نتیجه‌ای یافت نشد.

تشدید پس‌لرزه‌های بحران اقتصادی در ونزوئلا

شناسه خبر: 101415 دوشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۶, ۰۲ : ۰۱ : ۰۰
تشدید پس‌لرزه‌های بحران اقتصادی در ونزوئلا
وزیر امور خارجه ونزوئلا خواستار آن شده است تا کلمبیا سه نظامی این کشور را که در آنجا پناهندگی سیاسی گرفته‌اند، بازگرداند.
۵۵آنلاین :

وزیر امور خارجه ونزوئلا خواستار آن شده است تا کلمبیا سه نظامی این کشور را که در  آنجا پناهندگی سیاسی گرفته‌اند، بازگرداند. به گزارش سی‌ان‌ان این ترک خدمت از سوی این سه نظامی در شرایطی رخ داده است که هفته گذشته ونزوئلا صحنه اعتراض‌ها و درگیری بوده است و حتی در تظاهرات روز چهارشنبه 8 تن نیز کشته شدند. این ترک خدمت از سوی نظامی‌ها در دولت مادورو که از سال 2013 قدرت را در این کشور در دست گرفته، برای اولین بار است که رخ می‌دهد. برخی می‌گویند این امر می‌تواند نشانه تضعیف جایگاه رئیس‌جمهوری این کشور نزد نظامی‌ها باشد. روز شنبه دلسی رودریگوئز، وزیر امور خارجه این کشور در گفت‌وگو با شبکه دولتی این کشور اعلام کرد که این سه نظامی اواخر ماه مارس از محل خدمت خود فرار کردند و پس از آن نیز از دولت کلمبیا درخواست پناهندگی سیاسی کرده‌اند.

 

رودریگوئز در این گفت‌وگو تصریح کرد که از همتای کلمبیایی خود خواسته است هر چه زودتر این سه نظامی را به ونزوئلا بازگردانند. این در حالی است که وزیر امور خارجه ونزوئلا چنین درخواستی را از وزیر دفاع کلمبیا هم داشته است. او افزود: دولت به نظامی‌ها اجازه نخواهد داد از جایی پناهندگی سیاسی بگیرند یا محل خدمت خود را ترک کنند.این درخواست هنوز از سوی دولت کلمبیا با واکنشی روبه‌رو نشده است. به تازگی در شبکه‌های اجتماعی ونزوئلا فیلمی از این سه نظامی پخش شده است که در آن به صراحت گفته‌اند دیگر مادورو را به‌عنوان رئیس‌جمهوری این کشور به رسمیت نمی‌شناسند. در این راستا سی‌ان‌ان نمی‌تواند صحت این ویدئو را تایید کند اما گفته می‌شود این ویدئو صدها هزار بار بین مردم این کشور رد و بدل شده است. دیوسدادو کابلو، معاون مجلس ملی ونزوئلا و عضو حزب حاکم سوسیالیست متحد هفته گذشته اعلام کرد که گروهی از نظامی‌ها به‌دنبال توطئه علیه مادورو، رئیس‌جمهوری این کشور هستند. روز شنبه شماری از ونزوئلایی‌ها در خیابان‌ها با لباس سفید حضور پیدا کردند تا یاد کشته‌شده‌های تظاهرات روز چهارشنبه را گرامی بدارند.

هفته گذشته در مجموع 13 نفر کشته شدند که 8 تن از آنها مربوط به تظاهرات اعتراضی روز چهارشنبه بوده است. مخالفان روز شنبه از مردم خواسته بودند با برگزاری یک راهپیمایی آرام یاد کشته‌شده‌های اعتراض‌ها را گرامی بدارند.

در ونزوئلا کمبود مواد غذایی و نبود کالاهای اساسی موجب شده است تا مخالفان درخواست برکناری مادورو را داشته باشند. ارنستو ویلگاس، وزیر ارتباطات این کشور در زمینه کشته‌شده‌ها مدعی شده است که 9 تن از این کشته‌شده‌ها متعلق به روز پنج‌شنبه بودند. این افراد زمانی که قصد داشتند از طریق آشوب برای دزدی وارد مغازه‌ها شوند به‌دلیل برق‌گرفتگی کشته شده‌اند. همچنین وی تصریح کرد که 3 نفر دیگر هم بر اثر اصابت گلوله کشته شده‌اند که هنوز منبع شلیک‌ها مشخص نشده است. وزیر ارتباطات این کشور حاضر نشد در این زمینه بیشتر توضیح دهد. این در شرایطی است که مخالفان اعلام کردند تنها در روز چهارشنبه به‌دلیل شلیک نیروهای امنیتی 8 تن از معترضان کشته شده‌اند. با این حال، ویلگاس مدعی است روز پنج‌شنبه 9 تن از آشوبگران زمانی که قصد ورود به مغازه‌ها را داشتند، مضروب شده‌اند. این در شرایطی است که در چند روز اخیر درگیری‌ها بین مخالفان و موافقان افزایش یافته است. روز پنج‌شنبه همزمان با اعتراض مخالفان، طرفداران مادورو نیز در کاراکاس حضور پیدا کرده بودند. در روز 29 مارس دادگاه عالی ونزوئلا پارلمان این کشور را منحل کرد و همه قدرت در اختیار مادورو قرار گرفت. البته چندی بعد دادگاه رای خود را پس گرفت اما از آن زمان تاکنون اعتراض‌ها آرام نگرفته است. مادورو می‌گوید معترضان عده‌ای تخریب‌گر و تروریست هستند که در پی نا‌آرام کردن این کشور هستند. این در حالی است که ونزوئلا در حال حاضر با تورم سه رقمی دست و پنجه نرم می‌کند و بسیاری از مردم به‌دلیل نبود کالاهای اساسی در این کشور معترض به دولت هستند.

 

تراژدی پوپولیسم

بحران سیاسی در ونزوئلا در شرایطی ادامه می‌یابد که براساس آخرین گزارش‌ها میانگین نرخ تورم این کشور بر مبنای آمارهای بانک جهانی از حدود 12 درصد در ابتدای سال 2010 به حدود 741 درصد در انتهای ماه گذشته میلادی رسید. همچنین صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که این روند افزایشی در نرخ تورم ادامه‌دار باشد و نرخ تورم در میانه سال جاری میلادی به سطح 1000 درصد برسد. نرخ بیکاری نیز که در سال 2010 در محدوده 7 درصد نوسان می‌کرد، به بیش از 21 درصد در ابتدای سال 2017 رسیده است. همچنین نرخ برابری پول ونزوئلا در برابر دلار آمریکا نیز دچار نوسان‌های شدیدی شده است؛ در حالی‌که در سال 1384 نرخ دلار 5 بولیوار بود، این نرخ در سال 1392 به 15 بولیوار و هم‌اکنون به 4500 بولیوار رسیده است؛ یعنی نرخ دلار در برابر بولیوار طی 4سال اخیر 300برابر شده است.
تشدید پس لرزه های بحران اقتصادی در ونزوئلا

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیدن «دیوها» که کاری ندارد.

در این میان اما راننده‌ای هم در شهر قزوین پیدا می‌شود که روی شیشه خودروی خود نوشته: «کرایه نداری برو، حلالت نگو ندارم، برو بسلامت»

آینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپی

شناخت مسائل مربوط به آینده کشورها، پیش‌بینی سناریوهای محتمل در حوزه‌های مختلف و تحلیل تغییرات پیش‌رو، به امری بسیار مهم و اساسی برای کشورهای جهان تبدیل شده است. اهمیت این مباحث آن‌چنان است که در کشورهای پیشرفته سال‌های درازی است رشته‌های مرتبط با آینده‌پژوهی

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر