تیشه به ریشه انیمیشن نزنیم

شناسه خبر: 122332 سرویس: فرهنگ و هنر سه شنبه ۱۹ دي ۱۳۹۶, ۵۰ : ۱۰ : ۰۰
تیشه به ریشه انیمیشن نزنیم
جمعی ازفعالان و دلسوزان انیمیشن ایران با امضاءنامه ای خواستار وحدت فعالان این حوزه و توجه به انیمیشن شدند.
۵۵آنلاین :

 جمعی ازفعالان و دلسوزان انیمیشن ایران با امضای نامه‌ای خواستار وحدت فعالان این حوزه و توجه به انیمیشن شدند.

متن این نامه که نسخه‌ای از آن برای ایلنا ارسال شده، به شرح زیر است:

انجمن سینمایی فیلمسازان انیمشن ایران (آسیفا ایران) در طول بیش از سه دهه فعالیت‌های خود، همواره با چالش‌های بسیاری روبرو بوده و بی‌تردید براساس الویت‌های جامعه انیمیشن ایران سمت و سو گرفته است. این نهاد، توسط بزرگان و اساتید انیمیشن ایران بنیان گذارده شده و با حضور بسیاری از آن‌ها و نیز جوانان تازه نفس در این سالیان به فعالیت خود ادامه داده و رشد یافته است. آسیفا ایران از محافل کوچک کار خود را آغاز کرده و با تصمیم مدیران در دوره‌های بعدی عضوی از خانه سینما شده و به حق در پیگیری و احقاق حقوق صنفی و فرهنگی اعضا و خانواده انیمیشن در ایران موثر عمل کرده و بی‌شک در دوره‌های اخیر به انجمنی کارآمد و معتبر و در بسیاری موارد به نقطه اتکا انیمیشن ایران تبدیل شده و بار بس گران را از دوش انیمیشن کشور برداشته است.

شاهد بودیم که درگذشته نه چندان دور، مجامع آسیفا همراه با تعداد اندکی از اعضا برگزار می‌شده و شمار اعضای انجمن نیز اندک بوده است. اکنون با تلاش‌های صورت گرفته و اعتباری که بدست آورده و اشتیاق حضور بویژه در هیئت مدیره آن رو به فزونیست که هم به فالی نیک است و هم نشانی است از رشد و اهمیت جایگاه آسیفا ایران که به راحتی بدست نیامده است.

شکل‌گیری، پیگیری و به ثبات رساندن بسیاری از مطالبات از جمله بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی، معافیت‌های مالیاتی، معرفی اعضا در محافل و مراکز مختلف، حضور در جشنواره‌ها و راه اندازی مراکز شهرستانی، انتقادات و اعتراض‌ها و مکاتبات با سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف و غیره همگی در راستای حمایت از اعضا و جریان انیمیشن کشور ازجمله موارد با ارزشی بوده و هنرمندان بسیاری منتفع شده‌اند. البته این همه، با حضور مداوم و فعال در جریان‌های صنفی، فرهنگی و سینمایی کشور نتیجه داده است.

یادمان نخواهد رفت که هیئت مدیره آسیفا ماموریت خود را در پیگیری بیش از سه ساله در به ثمر رسیدن برگزاری مجمع عمومی صنف کارگری به خوبی انجام داد و صنف تازه تاسیس شده انیمیشن در وزارت کار نیز در ادامه فعالیت‌های آسیفا، با طرح ایده و پیگیری مستمر و توسط هیئت موسسی از درون هیئت مدیره آسیفا شکل گرفته و به ثمر نشسته است.

گردهمایی و استقبال پرشور از مجمع تاسیس صنف کارگری انیمیشن استان تهران با تلاش و نگاهی جامع و بدون حب و بغض مدیران آسیفا وهیئت موسس صنف، شکل گرفت که خاطره شیرین آن هنوز در یاد‌ها مانده و تسخیر آن برای خود از سوی هرکسی دور از انصاف و اخلاق است. چگونه است که در بسیاری از مواقع اینچنین، شبهاتی بر رسمیت ایشان وارد نیامد و مرجع حضور در مجمع صنف نیز بوده‌اند؟

متاسفانه اما هرازگاه جریانهایی سوار بر امواج احساسی و عمدتا نزدیک به انتخابات و مجامع عمومی، با عدم رعایت انصاف، خواسته و ناخواسته در تضعیف آسیفا تلاش دارند و تمام داشته‌ها و شخصیت‌ها و جریانات اصیل را زیر سوال می‌برند و می‌دانیم اتهاماتی که برخی به آسیفا زده و می‌زنند، تا به حال و با نیت تنش زدایی پاسخی به آن‌ها داده نشده گرچه حق پیگیری برای آنان محفوظ است.

با بی‌انصافی زیرسوال بردن مدیران پرتلاش آسیفا که با تلاش‌های خود این انجمن را از محافل کوچک خانگی به انجمنی سر‌شناس و مرجع در محافل فرهنگی، سینمایی و صنفی تبدیل کرده است حرکتی غیرحرفه‌ای و‌ گاه با منافع شخصی برخی بوده و بی‌تردید جامعه انیمیشن کشور را متضرر خواهد کرد.

اینکه کسانی در تمام سالهای تلاش برای رشد و نمو آسیفا منفعل بوده و کمترین اهمیتی برای ارتقای جایگاه آن در کشور قائل نبوده‌اند و در مواقع خاص سعی در القای دلسوزی داشته و با بد‌ترین تهمت‌ها باعث می‌شوند سنگ روی سنگ بند نشود، هشدار و تذکری می‌طلبد تا جامعه انیمیشن کشور اینگونه تیشه به ریشه زدن‌ها را برنتابد. مدیران آسیفا ایران بار‌ها اعلام کرده‌اند که در قبال تاخیر در برگزاری مجمع، طبق شرایط زمانی مانند بسیاری از انجمن‌های دیگر معذوریت‌ها و محدودیت‌هایی داشته و با خیراندیشی سعی کرده‌اند پس از به نتیجه رساندن صنف کارگری انیمیشن مسائل آسیفا را نیز با آرامش به سرانجام برسانند و برگزاری مجمع عمومی نهایی و گزارش‌های هیئت مدیره و بازرس پاسخی به اتهامات نابجا، شبهات پیش آمده و همه نقدهایی که رنگ و بوی تهمت گرفته است خواهد بود. آسیفا ایران انجمنی معتبر و مستقل بوده و است که فارغ از فرافکنی‌ها و جوسازی‌ها دارای اساسنامه و اعضای مشخصی می‌باشد و مشروعیت خود را از آن‌ها و کسانی دارد که طی سال‌ها با آن همراه بوده‌اند و در برهه‌های مختلف چه تعطیل شدن خانه سینما و چه تلاش برای ایجاد صنف آنرا دنبال کرده‌اند.

امیدواریم جامعه انیمیشن کشور با بلندنظری، سعه صدر، دوری از تنگ نظری‌ها و دغدغه‌های شخصی و نشر اتهام به سایرین در مسیر درست و رو به رشد به پویایی خود ادامه دهد. وظیفه می‌دانیم از حضور افراد کارکشته انیمیشن در مجامع و محافل حرفه‌ای فرهنگی، هنری و سینمایی حمایت و پشتیبانی کنیم تا از این طریق سهم و حقوق متناسب با نیاز انیمیشن کشور را بدست آورده و هرچه بیشتر در حفظ شأن اعضا و جامعه انیمیشن کشور شاهد اتفاقات مناسب باشیم.

اسامی امضاکنندگان: اکبر عالمی، ابوالفضل رازانی، احمد عربانی، سعید توکلیان، ناصر گلمحمدی، محمدعلی صفورا، بهرام عظیمی، رسول بابارضا، اسماعیل شرعی، علی نوری اسکویی، ناهید صمدی امین، حمید کریمیان فخار، شهرام حاج میرصادقی، روانبخش صادقی و جمعی از فعالان انیمیشن ایران.


منبع : ایلنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بفرمایید موز ایرانی بخورید!

گزارشی درباره یک حرکت اقتصادی اینستاگرامی‌ها به نفع مردم سیستان‌وبلوچستان

اطلاع رسانی در مورد میزپرستان شستا

معلوم نیست به دلیل ترند شدن توییت یکی از کاربران شبکه‌های مجازی بود یا به‌ هرحال وزیر تازه رسیده تعاون، کار و رفاه اجتماعی از قبل هم برنامه‌ای برای انتشار اعضای هیأت‌مدیره شرکت‌های وابسته به شستا داشت. هر کدام از اینها که بود، محمد شریعتمداری روی دستوری که چند روز پیش داد، ایستاد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بدون شرح

ویدیو: شعر خوانی پیرمرد کشاورز برای وزیر کشاورزی

یک پیرمرد خطاب به وزیر کشاورزی نهیب می زند؛ از گرانی گوجه شروع می کند و می گوید روزگار خیلی بدی شده، چون دختران و پسران بدخواه مادران و پدران شان شده اند و عاقبت روی دوش وزیر می زند و می گوید خودتون می دونید و مملکت تون!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر