تلاش ناموفق وارن بافت برای سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری در اوبر

شناسه خبر: 135785 سرویس: فناوری ، اقتصادی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷, ۴۴ : ۲۰ : ۰۰
تلاش ناموفق وارن بافت برای سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری در اوبر
وارن بافت، سرمایه‌دار معروف تصمیم به انجام سرمایه‌گذاری چندمیلیارددلاری در کمپانی اوبر داشته است.
۵۵آنلاین :

 

 

بنابر گزارش‌ها وارن بافت یک پیشنهاد ۳ میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در اوبر مطرح کرده بوده است. این پیشنهاد در اوایل سال جاری میلادی مطرح شده است. اما با توجه به وجود برخی اختلافات پیرامون بندهای توافق و همچنین مقیاس آن، گفتگوها به جایی نرسیده و در نتیجه این سرمایه‌گذاری نهایی نشده است.

 معامله‌ی یادشده‌ای که اکنون می‌توانیم از آن به‌عنوان یک توافق نافرجام یاد کنیم، یادآور تصمیم اقتصادی پیروزمندانه‌ای است که هولدینگ برکشایر هاتاوی متعلق به بافت، پیرامون گروه گلدمن ساکس در روزهای بحرانی اقتصادی سال ۲۰۰۸ اتخاذ کرده بود. وارن بافت در آن زمان مبلغ ۵ میلیارد دلار در گلدمن ساکس سرمایه‌گذاری کرد. وی با این کار، جواز یا امتیاز فعالیت رسمی خود را به این بانک قرض داد. در آن زمان (اواخر سال ۲۰۰۸) گلدمن ساکس پس از ورشکستگی نهاد رقیبشان یعنی هولدینگ برادران لمان، در آستانه‌ی تجربه‌ی وضعیتی مشابه قرار گرفته بود. شرکت بافت در برابر اعطای این اعتبار، سهام مورد توجهی دریافت کرد و این دریافت در نهایت منجر به حصول سودی به‌میزان بیشتر از ۱/۶ میلیارد دلار برای آنها شد. برکشایر همچنین تضمین‌هایی را برای خرید سهام گلدمن به‌دست آورد و این مناسبات هم در نهایت منجر به کسب سودهای بیشتر برای بافت و شرکتش شد.

پس از گذشت چند سال از معامله‌ی بافت با گلدمن، او یک بار دیگر پیشنهاد مشابهی را به شرکت اوبر داده است. اما این بار خبری از بحران اقتصادی همه‌گیر نیست. بافت این پیشنهاد را پس از بحران‌های داخلی پیش‌آمده برای این شرکت حمل‌ونقل مطرح کرد. او تصمیم داشت تا اعتبار و نفوذ ارزشمند خود را به‌همراه مقدار مشخصی سرمایه به این شرکت «قرض» دهد و در مقابل هم مواردی را مطابق با توافق‌نامه‌شان با اوبر دریافت کند. سخنگوی اوبر و همینطور وارن بافت، از اظهار نظر پیرامون این موضوع خودداری کرده‌ بودند.

مذاکرات به‌صورت خصوصی و دور از نظر رسانه‌ها انجام شده است

برکشایر هاتاوی تحت مفاد این موافقت‌نامه یک وام قابل تبدیل را به اوبر می‌داد. این سرمایه‌گذاری از سوی بافت می‌توانست اوبر را از تنگنای مالی نجات دهد و البته درصورت رشد ارزش اوبر، افزایش قابل توجهی هم در وام یا سرمایه‌ی قابل بازگشت بافت در نظر گرفته شده بود. در واقع منظور از وام قابل‌تبدیل، مبلغ یا سرمایه‌ای است که با توجه به روند رشد اقتصادی کمپانی‌ وام‌گیرنده، میزان و نوع برگشت آن دستخوش تغییر می‌شود. این در واقع روایتی است که افراد آگاه از این نشست به‌صورت ناشناس داده‌اند و همانطور که اشاره کردیم، تمامی این گفتگوها به‌صورت خصوصی و دور از نظر رسانه‌ها بوده است. یکی از همین مطلعان ناشناس هم تصریح کرده است که مبلغ پیشنهادی بافت برای اعطای سرمایه و کمک مالی اولیه به اوبر، برابر با ۳ میلیارد دلار بوده است.

 در طول گفتگوها، دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر، سعی داشته مبلغ پیشنهادی بافت را به ۲ میلیارد دلار تقلیل دهد و به‌این ترتیب سهام کمتری از اوبر را به این سرمایه‌دار انتقال دهد و در عین حال هم پشتیبانی و حمایت وی را داشته باشد. به‌گفته‌ی یکی از حاضران در جلسه، توافق پس از به اجماع نرسیدن دو طرف بر سر مفاد قرارداد، به‌هم خورده است. بافت بعدتر انجام این مذاکرات را در گفتگو با CNBC تایید کرد و به این شبکه‌ی خبری گفت:

 من دارا را بسیار تحسین می‌کنم؛ البته برخی از جزئیات گزارش‌شده صحیح نیستند. اما در کل این گفته درست است که برکشایر هاتاوی با اوبر مذاکراتی داشته است.

البته هنوز هم اوبر از نظر نقدینگی و سرمایه در جایگاه قدرتمندی قرار دارد. آنها در پایان سه‌ماه‌ی نخست سال جاری میلادی، ۶/۳ میلیارد دلار سرمایه داشتند. مبلغ وام‌های مدت‌دار دریافتی شرکت هم حدود ۱/۵ میلیارد دلار گزارش شد که در گزارش مالی سه‌ماهه‌ی دوم ثبت خواهد شد. اما گفتگوهای آنها با برکشایر نشان می‌دهد که این شرکت مطرح در عرصه‌ی حمل‌ونقل آنلاین کماکان برای جذب سرمایه و حمایت‌های بیشتر اشتیاق دارد. مذاکرات اوبر و برکشایر هم پس از آن آغاز شد که اوبر اقدام به پیگیری وام مدت‌دار خود کرد.

 اینطور به‌نظر می‌رسد که اوبر هم برای جذب پشتیبانی بافت و هم دریافت وام‌های دیگر تمایل داشته است و بنابر گفته‌ی افراد مطلع، پرونده‌ی وام کلانی که از آن یاد شد، در ماه مارس (فروردین) سال جاری میلادی بسته شده است. اوبر در ژانویه‌ی همین سال میلادی هم مبلغ ۱/۲۵ میلیارد دلار از سافت‌بانک دریافت کرده بود. سافت‌بانک و کنسرسیوم مربوط به آن، علاوه بر این کمک مستقیم، حدود ۸ میلیارد دلار از سهام اوبر را از سهامداران این شرکت خریداری کردند.

مقاله‌های مرتبط:

بیوگرافی دارا خسروشاهی، مدیرعامل ایرانی-آمریکایی اوبر

راننده و خودروی خودران اوبر مقصر تصادف نیستند

 وقتی رشد سرمایه و دریافتی‌های اوبر در چند ماه اخیر را کنار هم می‌گذاریم، اینطور به‌نظر می‌رسد که تلاش بافت برای داشتن سهمی از این مناسبات و بستن یک قرارداد کاملا مطلوب با کمپانی در حال رشد اوبر در آن مقطع، اندکی دیرهنگام بوده است.

 اوبر در ماه‌های اخیر و پس از مناقشه‌های پیش‌آمده پیرامون فرهنگ شرکت و همچنین تصادف منجر به فوت یکی از خودروهای خودران آنها در ماه مارس، به‌دنبال بازیابی جایگاه قبلی خود و تلاش برای بهبود اوضاع بوده است. دارا خسروشاهی هم در همین راستا و برای احیای اعتبار اوبر در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ به مدیریت این شرکت انتخاب شد. با اینکه هنوز هم چند منصب خالی در هیئت مدیره‌ی شرکت به چشم می‌خورد و خسروشاهی باید یک مدیر ارشد مالی نیز برای اوبر انتخاب کند؛ اما او از زمان آمدنش به اوبر، توانسته اوضاع را آرام‌تر کرده و شرکت را از وضعیت بحرانی و حساسش در سال ۲۰۱۷ خارج کند.

اوبر تحت سرپرستی خسروشاهی، یک تور معذرت‌خواهی جهانی راه‌اندازی کرده است. در این برنامه، مدیر عامل اوبر به‌طور مستقیم رو به دوربین با مخاطبان صحبت می‌کند و در توضیحات خود به همه‌ی مخاطبان و کاربران اوبر اطمینان می‌دهد که اوبر در حال پوست‌اندازی و ایجاد تغییرات مثبت است.


منبع : زوميت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حال محله هرندی، خوب خراب است.

اعتیاد در بین افراد ساکن در دروازه غار بیداد می کند و کشیدن دیوار بر دور پارک هرندی دوایی بر دردهای مردم آن منطقه نشده است.

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

قدرتِ فراوان باعثِ بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. ریشۀ اهمیت دادن به دیگران در نیاز و وابستگی است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی انسان هاست. تربیت ها و آموزش های فراوانی باید صورت پذیرد و ساختارهای بی شماری بِنا شود تا قدرتِ فراوان و اخلاق نسبی ممزوج گردند. به سختی بشر بتواند قدرت، انصاف، اخلاق و راست گویی را در یک شبکه جمع کند. متاسفانه، وقتی قدرت افزایش می یابد، دیگران اهمّیت خود را از دست می دهند. درروابط بین الملل، اهمّیت دادن عمدتا اقتصادی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اینگونه است که خرج دولت از فایده اش بیشتر میشود

ویدیو: خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت

خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت. گوردن بنکس دروازه بان تیم ملی انگلیس و فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. او در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار این ضربه سر از #پله جاودانه شد. از این نجات دروازه به عنوان یکی از بهترین سیوهای تاریخ جام های جهانی یاد می شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر