توسک درباره خروج لهستان از اتحادیه اروپا و بروز پدیده «پرگزیت» هشدار داد

شناسه خبر: 122537 سرویس: جهان پنجشنبه ۲۱ دي ۱۳۹۶, ۴۶ : ۱۶ : ۰۰
توسک درباره خروج لهستان از اتحادیه اروپا و بروز پدیده «پرگزیت» هشدار داد
رئیس‌ شورای اروپا در گفت‌وگو با یکی از روزنامه‌های لهستان درباره پیامدهای اقدامات دولت این کشور که می‌تواند زمینه‌ساز خروج از اتحادیه اروپا باشد، هشدار داد.
۵۵آنلاین :

 «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا با توجه به مجموعه‌ای از تغییرات در دستگاه قضایی لهستان که از دید بروکسل ارزش‌های دموکرات‌ را تهدید می‌کند، روز پنج‌شنبه درباره احتمال خروج این کشور از اتحادیه اروپا و بروز پدیده‌ای به نام «پرگزیت» هشدار داد.

توسک که پیش از این نخست‌وزیر لهستان بوده است، به هفته‌نامه «تی‌گودنیک پوسزنسکی» گفت: «برای حزب حاکم لهستان منفعت باقی ماندن در اتحادیه اروپا در ارتباط با پرداخت‌هاست و این موضع ارتباطی با دیگر مسایل مانند بازار مشترک، نظم قانونی و امنیت ندارد.»

این مقام لهستانی با بیان اینکه تا وقتی که لهستان جزء کشورهای تامین کننده بودجه اروپا نباشد، برای این کشور مقرون به صرف نیست که به اروپا بپردازد، توضیح داد که می‌توان تصور کرد که اگر شرایط به گونه‌‌ای باشد که لهستان هم جزء چنین کشورهایی باشد، دولت لهستان از مردم این کشور درباره آینده لهستان در اتحادیه اروپا همه‌پرسی برگزار خواهد کرد و علاوه بر این با قدرت تلاش خواهد کرد که نتیجه این همه‌پرسی به خروج از اتحادیه اروپا منجر شود.

وی در عین حال گفت که در بروکسل هنوز امیدواری زیادی وجود دارد که لهستان در اتحادیه اروپا باقی بماند.

روابط لهستان و اتحادیه اروپا به پایین‌ترین سطح ممکن کاهش یافته است. اروپا چندی پیش در واکنش به اصلاحات قضایی در لهستان، بند 7 پیمان لیسبون را علیه این کشور اجرایی کرد.

اقدام تنبیهی اتحادیه اروپا پس از آن صورت گرفت که جولای گذشته پارلمان لهستان پیش‌نویس قوانینی را مطرح کرده بود تا بر طبق آن اصلاحاتی در دستگاه قضایی این کشور اعمال شود. «آندری دودا» رئیس‌جمهور این کشور به هر 2 لایحه رای مثبت داد. این اقدام در شرایطی بود که شورای قضایی ملی و دادگاه عالی درباره پیامدهای چنین اقدامی هشدار داده بودند. کمیسیون اروپا هم از این اقدام انتقاد کرد و معتقد است که این اصلاحات این امکان را به دولت می‌دهد که در فعالیت‌های قضایی و احکام دادگاه‌ها مداخله کند.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بفرمایید موز ایرانی بخورید!

گزارشی درباره یک حرکت اقتصادی اینستاگرامی‌ها به نفع مردم سیستان‌وبلوچستان

نور وزارت رفاه بر تاریکخانه شستا

معلوم نیست به دلیل ترند شدن توییت یکی از کاربران شبکه‌های مجازی بود یا به‌ هرحال وزیر تازه رسیده تعاون، کار و رفاه اجتماعی از قبل هم برنامه‌ای برای انتشار اعضای هیأت‌مدیره شرکت‌های وابسته به شستا داشت. هر کدام از اینها که بود، محمد شریعتمداری روی دستوری که چند روز پیش داد، ایستاد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: شعر خوانی پیرمرد کشاورز برای وزیر کشاورزی

یک پیرمرد خطاب به وزیر کشاورزی نهیب می زند؛ از گرانی گوجه شروع می کند و می گوید روزگار خیلی بدی شده، چون دختران و پسران بدخواه مادران و پدران شان شده اند و عاقبت روی دوش وزیر می زند و می گوید خودتون می دونید و مملکت تون!

ویدیو: ظریف:آنهایی كه هزاران میلیاردپولشویی میكنندحتماآنقدرتوان مالی دارندكه ده هامیلیارد

ظریف: آنهایی كه هزاران میلیارد پولشویی می كنند حتما آنقدر توان مالی دارندكه ده ها میلیارد هزینه فضاسازی كنند. بعضی ها به هزینه سفارتخانه های ما گیر دادند اما كل بودجه دلاری و ریالی و حقوق كارمندان و اجاره نمایندگی هایمان ١١٠٠ میلیارد تومان است، یعنی كمتر از بودجه برخی دستگاه های فرهنگی كه با بعضی ارگان های قدرتمند كشور ارتباط دارند. ما كه نمی توانیم با آن فضاسازی مقابله كنیم.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر