توضیح رامیز قلی‌اف درباره ثبت تار به نام جمهوری آذربایجان در یونسکو

شناسه خبر: 120614 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶, ۱۷ : ۰۲ : ۰۰
توضیح رامیز قلی‌اف درباره ثبت تار به نام جمهوری آذربایجان در یونسکو
رامیز قلی‌اف،‌ نوازنده شهیر تار در نشست رسانه‌ای کنسرت خود با ارکستر سمفونیک فرهنگ و هنر که روز گذشته برگزار شد اعلام کرد ایران وطن دوم من است.
۵۵آنلاین :

نوازنده سرشناس جمهوری آذربایجان گفت: مردم ایران برای موسیقی احترام زیادی قائل هستند آنچنان که وقتی وارد این کشور می‌شوم گویی وارد وطن دومم شده‌ام و شما مطمئن باشید با قلب و تارم این موضوع را اثبات می‌کنم. رامیز قلی‌اف در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: من به ایران سفرهای زیادی داشتم و در این سفرها اجراهایی را با ارکستر موسیقی ملی ایران به رهبری استاد فخرالدینی داشتیم که هر یک از آنها با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد. وی درباره برخی از اختلاف‌هایی که میان هنرمندان ایرانی و آذربایجانی در حوزه ثبت جهانی سازهای مختلف وجود دارد، توضیح داد: دوستی و برادری میان ایران و آذربایجان به ۵۰ یا ۱۰۰ سال ختم نمی‌شود. ما فرهنگ و تاریخ مشترک داریم که همیشه تلاش شده در این فضای مشترک با رفت و آمدهای موسیقایی مختلف گام‌های موثری برداشته شود. به هر حال این همکاری و احترام بین موسیقی دو کشور وجود داشته و دارد و هیچ گاه هم خللی در آن وارد نمی‌شود. از سوی دیگر سازی مانند تار برای ایران و آذربایجان نیست. این ساز متعلق به سرزمین‌های شرقی است که من نمی‌دانم از چه تاریخی وارد موسیقی کشور ما شد. البته که برای من هم این سوال وجود دارد که چرا تار آذری در فهرست یونسکو ثبت شده اما برای تار ایرانی این اتفاق نیفتاده است.

وی گفت: در سال ۲۰۱۲ میلادی جلسه بین‌المللی از طرف یونسکو برگزار شد که در آن انواع سازهای تار مورد ارزیابی قرار گرفت، اتفاقا در این جلسه بود که ایران اعتراض داشت که چرا ساز تار به نام ایران در فهرست جهانی ثبت نشده است کما اینکه برخی از کشورهای دیگر نیز اعتراضی مشابه داشتند. همین موضوع نشان دهنده تنوعی است که ما می‌توانیم در ساز تار داشته باشیم. من حتی در این مورد و اینکه می‌دانستم در ایران دوباره این سوال از من خواهد شد فیلمی را با خودم آوردم که می‌تواند مقداری این موضوع را باز کند. البته باید به این نکته هم اشاره کنم که در این بخش «ساز تار آذربایجانی» و «نوازندگی تار آذربایجانی» هم مطرح است که باید روی آن تمرکز بیشتری داشته باشیم. من با برگزاری بیش از ۷۰ ارکستر در دنیا برنامه‌هایی را با تار اجرا کردم اما آیا  آن کارهایی را که من و سایر هنرمندان دیگر جمهوری آذربایجان در سطوح بین‌الملل برای ثبت ساز تار انجام دادیم، کسان دیگری هم انجام داده‌اند؟ کنسرت ارکستر سمفونیک فرهنگ و هنر با همراهی رامیز قلی‌اف در روزهای ۳۰ آذر و یکم دی از ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

 

 

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

غرضی : دولت در چهار سال اول قیمت ارز را به طور مصنوعی پایین نگه داشت

نامزد انتخابات ۹۲ گفت: دولت در چهار سال اول قیمت ارز را به طور مصنوعی پایین نگه داشت، در نتیجه در یک سال اخیر یک مرتبه قیمت به‌صورت فنری جهش کرد و نگرانی و ناراحتی عموم را فراهم کرد.

برای حفاظت از بشر آب‌خوری‌ها را برگردانید!

کمتر کاری در دنیا وجود دارد که به اندازه آب خوردن معمولی باشد اما غیرقابل انکار است که این روزها آب خوردن ما هم برای طبیعت تبدیل به بحران شده است!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان

یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان بیش از 100 ساعت برای ساخت آن زمان صرف شده است.

ویدیو: سوختن هاوایی در زیر مواد مذاب

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان