تلاشهای آمریکا در اجلاس FATF برای وضع مجدد اقدامات مقابله ای علیه ایران ناکام ماند

شناسه خبر: 148143 سرویس: توسعه ، جهان ، اقتصادی ، گوناگون جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷, ۱۴ : ۱۶ : ۰۰
تلاشهای آمریکا در اجلاس FATF برای وضع مجدد اقدامات مقابله ای علیه ایران ناکام ماند
بر اساس اخبار واصله از اجلاس اخیر گروه ویژه اقدام مالی FATF در پاریس، هیات آمریکا براساس دستورالعمل کاخ سفید بشدت تلاش می نماید که اقدامات مقابله ای را که از تیرماه ۱۳۹۵ و در حین اجرای برنامه اقدام این نهاد از سوی کشورمان، تعلیق شده بود را مجددا برقرار سازد. این تلاشها با نگاه بیطرفانه و فنی اکثریت قاطع اعضای این گروه تاکنون ناکام مانده است و احتمال برقراری اقدامات مقابله ای پایین است.
۵۵آنلاین :

گفته می شود که بر خلاف سنت پیشین این اجلاسها که معمولا تصمیمات فنی در روزهای ابتدایی کاری اجلاسها جمع بندی و نهایی می شدند، پیش نویس تصمیم راجع به کشورمان هنوز تا روز پنجشنبه در حال مذاکره بوده است. گروه شورای همکاری خلیج فارس و آرژانتین بعنوان اعضای اصلی و عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی بعنوان اعضای ناظر به شدت تلاش می کنند که سایر کشورها را با خواست آمریکا همراه سازند. محور اصلی استدلال موافقین برقراری اقدامات سخت مقابله ای علیه کشورمان این است که بعد از دو دوره تمدید برنامه اقدام و گذشت هشت ماه تنها یک لایحه از چهار لایحه در نظام قانونگذاری ایران نهایی شده است؛ ضمن اینکه در این مصوبات، استانداردهای مورد درخواست این نهاد کاملا رعایت نشده است. مخالفین کشورمان معتقدند که ایران با تاخیرهای تعمدی در اجرای مفاد برنامه اقدام، اعتبار این نهاد را خدشه دار کرده و اعطای هرگونه فرصت دوباره ای به ایران بدون هیچ تضمینی، پیام بدی برای جامعه بین المللی در جهت رعایت این استانداردها خواهد داشت.

رایزنی های طرفین برای رسیدن به یک راه حل مرضی الطرفین تاکنون بی نتیجه بوده است. یکی از راه حل ها انتشار یک بیانیه عمومی تفصیلی است که نظرات و نگرانیهای دو طرف را منعکس نماید.

 همچنین مهمترین محوری که مطرح است و از سوی کشورهای ثالث پیشنهاد شده این است که مهلت جدیدی در نظر گرفته شود ولی این مهلت بعنوان آخرین مهلت برای تکمیل اقدامات کشورمان مورد توافق اعضای این گروه باشد. اجلاس بعدی این نهاد در بهمن ماه آتی خواهد بود.


منبع : دولت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در این سراب چه جویی؟

سروده ای جدید از افشین اعلا در مورد مسایل روز ایران

١٥٠ فروشگاه توبیخ شده تعزیرات را پیدا نکردیم!

گزارش میدانی از مراکز بزرگ خرید در تهران که با ترفندهای عجیب لباس مارک می‌فروشند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: سایه مرگبار "مالچ پاشی" بر طبیعت خوزستان

در حالی که متخصصان و کارشناسان بارها کانون ریزگردها را قسمت های خشک شده تالاب های جنوب کشور، به ویژه هورالعظیم و راه مهار آن را پاشیدن ریگ دانسته اند، دست دولت و پیمانکاران "مالچ پاش" بر پوشاندن شنزارها و ماسه زارهای خوزستان با گرد مرگ اصرار دارند.

ویدیو: صید ماهی سمان و هامور به روش خیه یا خطره در ساحل عسلویه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر