توسک درباره خروج لهستان از اتحادیه اروپا و بروز پدیده «پرگزیت» هشدار داد

شناسه خبر: 122537 سرویس: جهان پنجشنبه ۲۱ دي ۱۳۹۶, ۴۶ : ۱۶ : ۰۰
توسک درباره خروج لهستان از اتحادیه اروپا و بروز پدیده «پرگزیت» هشدار داد
رئیس‌ شورای اروپا در گفت‌وگو با یکی از روزنامه‌های لهستان درباره پیامدهای اقدامات دولت این کشور که می‌تواند زمینه‌ساز خروج از اتحادیه اروپا باشد، هشدار داد.
۵۵آنلاین :

 «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا با توجه به مجموعه‌ای از تغییرات در دستگاه قضایی لهستان که از دید بروکسل ارزش‌های دموکرات‌ را تهدید می‌کند، روز پنج‌شنبه درباره احتمال خروج این کشور از اتحادیه اروپا و بروز پدیده‌ای به نام «پرگزیت» هشدار داد.

توسک که پیش از این نخست‌وزیر لهستان بوده است، به هفته‌نامه «تی‌گودنیک پوسزنسکی» گفت: «برای حزب حاکم لهستان منفعت باقی ماندن در اتحادیه اروپا در ارتباط با پرداخت‌هاست و این موضع ارتباطی با دیگر مسایل مانند بازار مشترک، نظم قانونی و امنیت ندارد.»

این مقام لهستانی با بیان اینکه تا وقتی که لهستان جزء کشورهای تامین کننده بودجه اروپا نباشد، برای این کشور مقرون به صرف نیست که به اروپا بپردازد، توضیح داد که می‌توان تصور کرد که اگر شرایط به گونه‌‌ای باشد که لهستان هم جزء چنین کشورهایی باشد، دولت لهستان از مردم این کشور درباره آینده لهستان در اتحادیه اروپا همه‌پرسی برگزار خواهد کرد و علاوه بر این با قدرت تلاش خواهد کرد که نتیجه این همه‌پرسی به خروج از اتحادیه اروپا منجر شود.

وی در عین حال گفت که در بروکسل هنوز امیدواری زیادی وجود دارد که لهستان در اتحادیه اروپا باقی بماند.

روابط لهستان و اتحادیه اروپا به پایین‌ترین سطح ممکن کاهش یافته است. اروپا چندی پیش در واکنش به اصلاحات قضایی در لهستان، بند 7 پیمان لیسبون را علیه این کشور اجرایی کرد.

اقدام تنبیهی اتحادیه اروپا پس از آن صورت گرفت که جولای گذشته پارلمان لهستان پیش‌نویس قوانینی را مطرح کرده بود تا بر طبق آن اصلاحاتی در دستگاه قضایی این کشور اعمال شود. «آندری دودا» رئیس‌جمهور این کشور به هر 2 لایحه رای مثبت داد. این اقدام در شرایطی بود که شورای قضایی ملی و دادگاه عالی درباره پیامدهای چنین اقدامی هشدار داده بودند. کمیسیون اروپا هم از این اقدام انتقاد کرد و معتقد است که این اصلاحات این امکان را به دولت می‌دهد که در فعالیت‌های قضایی و احکام دادگاه‌ها مداخله کند.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نشانه‌هایی از این‌که در مسیر شغلی اشتباه قرار دارید

قرار گرفتن در موقعیت یا مسیر شغلی بد، علاوه بر ناکامی‌های مادی باعث بیماری‌‌های روحی نیز می‌شود. اما چگونه می‌توان نامناسب بودن شغل را تشخیص داد؟

ایرانیان: غنچه هایی که باید گُل شوند

یکی از وجوه طبیعت بشر دیده شدن است. رضایت ناشی از دیده شدن بالاتر از پول و ثروت و مقام و سِمَت است. سال گذشته، شخصی که از مذهب سیک هندی است وزیر دفاع کانادا شد و اخیراً یک پاکستانی تبار به مقام وزارت کشور در انگلستان دست یافت.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان

یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان بیش از 100 ساعت برای ساخت آن زمان صرف شده است.

ویدیو: سوختن هاوایی در زیر مواد مذاب

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان