جاذبه های مزارع زعفران و زرشک برای جذب گردشگر

شناسه خبر: 137813 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون يكشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷, ۲۴ : ۰۱ : ۰۰
جاذبه های مزارع زعفران و زرشک برای جذب گردشگر
گاهی لازم است از قیل و قال زندگی شهری فاصله بگیریم و سری به طبیعت بزنیم تا دور از روزهای آلوده و شلوغ شهر کمی آرامش چاشنی زندگیمان کنیم. شاید در نگاه اول با وجود مشغله‌های مختلف این کار خیلی دور از ذهن به‌نظر برسد اما باید باور کنیم که این امکان در کشور چهار فصل ما با این تنوع اقلیمی همیشه وجود دارد.
۵۵آنلاین :

شیما جهان بخش خبرنگار

برای این کار نیاز به صرف هزینه‌های زیادی نیست بلکه می‌توانیم در شیوه‌های جدید گردشگری مانند «گردشگری کشاورزی» که در دنیا مرسوم است یک روز را میهمان کشاورزان باشیم تا علاوه بر آشنایی با محیط زندگی و چگونگی کشت محصولات از طبیعت زیبا و بکر که شاید خیلی وقت‌ها از کنار آن براحتی گذشته‌ایم نهایت استفاده را ببریم. این گشت و‌گذار ضمن اینکه طراوت و شادابی طبیعت را به ما منتقل می‌کند می‌تواند تا حد چشمگیری به رونق کار و زندگی در این مناطق کمک کند.

گردشگرانی که این شیوه را انتخاب می‌کنند این شانس را دارند که ازمحصولات مزارع به‌صورت مستقیم خرید کنند، در برداشت و بسته‌بندی محصولات کمک کرده، با نحوه عسل‌گیری از کندوها آشنا شوند، در مراسم سنتی مانند دعای شکرگزاری و جشن‌‌های برداشت محصول شرکت کنند، پشت فرمان وسایل نقلیه کشاورزی بنشینند و از لذت اسب‌سواری یا ماهیگیری در روستا بهره‌ ببرند. شب را نیز در اقامتگاه‌‌های محلی بگذرانند و در آخر با کوله‌باری از خاطره به دیار خود بازگردند.
جلوگیری از مهاجرت روستاییان
دیده شدن کشاورزان در این نوع از گردشگری، از پدیده مهاجرت و ترک محیط محلی تا حد زیادی جلوگیری می‌کند و زمینه تقویت ارزش‌ها، باورها و صنایع دستی و دیگر تولیدات فرهنگی در روستاها را فراهم می‌کند.
در حالی که ما از این نوع گردشگری غافل هستیم بسیاری از گردشگران اروپایی برای بازدید از مزارع زعفران، باغ‌های زرشک، دشت‌های پر از گل نرگس، دشت‌های لاله‌های واژگون و مراسمی از قبیل گلابگیری، پخت نان، جشن خرمن و... برنامه‌ریزی می‌کنند.
استفاده از زرشک و زعفران در گردشگری خراسان جنوبی
همین سال گذشته بود که یک گروه گردشگر آلمانی برای دیدن مزارع زیبای زعفران و جاذبه‌های دیدنی خراسان جنوبی راهی این استان شدند و در پایان سفر بارها گفتند سال‌های بعد دیدن این زیبایی را از دست نمی‌دهند و حتماً به تمام دوستانشان این سفر را پیشنهاد می‌کنند..  «علی عرفانی نیا»، سخنگوی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در این خصوص اظهار داشت: ما در منطقه‌ای از جهان قرار گرفته‌ایم که زمینه تولید بسیاری از محصولات کشاورزی که در دنیا امکان کشت آن وجود ندارد را داریم. همین موضوع در دنیای امروز که نگاه به کشاورزی تغییر کرده و تلفیق این بخش و حوزه گردشگری مورد نظر برنامه‌ریزان است می‌تواند زمینه مناسبی را برای ما فراهم کند. وقتی درختچه‌های زرشک به گل می‌نشینند یا گل‌های زعفران شکوفا می‌شوند بهترین زمان برای حضور گردشگران در این مزارع است. به علاوه مراسم برداشت این محصولات به شیوه‌های بومی منطقه که در دنیا بی‌نظیر است از جذابیت‌های خاص خود برخوردار است.
ارائه بسته‌های ارزان قیمت سفر به‌مزارع استان
عرفانی نیا خاطرنشان کرد: در بحث اکوتوریسم میراث فرهنگی استان بسته سفرهای ارزان قیمت گروهی از مبدأ تهران تهیه و دراختیار آژانس‌های منتخب قرار داده‌ است. یکی از این بسته‌ها مربوط به معرفی جشنواره زرشک و زعفران است. بدون شک توسعه گردشگری اکوتوریسم در بحث محصولات استراتژیک استان، توجه و نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد که نیازمند یک برنامه‌ریزی کلی و طولانی مدت است.
استفاده از ظرفیت محصولات استراتژیک در جذب گردشگر
«عبدالرضا رضایی»، مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی نیز در این خصوص اظهار داشت: چند سالی می‌شود که خراسان جنوبی با استفاده از ظرفیت کشاورزی در فصل گل‌دهی محصولات استراتژیک استان بویژه زرشک موفق به جذب گردشگران داخلی و خارجی شده است.
رضایی ادامه داد: البته با وجود این، ظرفیت‌های این حوزه همچنان مغفول مانده و راهی طولانی برای رسیدن به جایگاه اصلی خود داریم. زرشک خراسان جنوبی در تمام دنیا شناخته شده است و بسیاری از گردشگران که امکان کشت این محصول در کشورشان وجود ندارد مشتاق بازدید از مزارع استان هستند. باید تمام نهاد‌های مرتبط در این زمینه همکاری کرده و زیرساخت‌های توسعه گردشگری را فراهم کنند.

برگزاری جشنواره‌های زرشک و زعفران
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: جهادکشاورزی با برگزاری جشنواره‌ها بویژه جشنواره زرشک و زعفران تا حدی توانسته در بحث اکوتوریسم و جذب گردشگر موفق باشد، اما انتظار ما این است که دیگر سازمان‌ها نیز همکاری کنند. صداوسیما به‌عنوان یک رسانه ملی دراین خصوص می‌تواند کمک شایانی کند. معرفی و پخش تصاویر، مستندات و اخبار از محصولات کشاورزی استان در فواصل مختلف از جمله زمان گل دهی در جذب گردشگر تأثیر‌گذار است. رضایی یادآورشد: سازمان میراث فرهنگی نیز در این زمینه اقدامات مناسبی انجام داده است. برگزاری جشنواره در فصل برداشت محصولات استراتژیک، برگزاری تورهای گردشگری، توزیع کتابچه‌های راهنما و... بخشی از این اقدامات بوده است.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فرار مالیاتی،خواب را از دولت ربوده

دولت در قبال دریافت مالیات،ملزم به پاسخگویی در برابر مردم خواهد بود.

ایران و پاکستان، علاقه قدیمی و تنش جدید

به دلیل وجود پیوندهای تاریخی و فرهنگی میان ایران و پاکستان حضور خاندان های ایرانی الاصل در و همچنین فرقه ای بودن سیاست در پاکستان حضور شیعیان و خاندان های ایرانی در سیاست پاکستان یکی از روابط پنهان و در خفیه میان دو کشور است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر