تیلرسون: پایان محدودیت "بند غروب" مایه نگرانی آمریکاست

شناسه خبر: 113198 سرویس: سیاست ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
تیلرسون: پایان محدودیت "بند غروب" مایه نگرانی آمریکاست
وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این‌که «برجام نیازمند بازنگری است»، گفت که اگر این توافق اصلاح نشود، واشنگتن از آن خارج خواهد شد.
۵۵آنلاین :

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این‌که «برجام نیازمند بازنگری است»، گفت که اگر این توافق اصلاح نشود، واشنگتن از آن خارج خواهد شد.

به گزارش ایسنا، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا بامداد روز چهارشنبه(امروز) در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز به تکرار مواضع رئیس‌جمهور کشورش در قبال توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پرداخت و گفت که این توافق به معنای واقعی باید مورد بازنگری قرار گیرد.

تیلرسون در ادامه گفت که یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف توافق هسته‌ای، بند مربوط به پایان محدودیت‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران در سال 2030، موسوم به "بند غروب" است که براساس آن بعضی از محدودیت‌های اعمال شده بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران به مرور زمان برطرف می شود و مایه نگرانی آمریکا است.

وی افزود: متاسفانه این همان چیزی که دولت آمریکا در گذشته با کره شمالی انجام داد. آن‌ها به سادگی وارد توافقاتی شدند که عمر آن‌ها کوتاه بود یا به سادگی می‌شد از آن‌ها تخلف کرد و من فکر می‌کنم که این ارزیابی رئیس جمهور درباره توافق هسته‌ای با ایران است که می‌گوید این توافق به اندازه کافی سخت نیست، برنامه هسته‌ای آن‌ها را تعدیل نمی‌کند و مسئول دانستن آن‌ها (ایران) طبق این توافق بسیار سخت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین گفت: اگر قرار است به توافق ایران پایبند بمانیم باید تغییراتی در آن داده شود. به روشنی بگویم که "بندهای غروب" راه مناسبی برای حرکت به جلو نیست. به زبان ساده، انداختن مسئولیت به گردن آیندگان است.

وی این اظهارات را ساعاتی پس از سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل بیان کرد که از کشورهای جهان خواست مانع از این شوند که برنامه هسته‌ای ایران به ظرفیت کامل خود دست یابد.

ترامپ همچنین بار دیگر انتقادات خود علیه توافق هسته‌ای را که در سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی حاصل شد، تکرار کرد و آن را بدترین و یک سویه‌ترین توافقی دانست که تاکنون آمریکا به آن وارد شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با فاکس نیوز تاکید کرد که رئیس جمهور کشورش به معنای واقعی خواهان لغو این توافق است، اما اذعان کرد که واشنگتن برای این کار نیازمند حمایت متحدان خود، متحدان اروپایی‌اش و دیگران است تا بتواند این هدف را عملی و ثابت کند که این توافق به معنای واقعی نیازمند بازنگری است.

این اظهارات خصمانه در حالی مطرح می‌شود که دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای، ازجمله فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادی اروپا تاکید می‌کنند که توافق هسته‌ای کارساز بوده و اجرای آن باید ادامه یابد.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

عادت هایی برای پرورش خلاقیت و هوشمندی

برای بازآفرینی و پرورش خلاقیت ذهنی خود، کافی است نکات کوچکی را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار بدهید.

آمریکا هیچ‌گاه ایران قوی نمی‌خواهد

شیرین هانتراستاد و پژوهشگر دانشگاه جرج تاوناین فرضیه که دولت‌های آمریکا در دوره قبل از انقلاب اسلامی حاضر به پذیرش ایران به‌عنوان یک متحد بوده‌اند صحیح نیست و دلیل دشمنی فزاینده آمریکا با ایران در این است که صرف‌نظر از نوع حکومت ایران، آمریکا دوست ندارد ایران به جایگاه یک قدرت متوسط جهانی برسد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: مصاحبه خبرگزاری فرانسه با مردم ایران درباره اظهارات ترامپ

شهروندان تهرانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، دیدگاه‌های خود را درباره اظهارات تازه دونالد ترامپ مطرح کردند.

ویدئو: پایین کشیدن پرچم کردستان توسط نیروهای دولت عراقی

نیروهای دولت مرکزی عراق فرودگاه، مهم‌ترین پایگاه نظامی و میادین نفتی را در غرب و شمال غرب کرکوک به کنترل خود درآورده‌اند.

تبلیغات متنی

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان