادامه دارد. در این بررسی مشخص شد که بیشتر مشترکان تلفن ثابت دارای حداقل سرعت دانلود ۲ مگابیت هستند و نرخ رشد پهن باند ثابت بدون کاهش ادامه دارد؛ در حوزه دسترسی به اینترنت نیز نتایج پایش نشان می‌دهد تقریبا ۶۰ درصد خانوارها در سال ۲۰۱۸ به اینترنت خانگی دسترسی داشته‌اند، در حالی‌که این رقم در سال ۲۰۰۵ کمتر از ۲۰ درصد بوده است.

براساس گزارش سالانه پایش جامعه اطلاعاتی، ایران با یک میلیارد و ۸۴۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۶ در حوزه ارتباطات، بعد از کشورهای ترکیه، مالزی و امارات از نظر حجم سرمایه‌گذاری در جایگاه ۲۳ جهان قرار گرفته است. بالاترین میزان سرمایه‌گذاری مربوط به کشورهای آمریکا (۸۶۴۰۵ میلیون دلار)، چین (۶۶۲۵۶ میلیون دلار)، هند (۲۷۸۹۱ میلیون دلار)، ژاپن (۱۱۹۴۹ میلیون دلار) و فرانسه (۹۸۲۵ میلیون دلار) است. همچنین ایران در سال ۲۰۱۷ در زیر سبد تلفن همراه با سهم ۳۴ درصدی از سرانه درآمد ناخالص ملی (با ماهی ۵۳/ ۱۴ دلار درآمد معادل برابری قدرت خرید ۲۶/ ۴ دلار) بعد از کشورهای سریلانکا، فنلاند و آلمان در جایگاه پانزدهم جهان قرار گرفته است.

این در حالی است که به لحاظ مقایسه‌ای براساس شاخص برابری قدرت خرید، ایران بعد از سریلانکا در جایگاه دوم ارزان‌ترین زیر سبد تلفن همراه در جهان قرار گرفته است. کشورهای ایران، سریلانکا، بوتان و میانمار که دارای درآمدهای نسبتا پایین هستند، در زمینه قیمت‌های موبایل باندپهن مبتنی بر گوشی، به‌عنوان قیمت‌های بسیار پایین دسته‌بندی شده و به‌عنوان کشورهای دارای مقرون به صرفه‌ترین نرخ خدمات موبایل باند پهن از آنان یاد شده است. همچنین ایران در کنار کشورهای بنگلادش، نپال، سریلانکا و ویتنام از قیمت‌های بسیار پایین برای طرح‌های تعرفه‌ای ورودی باندپهن ثابت برخوردارند و به‌عنوان کشورهای دارای مقرون به صرفه‌ترین نرخ خدمات باندپهن ثابت دسته‌بندی شده‌اند.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شیر خام  و لبنیات در چرخه معیوبِ

افزایش قیمت -کاهش سرانه مصرف و کاهش سرانه مصرف- افزایش قیمت

نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم

ده درخواست برای انتشار اطلاعات دستمزد مدیران 10 دستگاه گوناگون کشور بی‌پاسخ ماند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد

دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد برج 16 هزار تنی «مارتین»، به قدمت 47 سال چند سالی خالی از سکنه شده بود. برج 21 طبقه علی رغم جوان بودن برج، در دفتر آثار ملی آمریکا به ثبت رسیده بود.

ویدیو: لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته

لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته انفجار تاکسی سمند از مکانیکی در حادثه امروز در بزرگراه اشرفی اصفهانی تهران/ ۳ نفر که دو مکانیک و ۱ راننده خودرو بودند فوت کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر