تماس تلفنی شارژ موبایل،‌اینترنت رایگان در باجه های تلفن ممکن خواهد شد

شناسه خبر: 148191 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، گوناگون جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷, ۰۹ : ۲۲ : ۰۰
تماس تلفنی شارژ موبایل،‌اینترنت رایگان در باجه های تلفن ممکن خواهد شد
برنامه‌های تازه مخابرات برای باجه‌های تلفن همگانی
۵۵آنلاین :

 

١٠٥ هزار تلفن همگانی در سطح کشور وجود دارد هنوز سربازان، دانشجویان و دانش آموزان مشتریان تلفن های عمومی اند

فاطمه صفری:

 چیزی حدود ١٠سال پیش میانگین مکالمه با هر باجه تلفن عمومی به ١٣٠‌هزار تومان در ماه می‌رسید، اما حالا هر باجه تلفن تنها ٧‌هزار تومان در ماه برای مخابرات درآمد دارد. همین موضوع باعث شده است که دیگر فروش کارت تلفن در دکه‌های روزنامه‌فروشی و سوپرمارکت‌ها آنقدرها برای مخابرات جذابیت نداشته باشد و کارت تلفن عمومی به سختی در بازار پیدا شود. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که داوود زارعیان، معاون فروش و بازاریابی مخابرات به «شهروند» می‌گوید: «مخابرات می‌داند که هنوز بخشی از مردم مانند سربازان، دانشجویان و دانش‌آموزان مشتریان تلفن‌های عمومی هستند و از طرف دیگر ممکن است افراد موبایل‌ شان را فراموش کنند یا شارژ گوشی شان تمام شده باشد و در مکان‌های عمومی نیاز به تلفن داشته باشند.»
از طرفی پلیس می‌گوید که قرض‌کردن موبایل به بهانه تماس، یکی از ترفندهای سرقت گوشی تلفن همراه است و حالا کمتر کسی اعتماد می‌کند که گوشی خود را به دیگران قرض دهد.
زارعیان به «شهروند» توضیح می‌دهد که «جمع‌آوری باجه‌های تلفن عمومی در خیابان‌های شهر بسیار جزیی بوده است و مخابرات نه‌تنها بنا ندارد بقیه باجه‌ها را جمع‌آوری کند، بلکه می‌خواهد استفاده از این باجه‌ها را با روش‌هایی آسان‌تر کند.»
باجه‌های تلفن عمومی جمع نمی‌شوند
ایرانی‌ها ٨٨‌میلیون دستگاه تلفن همراه دارند و تعداد موبایل از جمعیت کشور ٨‌میلیون دستگاه بیشتر شده است. این تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران است، با این حال، این موضوع باعث نشده باجه‌های تلفن همگانی منسوخ شوند و هنوز کاربری ویژه خود را دارند. البته این موضوع به ایران منحصر نمی‌شود و حالا در سایر کشورهای جهان باجه‌های تلفن همگانی نه‌تنها جمع‌آوری نشده‌ که به‌روز شده‌اند. به‌عنوان مثال شما می‌توانید در این باجه‌ها علاوه بر تماس تلفنی، گوشی‌هایتان را شارژ کنید یا از اینترنت رایگان استفاده کنید.
داوود زارعیان، معاون فروش و بازاریابی مخابرات ایران با اشاره به اینکه تعداد باجه‌های تلفن همگانی کاهش جزیی داشته‌اند، به «شهروند» می‌گوید: «تلفن‌های همگانی  نزدیک به ١٢٠‌هزار تلفن در سطح کشور بوده‌اند، اما نباید گمان برد که تعداد آنها به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده، چراکه هم‌اکنون ١٠٥هزار تلفن همگانی درسراسر کشور وجود دارد. به عبارت دیگر با ترویج استفاده از
 تلفن همراه تنها ١٥هزار تلفن همگانی جمع‌آوری شده است.» با این حال تلفن‌های همگانی از نظر درآمد برای مخابرات جذاب نیستند. محمدرضا بیدخام، سخنگوی شرکت مخابرات به «شهروند» می‌گوید: «در‌سال ٨٦ میانگین استفاده از هر باجه تلفن همگانی در ماه ١٣٠‌هزار تومان بود، درحالی‌که این رقم در‌ سال‌جاری ماهانه به ٧هزار تومان رسیده است.»
او توضیح می‌دهد که «باجه‌های تلفن همگانی برای مخابرات زیان‌ده است، زیرا شرکت مخابرات برای نگهداری تلفن‌های همگانی ماهانه نزدیک به ٣٠‌هزار تومان پرداخت می‌کند و در مقابل تنها ٧‌هزار تومان در ماه از این باجه‌ها درآمد دارد. درواقع مخابرات بیش از ٤ برابر درآمد ماهیانه صرف نگهداری این تلفن‌ها می‌کند.»
کارت تلفن عمومی را از کجا بخریم؟
با این حال هیچ‌کس منکر استفاده‌های ویژه از تلفن عمومی نیست؛ دانش‌آموزانی که اجازه استفاده از موبایل در مدارس را ندارند، سربازان و دانشجوها و حتی آنهایی که به صورت موقت به موبایل‌شان دسترسی ندارند، همچنان مشتریان تلفن‌های همگانی هستند. با این حال کارت‌های تلفن همگانی که قبلا در دکه‌های روزنامه‌فروشی و سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسید، اکنون یا دیگر پیدا نمی‌شوند یا با قیمت بازار سیاه در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. این کارت‌ها که معمولا ٥ هزار تومانی هستند و بین ٢٥٠ تا ٣٥٠ تومان هزینه توزیع‌شان است، حالا در بازار سیاه تا ١٥ هزار تومان فروخته می‌شوند. همچنین کارت‌های تقلبی تلفن‌های همگانی هم در سطح شهر تهران به فروش می‌رسند که مشتریان به محض استفاده با پيام «کارت غير مجاز است» مواجه می‌شوند.
البته شرکت مخابرات توضیح داده است که مردم دیگر در سوپرمارکت‌ها و مغازه‌های متفرقه دنبال کارت تلفن همگانی نباشند و کارت‌های موردنیاز خود را از مراکز مخابراتی خریداری کنند.
شرکت مخابرات استان تهران در مورد توزیع کارت تلفن همگانی غیرمجاز در سطح شهر تهران هشدار و در بیانیه‌ای توضیح داده که  اخيرا تعدادي کارت اعتباري تلفن همگاني غيرمجاز و فاقد کيفيت در سطح شهر تهران توزيع و منجر به يکسري مشکلات براي مشترکان شده است. از اين رو شرکت مخابرات استان تهران در اطلاعيه‌اي از شهروندان تهراني درخواست کرد کارت تلفن همگاني مورد نياز خود را از مراکز مخابرات خریداری کنند.
هزینه تماس با تلفن همگانی چقدر است؟
اما هزینه مکالمه با تلفن‌های همگانی چقدر است؟ هزینه مکالمه با تلفن‌های همگانی تفاوت چندانی با تلفن ثابت ندارد. بیدخام، سخنگوی مخابرات ایران در این باره به «شهروند» می‌گوید:«تعرفه تلفن‌های همگانی مانند تلفن ثابت است با این تفاوت که ٩درصد ارزش افزوده به آن تعلق می‌گیرد.»
در حال حاضر تعرفه مکالمه با تلفن ثابت به ثابت داخل استانی ۴۵ ریال، هر دقیقه مکالمه ثابت به ثابت بین استانی ۳۳۰ ریال و هر دقیقه مکالمه ثابت به همراه معادل ۶۲۵ ریال در قبوض محاسبه می‌شود.
مکالمه با تلفن همگانی هزینه در قبض تلفن ثابت
با این حال شرکت مخابرات می‌گوید که برای استفاده از باجه‌های تلفن قرار است برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشد. به عنوان مثال حذف کارت‌های تلفن همگانی یکی از این گزینه‌هاست.
مخابرات می‌گوید:« تولید کارت‌های تلفن همگانی برایش به صرفه نیست، زیرا  برخی مواد اولیه و چیپ ست‌های آنها از خارج وارد می‌شود. در دوره‌ای که استفاده از کیوسک‌های تلفن بسیار رایج بود، تولید انبوه این کارت‌ها برای تولیدکننده داخلی مقرون به صرفه بود، اما بعدها به دلیل گسترش استفاده از تلفن‌های همراه میزان استفاده از این کارت‌ها کمتر شد و دیگر تولید آنها برای کارخانه‌های مختلف مانند گذشته مقرون به صرفه نیست.»
گویا قرار است مخابرات امکانی را فراهم کند تا کارت‌های قابل شارژ برای تلفن‌های همگانی ایجاد و فروخته شود. همچنین برخی مناطق مخابراتی این امکان را ایجاد کرده‌اند که هزینه استفاده از مکالمه تلفن همگانی به تلفن ثابت منتقل شود.
در سرویس انتقال هزینه مکالمه تلفن همگانی به تلفن ثابت یا VA می‌توان از تمام تلفن‌های همگانی بدون نیاز به کارت تلفن همگانی استفاده کرد. در این سرویس هزینه مکالمات انجام شده از طریق دستگاه‌های تلفن همگانی به حساب تلفن ثابت کاربر منتقل و در قبض تلفن وی
 درج می‌شود.
مشترکان این سرویس دارای شارژ اعتباری اولیه می‌شوند و به کمک آن مکالمات خود را انجام داده و در پایان هر دوره آن را تسویه می‌کنند.
شرکت مخابرات استان تهران درباره نحوه دریافت این سرویس اعلام کرد: مالکان تلفن ثابت می‌توانند با مراجعه به امور مشترکان مرکز مخابراتی محل خود و تکمیل فرم‌های مربوطه این سرویس را دریافت کنند.
مشترکان می‌توانند پس از شماره‌گیری عدد ۹۰۰۲۱۱ شماره کارت سرویس خود را وارد کرده و علامت # را فشار داده سپس رمز عبور خود را وارد کرده و علامت # را فشار دهند پس از آن شماره مورد نظر خود را گرفته و با زدن علامت # مکالمه خود را انجام دهند.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پارک، خانه شما نیست! سگ‌ها را ببندید

دستکم سگ های بزرگ، عامل بالقوه خطر هستند و به استناد همین قوانین موجود، پلیس می تواند از تردد آنها در معابر عمومی جلوگیری کند. به نظر می رسد، اکثریت نیز با این پیشنهاد موافق باشند چرا که سگ هایی مانند سگ های حادثه ساز لواسان، در هر نقطه دیگری می توانند فجایعی حتی بدتر بیافرینند

ریشه جدایی مردم از سیاست مداران چیست؟

آدمی، موجودی هوشمند و سودجو است که تلاش می کند با کمترین هزینه، بیشترین منفعت را به سوی خود جذب کند. وقتی تعداد انسان ها از «یک» فراتر رود، زمینه تزاحم فراهم می آید. بنا به تعریف، حکومت شکل می گیرد تا منافع جمعی اتباعش را تامین و تزاحم بین آن ها را مدیریت کند. اما در جهان واقعی، موضوع این قدرساده نیست. قدرت، به طور وسیعی نه در خدمت منافع جامعه بلکه برای جلب منفعت حکمران به کار رفته است. در واقع حاکم در برابر این سوال قرار می گیرد که وقتی قدرت را در دست دارد، چرا نباید آن را حداکثری، فراگیر، مطلق، مادام العمر و موروثی کند؟ پادشاهی که نوع غالب حکومت در تاریخ بشر است- این گونه زاده می شود. سوال بزرگ یک شاه همیشه آن است که چگونه می تواند تزاحم منافع خود با رعایایش را به صورت بهینه مدیریت کند؟ جوری که خودش بیشترین و ماندگارترین نفع را ببرد، ارکان حکومتش دلایل کافی برای حمایت از او داشته باشند و رعیت نیز آن قدر بهره ببرد که نیاشوبد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: سایه مرگبار مالچ پاشی بر طبیعت خوزستان

در حالی که متخصصان و کارشناسان بارها کانون ریزگردها را قسمت های خشک شده تالاب های جنوب کشور، به ویژه هورالعظیم و راه مهار آن را پاشیدن ریگ دانسته اند، دست دولت و پیمانکاران "مالچ پاش" بر پوشاندن شنزارها و ماسه زارهای خوزستان با گرد مرگ اصرار دارند.

ویدیو: صید ماهی سمان و هامور به روش خیه یا خطره در ساحل عسلویه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر