تلاش منتقدان برای بی‌اهمیت کردن شفافیت

شناسه خبر: 150154 سرویس: سیاست ، گوناگون جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷, ۵۴ : ۲۰ : ۰۰
تلاش منتقدان برای بی‌اهمیت کردن شفافیت
انتشار لیست‌هایی همچون اعضای هیات مدیره شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار و اساسا لیست‌هایی که تاکنون به دلایل مبهم و البته نامعلوم محرمانه تلقی می‌شد، اگر اقدامی بی‌سابقه در تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی نباشد، اقدامی کم‌سابقه است.
۵۵آنلاین :

 محمد شریعتمداری مدتی است از آذری جهرمی وزیر جوان کابینه روحانی سبقت گرفته است؛ زمانی نام آذری جهرمی با افشای بدون رودربایستی تخلفات گره خورده بود و لیست واردکنندگان تلفن همراه با ارز دولتی را منتشر می‌کرد. این روزها، اما روز شریعتمداری است؛ انتشار لیست ثبت سفارش قاچاق ۶ هزار و ۴۸۱ دستگاه خودرو در وزارت صنعت و لیست اعضای هیات مدیره شستا و صندوق بازنشستگی در وزارت کار، هر دو در دوران محمد شریعتمداری اتفاق افتاد. با اینهمه نه آن زمان که وزیر صنعت بود به خاطر شفافیت تقدیر شد و نه امروز وزیر کار که پس ۳۲ سال برای اولین بار اقدام به انتشار لیست اعضای هیات مدیره‌های شستا و صندوق بازنشستگی کرد مورد ستایش قرار گرفت و جالب آنکه در هر دو مورد از گوشه و کنار تخریب شد.


در موضوع انتشار لیست ثبت سفارش خودروهای قاچاق، درباره شریعتمداری گفته بودند نوشدارو بعد از مرگ سهراب بوده است. شریعتمداری توضیح داده بود که اولا ماجرا مربوط به دوره وزارت او نبوده است و دوما از چند ماه گذشته با همکاری سازمان بازرسی و حراست وزارت، پیگیری‌ها انجام شده بود، اما هنگام پیگیری‌های محرمانه لزومی به انتشار لیست نبوده است.

جالب آنکه همین انتقاد‌ها زمان انتشار لیست هیات مدیره شرکت‌های تابعه وزارت کار نیز مطرح شده بود؛ منتقدان گفته بودند این لیست ابهام دارد و برخی اسامی مربوط به سال‌های پیش است. این همان سخنی بود که خود شریعتمداری ساعاتی پس از انتشار لیست مطرح کرده بود و نیازی به کشف آن از سوی منتقدان نبود. شریعتمداری در توضیح لیست منتشر شده در وزارت کار گفته بود «امکان بروز کاستی در ارسال اطلاعات وجود دارد؛ ضمن اینکه وجود برخی اختلاف میان لیست اعلامی و ثبتی طبیعی است، چون صدور حکم انتصاب تا ثبت رسمی یا پذیرش استفعاء تا خروج از ثبت رسمی فرایندی زمان‌بر است.»

شفافیت و انتشار لیست‌هایی که تاکنون به دلایل مبهم محرمانه تلقی می‌شد، اگر اقدامی بی‌سابقه در تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی نباشد، اقدامی کم‌سابقه است؛ از این جهت انتشار لیست‌های این‌چنینی در کشوری که زمانی رئیس جمهور آن حتی میزان موجودی صندوق ذخیره را محرمانه اعلام می‌کرد، بسیار اهمیت دارد. اما عجیب آنکه عده‌ای در پی بی‌اهمیت کردن اقداماتی هستند که در فرآیند ایجاد شفافیت الزامی است. از این جهت است که انتشار چنین لیست‌هایی در راستای شفافیت مالی دولت‌ها حیاتی است و دولتی موفق‌تر است که ابتدا بتواند گلوگاه‌های فساد و رانت‌های موجود در بدنه خود را بشناسد و به جنگ آن برود و مهمتر از آن، با انتشار و رسانه‌ای کردن آن، مردم را محرم بداند و آنها را در جریان بگذارد.

منبع : رویداد24
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

مسیح علی‌نژاد، کودکان شوشتر و یتیمی ملت ایران

علینژاد اگر چنین عکسهایی را از کودکان بریتانیایی/آمریکایی منتشر میکرد تمام اکانتهای مجازیش بلافاصله بسته، توسط پلیس بازداشت و تا دادگاه از روزنامه‌نگاری منع میشد و رساته‌ها بصورت خودکار و براساس عرف از تریبون دادن به او خودداری میکردند. اما انگار کودکان و جامعه ایرانی یتیم اند

چرا ادبیات نمی دانیم؟

کشوری که بنیان فکریش بر شعر و نظم ادبی استوار شده به جایی رسیده است که نسل دانشجوی هنر، شاعر ملی اش را نمی شناسد دلیل کجاست؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر