تنش آبی از شالیزارهای مازندران گذر کرد

شناسه خبر: 136255 سرویس: اقتصادی ، اجتماعی سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷, ۰۷ : ۱۹ : ۰۰
تنش آبی از شالیزارهای مازندران گذر کرد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه تاکنون 190هزار هکتار از زمین های شالیزاری استان نشا شده است، گفت: اکنون تنش و استرس خشکسالی از 50 هزار هکتار اوایل سال جاری به کمتر از 6هزار هکتار کاهش یافت.
۵۵آنلاین :

 

دلاور حیدر پور روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی افزود: در حال حاضر پنج هزار و 700 هکتار از زمین های حوزه آبریز سد شهید رجایی در شهرستان های ساری ، میاندو رود و جویبار در خط قرمز خشکسالی برای کشت برنج قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه این زمین ها زیر کشت جایگزین نظیر دانه های روغنی، پنبه ، سویا و علوفه رفته است، ادامه داد: پیش بینی می شود امسال 200هزار هکتار از زمین های استان نشا کاری شود.
پارسال 213هزار هکتار از زمین های مازندران زیر کشت برنج رفته بود و حدود یک میلیون تن برنج سفید تولید شد. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه مشکل کم آبی در کشور به مرحله بحرانی رسیده و استان های شمالی نیز به دلیل کاهش 17درصدی کم بارشی دچار مشکلات جدی است، اظهار داشت: کم بارشی برف و ذخیره در ارتفاعات در سال زراعی جاری بسیار نگران کننده است.
وی در مورد کشت دوم برنج در سال زراعی جاری گفت: از آنجایی که کشت برنج در کشور بر اساس مصوبه هیات دولت فقط در مازندران و گیلان باید انجام شود ، کشت دوم برنج که در سه سال اخیر در حال گسترش است، ظرفیتی برای کاهش واردات این محصول استراتژیک است.
وی با بیان اینکه کشت دوم با آب چاه های کشاورزی مورد تاکید نیست، ادامه داد: کشت دوم با آب رودخانه ها محدودیتی ندارد و تاکید می کنم اراضی که در پائین دست آب آبندان ها و یا در مسیر آب سطحی رودخانه ها قرار دارند کشت دوم را انجام بدهند.
پارسال حدود 35هزار هکتار از زمین های مازندران دوباره نشا شد و حدود 60هزار هکتار نیز به صورت پرورش ساقه برنج ( رتون) کشت شده است.

** ثبت نام پنج هزار نفر برای دریافت تسیهلات بخش کشاورزی مازندران
حیدرپور با بیان اینکه دولت 164میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی استان در سال جاری تخصیص داده گفت: با توجه به کشاورزی بودن استان، 75 درصد طرح های ارایه شده در سامانه کارا در حوزه بخش کشاورزی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران توضیح داد: تا کنون 740 طرح با 124میلیارد تومان مصوب کمیته فنی استانی شد و 684طرح به بانک ها معرفی و 68 طرح نیز تسهیلات مورد نیاز را دریافت کردند.
وی با بیان اینکه پارسال 25هزار بهره بردار بخش کشاورزی حدود 498میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند، گفت: اکنون وام های خرید ماشین آلات در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی به روز شده است.

**بهره برداری از 54 طرح کشاورزی مازندران 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه همزمان با هفته جهاد کشاورزی (بیست و یکم تا بیست وهفتم خرداد) 54 طرح در 138 روستا مازندران به بهره برداری می رسد ، اظهار داشت: بیش از 11 هزار و 300خانوار استان به عنوان بهره بردار کشاورزی این طرح ها محسوب می شوند. 
وی با اشاره به اینکه 49 طرح زیر بنایی شامل تجهیز و نوسازی به ویژه آبیاری تحت فشاراست، اظهار داشت: احیاء و لایروبی حدود 140 هکتار از سطح آب بندان ها از دیگر طرح های آماده افتتاح است.
مازندران 800 قطعه آب بندان با 17هزار هکتار مساحت دارد که بر اساس برنامه سه تا 5 ساله باید احیا و لایروبی شود.
 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سناتور جمهوریخواه آمریکایی: اگر ژن ایرانی داشته باشم وحشتناک خواهد بود!

"نایاک"- شورای ملی ایرانیان و آمریکاییان- از لیندسی گراهام خواسته تا بابت این اظهارات نژادستیزانه، عذرخواهی کند.

دل کندن از شهر برای نجات روستا

گزارشی از دو خانه بومگردی که دو زن به امید کمک به زنان روستایی آنها را راه اندازی و اقتصاد محلی‌ها را دگرگون کرده‌اند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر