تظاهرات ضد دولتی در تونس در اعتراض به افزایش قیمت‌ها ادامه دارد

شناسه خبر: 122561 سرویس: سیاست پنجشنبه ۲۱ دي ۱۳۹۶, ۱۴ : ۲۱ : ۰۰
تظاهرات ضد دولتی در تونس در اعتراض به افزایش قیمت‌ها ادامه دارد
اعتراض‌های ضد دولتی در تونس برای سومین شب متوالی ادامه داشته است و پلیس از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کرده است.
۵۵آنلاین :

اعتراض‌های ضد دولتی در تونس برای سومین شب متوالی ادامه داشته است و پلیس از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کرده است.

تظاهرات در اعتراض به افزایش قیمت‌ها، در شهر تونس، پایتخت، و چندین شهر دیگر جریان داشته است.

  • اعتراضات به بیکاری در تونس به درگیری کشیده شد

تظاهرکنندگان می‌گویند با حقوق‌ فعلی نمی‌توانند دخل و خرج زندگی خود را تامین کنند.

یوسف شاهد، نخست‌وزیر تونس در سخنانی آنچه را که خشونت غیر قابل قبول معترضان خوانده محکوم کرده است. تظاهرکنندگان نیز اتهام مشابهی به پلیس وارد می‌کنند.

شماری از معترضان به فروشگاه‌ها حمله کرده و دست به غارت آنها زده‌اند.

وزارت دفاع گفته است نیروهای ارتش از بانک‌ها، ادارات پست و سایر ساختمان‌های دولتی در شهرهای بزرگ حفاظت می‌کنند.

تونسحق نشر 

تا کنون صدها نفر از معترضان بازداشت شده‌اند اما بازداشت‌ها مانع از ادامه تجمعات نشده و قرار است فردا، جمعه در شهرهای مختلف تجمعاتی برگزار شود.

در این اعتراض‌ها تا کنون یک نفر جان خود را از دست داده و ۴۹ مامور پلیس هم زخمی شده‌اند.

دلیل اعتراض‌ها چیست؟

معترضان خواهان تغییر بودجه امسال هستند. احزاب مخالف می‌گویند بودجه دولت عادلانه نیست. آنها خواهان آن هستند دولت به خانواده‌های با درآمد پایین، کمک هزینه مالی بدهد.

تصمیم دولت تونس برای افزایش مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه‌های بیمه اجتماعی در بودجه سال جدید با اعتراض مردم رو‌به‌رو شده است.

قیمت برخی محصولات و مالیات بر واردات هم در سال جدید افزایش یافته است.

انقلاب سال ۲۰۱۱ که منجر به سرنگونی حکومت زین‌العابدین بن علی پس از ۲۰ سال شد، باعث شد نرخ بیکاری در کشور به شدت افزایش یابد.

همچنین فساد در دستگاه‌های حکومتی، مورد اعتراض مردم قرار گرفته است.

از ۷ سال پیش به این سو، ۹ دولت در تونس سر کار بوده‌اند اما مشکلات به قوت خود باقی هستند. حملات گروه‌های پیکارجو باعث شده تا صنعت گردشگری تونس لطمه ببیند و سرمایه‌گذاری‌های خارجی هم تحت تاثیر قرار گفته است.


منبع : بی بی سی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دروکردن قدرت با دوچرخه در نیویورک

روز گذشته قدرتمندترین و محبوب‌ترین سیاست‌مدار حزب دموکرات آمریکا با دوچرخه در شهر نیویورک رکاب زده و خود را به یکی از محله‌های فقیرنشین به نام کوئینز رساند تا کیفیت و ایمنی مسیر دوچرخه‌سواری را در راهبردی‌ترین شهر آمریکا از نزدیک بررسی کند؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده رسانه‌ای داشت.

۷ توصیه اقتصادی به دولت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت برگزار شد، با تاکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزی مسوولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر