نتیجه‌ای یافت نشد.

تراوش بوی شکلات و قهوه از کتاب‌های قدیمی

شناسه خبر: 132130 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، گوناگون دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۰۴ : ۰۱ : ۰۰
تراوش بوی شکلات و قهوه از کتاب‌های قدیمی
یک تیم تحقیقاتی در کالج سلطنتی لندن به این نتیجه رسیده‌اند که کتاب‌های قدیمی و کهنه دارای موادی هستند که بوی خاصی مثل شکلات و قهوه تراوش می‌کنند. به گزارش «ایبنا» هنگامی که در میان قفسه کتاب‌ها قدم می‌زنید بوی خاصی از کتاب‌های قدیمی به مشام می‌رسد که برای بسیاری از مردم استشمام این بو لذت‌بخش است.
۵۵آنلاین :

بر اساس یافته‌های جدید کالج سلطنتی لندن، عطری که از کتاب‌های قدیمی استشمام می‌شود مربوط به ترکیبات ارگانیکی فرار (VOC) است که در نتیجه تجزیه سلول‌های کتاب ایجاد می‌شوند. این ترکیب شبیه سلول‌هایی است که بوی شکلات را ایجاد می‌کند.

در این تحقیق، ۷۹ دانشجو بوهای مختلف را استشمام کرده و درآخر بیشتر آنها بیان کردند که بوی کتاب‌‌های قدیمی مانند بوی شکلات و قهوه است. تیم تحقیقاتی پس از انجام تحقیقات گسترده‌تر بر پایه این اطلاعات دریافتند که ترکیب شیمیایی که بوی کتاب‌های قدیمی را ایجاد می‌کند شبیه ترکیب مواد موجود در بوی قهوه و شکلات است. در بخش دیگری از مطالعه، شرکت‌کنندگان به کتابخانه‌های بزرگ مانند کتابخانه کلیسای سنت پاول در لندن برده شدند، اما در آنجا بوی کتاب‌های قدیمی استشمام نمی‌شد. محققان پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که این بوی کتاب‌های قدیمی تنها از تجزیه مواد داخل کتاب‌ها ایجاد می‌شود و در محیط‌های بزرگ یا باز قابل احساس نیست. نتایج این تحقیق در مجله علمی «هریتیج» نیز منتشر شده است و نشان می‌دهد کتاب‌های قدیمی بر اثر تجزیه کاغذ بوی خاصی ایجاد می‌کنند که روی انسان تاثیر خوبی دارد و خاطرات خاصی به ذهنش می‌آورند. اما حال این سوال مطرح می‌شود که همان‌طور که قهوه و شکلات دارای مواد اعتیادآوری هستند، ممکن است استشمام بوی حاصل از تجزیه کتاب‌های قدیمی نیز نوعی اعتیاد برای عاشقان کتاب ایجاد ‌کند؟

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر