توسک خطاب به ترامپ: متحدان زیادی نداری، قدر آنها را بدان

شناسه خبر: 138670 سرویس: جهان ، سیاست سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷, ۲۸ : ۱۶ : ۰۰
توسک خطاب به ترامپ: متحدان زیادی نداری، قدر آنها را بدان
رئیس شورای اروپا در واکنش به انتقادهای پیاپی رئیس‌جمهور آمریکا از سهم شرکای اروپایی در ناتو، خطاب به واشنگتن اعلام کرد که قدر هم پیمانان خود را بداند چرا که هم پیمان بهتر از اروپا ندارد.
۵۵آنلاین :

«دونالد توسک» رئیس شورای اروپا امروز سه‌شنبه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر به انتقادهای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از اروپا واکنش نشان داد و اعلام کرد که این راه (درستی) برای رفتار با یک هم‌پیمان خوب نیست.

در پیام توسک که با علامت لبخند به پایان رسیده،  آمده است: « دونالد ترامپ عزیز، آمریکا هم‌پیمانی بهتر از اروپا ندارد و نخواهد داشت  ما در زمینه مسایل دفاعی بیشتر از روسیه و به اندازه چین هزینه می‌کنیم. امیدوارم که شما در اینکه چنین کاری سرمایه‌گذاری در زمینه امنیت ما محسوب می‌شود، تردید نداشته باشید.این چیزی است که نمی‌توان از آن با اطمینان خاطر درباره روسیه و چین سخن گفت.»

این پیام در شرایطی منتشر می‌شود که  قرار است فردا و پس‌فردا 11 و 12 جولای (20 و 21 تیرماه) در بروکسل جلسه ای با محوریت بررسی این موضوع تشکیل شود و ترامپ همواره از کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به دلیل سهمی که آنها در هزینه‌های دفاعی دارند، انتقاد کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا امرو در آستانه سفر به بروکسل هم در توئیتر نوشت: «آماده ترک آمریکا به مقصد اروپا می‌شوم. اولین نشستم، حضور در ناتو است. آمریکا دارد بسیار بیشتر از هر کدام از کشورهای ناتو برای حفاظت از آنها هزینه می‌کند».

ترامپ افزود: «این برای مالیات‌دهندگان آمریکایی، منصفانه نیست. علاوه بر آن، ما ۱۵۱ میلیارد دلار در تجارت با اتحادیه اروپا از دست می‌دهیم. (اتحادیه اروپا) تعرفه‌ها و موانع زیادی علیه ما اعمال می‌کند».

توسک که پیشتر نخست‌وزیر لهستان هم بوده است پس از امضای بیانیه‌ای در زمینه همکاری میان اتحادیه اروپا و سازمان ناتو گفت: «آمریکای عزیز قدر هم‌پیمانان خود را بدان چرا که بر خلاف آنچه تصور می‌شود، تو هم پیمانان زیادی نداری».

رئیس‌جمهور آمریکا علاوه بر انتقاد توئیتری، ماه ژوئن در نامه‌هایی به چندین تن از سران کشورهای عضو ناتو از آنها به دلیل عدم توجه به تعهداتشان برای پرداخت هزینه‌های نظامی و دفاعی مد نظر این ائتلاف نظامی غربی انتقاد کرد. سران کشورهایی از قبیل آلمان، بلژیک، نروژ و کانادا مخاطب نامه ترامپ بودند.

ترامپ در زمان کارزار انتخابات ریاست جمهوری خود در سال 2016 و همچنین پس از حضور در کاخ سفید، بارها از اعضای ناتو به دلیل نپرداختن هزینه‌های نظامی و دفاعی آن و «سوءاستفاده» از آمریکا گله کرده و چند باری هم ناتو را «سازمانی منسوخ» خوانده است.

طبق توافق ناتو، اعضای این ائتلاف غربی باید دو درصد از درآمد ناخالص ملی خود را صرف مصارف نظامی کنند، اما بیشتر اعضای ناتو به استثنای آمریکا پایین‌تر از این کف تعیین‌شده، هزینه می‌کنند.

ارسال نامه ترامپ به برخی از سران متحدان آمریکا در ناتو در حالی صورت گرفته که تنش‌ها بین واشنگتن و متحدانش در مسائل مختلف از قبیل «جنگ تعرفه‌ای» بین دو طرف ادامه دارد و نشست ماه گذشته سران گروه 7 در کانادا یکی از پرتنش‌ترین نشست‌های این گروه بود.

آلمان به عنوان قدرت نخست اقتصاد اروپا، یکی از کشورهایی است که به طور ویژه هدف پیکان انتقادی ترامپ قرار دارد. این کشور  1.24 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای مسایل دفاعی هزینه می‌کند و قرار است که این رقم تا سال 2024 به میزان 1.5 درصد افزایش یابد. «ینتس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو به تازگی در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «بیلد‌آم‌زونتاگ» گفت که آلمان باید عملکرد «هوشمندانه‌تری» داشته باشد. وی با استقبال از تصمیم آلمان برای افزایش بودجه دفاعی خود، گفت از برلین می‌خواهد که همکاری بیشتری داشته باشد، تا هدف موردنظر ناتو یعنی اختصاص دو درصد از تولید ناخالص داخلی تا سال 2024 محقق شود. این موضوعی است که کشورهای عضو هم آن را در جریان نشست سال 2014 پذیرفته‌اند.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

قدرتِ فراوان باعثِ بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. ریشۀ اهمیت دادن به دیگران در نیاز و وابستگی است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی انسان هاست. تربیت ها و آموزش های فراوانی باید صورت پذیرد و ساختارهای بی شماری بِنا شود تا قدرتِ فراوان و اخلاق نسبی ممزوج گردند. به سختی بشر بتواند قدرت، انصاف، اخلاق و راست گویی را در یک شبکه جمع کند. متاسفانه، وقتی قدرت افزایش می یابد، دیگران اهمّیت خود را از دست می دهند. درروابط بین الملل، اهمّیت دادن عمدتا اقتصادی است.

ظریف: آیا ایران باید مثل مرده دراز بکشد و به همه خواسته‌ها تن بدهد؟

یکی باید بایستد و بگوید اینجا جنگل نیست و قانون جنگل نیز نیست که عده‌ای بخواهند در امور داخلی دیگر کشورها دخالت کنند و اینگونه اقدامات را انجام دهند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اینگونه است که خرج دولت از فایده اش بیشتر میشود

ویدیو: خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت

خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت. گوردن بنکس دروازه بان تیم ملی انگلیس و فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. او در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار این ضربه سر از #پله جاودانه شد. از این نجات دروازه به عنوان یکی از بهترین سیوهای تاریخ جام های جهانی یاد می شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر