تیلرسون: پایان محدودیت "بند غروب" مایه نگرانی آمریکاست

شناسه خبر: 113198 سرویس: سیاست چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶, ۰۶ : ۱۱ : ۰۰
تیلرسون: پایان محدودیت "بند غروب" مایه نگرانی آمریکاست
وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این‌که «برجام نیازمند بازنگری است»، گفت که اگر این توافق اصلاح نشود، واشنگتن از آن خارج خواهد شد.
۵۵آنلاین :

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این‌که «برجام نیازمند بازنگری است»، گفت که اگر این توافق اصلاح نشود، واشنگتن از آن خارج خواهد شد.

به گزارش ایسنا، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا بامداد روز چهارشنبه(امروز) در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز به تکرار مواضع رئیس‌جمهور کشورش در قبال توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پرداخت و گفت که این توافق به معنای واقعی باید مورد بازنگری قرار گیرد.

تیلرسون در ادامه گفت که یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف توافق هسته‌ای، بند مربوط به پایان محدودیت‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران در سال 2030، موسوم به "بند غروب" است که براساس آن بعضی از محدودیت‌های اعمال شده بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران به مرور زمان برطرف می شود و مایه نگرانی آمریکا است.

وی افزود: متاسفانه این همان چیزی که دولت آمریکا در گذشته با کره شمالی انجام داد. آن‌ها به سادگی وارد توافقاتی شدند که عمر آن‌ها کوتاه بود یا به سادگی می‌شد از آن‌ها تخلف کرد و من فکر می‌کنم که این ارزیابی رئیس جمهور درباره توافق هسته‌ای با ایران است که می‌گوید این توافق به اندازه کافی سخت نیست، برنامه هسته‌ای آن‌ها را تعدیل نمی‌کند و مسئول دانستن آن‌ها (ایران) طبق این توافق بسیار سخت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین گفت: اگر قرار است به توافق ایران پایبند بمانیم باید تغییراتی در آن داده شود. به روشنی بگویم که "بندهای غروب" راه مناسبی برای حرکت به جلو نیست. به زبان ساده، انداختن مسئولیت به گردن آیندگان است.

وی این اظهارات را ساعاتی پس از سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل بیان کرد که از کشورهای جهان خواست مانع از این شوند که برنامه هسته‌ای ایران به ظرفیت کامل خود دست یابد.

ترامپ همچنین بار دیگر انتقادات خود علیه توافق هسته‌ای را که در سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی حاصل شد، تکرار کرد و آن را بدترین و یک سویه‌ترین توافقی دانست که تاکنون آمریکا به آن وارد شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با فاکس نیوز تاکید کرد که رئیس جمهور کشورش به معنای واقعی خواهان لغو این توافق است، اما اذعان کرد که واشنگتن برای این کار نیازمند حمایت متحدان خود، متحدان اروپایی‌اش و دیگران است تا بتواند این هدف را عملی و ثابت کند که این توافق به معنای واقعی نیازمند بازنگری است.

این اظهارات خصمانه در حالی مطرح می‌شود که دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای، ازجمله فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادی اروپا تاکید می‌کنند که توافق هسته‌ای کارساز بوده و اجرای آن باید ادامه یابد.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چرا اینقدر اشتباه می کنیم؟

اشتباه کردن مهم نیست. تعداد اشتباهات مهم است و بلکه تکرار اشتباهات مخرب است

آشنایی با مهتاب باغ در آگرا

معرفی باغی با معماری ایرانی و گمتر شناخته شده در آگرای هند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو : حمله مجدد دراویش گنابادی با خودرو به پلیس

حمله مجدد خودرویی به ماموران پلیس رد درگیری های امشب با دراویش گنابادی در حمله قبلی که با اتوبوس صورت گرفت سه پلیس به شهادت رسیدند. از آمار قربانیان حمله جدید خبری در دست نیست.

ویدیو : حمله دراویش گنابادی به پلیس با اتوبوس

در حمله یک اتوبوس حامی دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران امشب سه مامور نیروی انتظامی شهید شدند و تعدای از دروایش گنابادی هم زخمی شدند . راننده اتبوس و هفت درویش دیگر دستگیر شدند .

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان