تدریس زبان فرانسوی در دانشگاه‌های ترکیه متوقف شد

شناسه خبر: 133772 سرویس: جهان ، سیاست يكشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۴۷ : ۲۱ : ۰۰
تدریس زبان فرانسوی در دانشگاه‌های ترکیه متوقف شد
به دنبال بیانیه اهانت آمیز برخی سیاستمداران فرانسه علیه قرآن کریم، ترکیه اعلام کرد که تصمیم به پذیرش دانشجوی رشته زبان فرانسوی ندارد.
۵۵آنلاین :

 به دنبال اهانت جمعی از سیاستمداران و روشنفکران فرانسوی به ساحت مقدس قرآن مجید و  واکنش رئیس جمهور ترکیه، اینک دانشگاه‌های این کشور نیز اعلام کردند که پذیرای دانشجویان مشتاق یادگیری زبان فرانسوی نخواهند بود.

 به نوشته  وبگاه شبکه «الجزیره» یک مقام رسمی ترکیه در این زمینه اظهار داشت که این تصمیم در واکنش به آن گروه از مقام‌های فرانسوی بود که خواهان حذف برخی از صفحات قرآن کریم شده بودند.

 یک مقام کمیته آموزش ملی این کشور نیز در این زمینه گفت: «ما بیانیه جنجال برانگیز فرانسه علیه قرآن را محکوم کرده‌ایم. هئیت تحصیلات عالی که سازمانی مستقل است نیز در واکنش به آن بیانیه چنین اقدامی را اتخاذ کرد.»

بر اساس این گزارش، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه سه‌شنبه گذشته به بیانیه منتشر شده از سوی سیاستمداران و به اصطلاح روشنفکران فرانسه که خواهان حذف آیاتی از قران کریم شده بودند، واکنش نشان داد.

به نوشته روزنامه «حریت» رجب طیب اردوغان در نشست حزب «عدالت و توسعه» در واکنش به این سخنان گفت: «با شما غربی‌ها هستم، به کتاب مقدس ما حمله نکنید. باید بدانید که ما به کتب مقدس شما حمله نمی‌کنیم اما شما را شکست می‌دهیم.»

سخنان رجب طیب اردوغان بعد از آن صورت گرفت که سیصد روشنفکر و سیاستمدار فرانسوی از جمله «نیکلای سارکوزی»  رئیس جمهور اسبق و «مانوئل والس» نخست وزیر سابق فرانسه بیانیه‌ای را در زمینه حذف برخی آیات قران کریم امضا کردند. این بیانیه در بیست و یکم آوریل در روزنامه «پاریزین»  نیز منتشر شده بود.

 اردوغان در واکنش به شدت از کشورهای غربی به خاطر اسلام هراسی انتقاد کرد.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه نطق انتقادی خود اظهار داشت :«چرا شما فکر می‌کنید که می‌توانید به کتاب مقدس ما حمله کنید، تعجب می‌کنم که آن‌ها حتی  تاکنون انجیل یا تورات مقدس را خوانده باشند. اگر آن‌ها این کتب مقدس را خوانده بودند، شاید انجیل را نیز ممنوع می‌کردند.»

اردوغان افزود: «ما به کتاب مقدس شما با همان زبان حمله نمی‌کنیم، مهم نیست شما چقدر این کارها را انجام می‌دهید، چرا که مثل شما نادان نیستیم. ما وجهه و شخصیت داریم... مهم نیست که مردم چه می‌گویند، ما همچنان واقعیت‌ها را با صدای رسا بیان می‌کنیم.»


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سیاست خارجی ایران چیست؟

دکتر روح‌اله اسلامیسیاست خارجی یعنی جهت‌گیری‌هایی که دولت در سطح منطقه و بین‌الملل انجام می‌دهد تا در محیط پرهرج‌ومرج جهان بتواند با رویکرد واقع‌گرایانه منافع ملی کشور را حفظ کند.

چهار عامل نکبت

فرانس پرسپیروزی نیکلاس مادورو در انتخابات روز یکشنبه ونزوئلا به احتمال بسیار زیاد تغییرات بزرگی در خط‌مشی و سیاست‌های او در آینده ایجاد نخواهد کرد اما در درون ونزوئلا اتفاقات بسیار بزرگی روی خواهد داد. سال گذشته میلادی ارزش بولیوار ۹۹ درصد کاهش یافت و نرخ تورم در سطح ۱۴۰۰۰ درصد قرار داشت که افزایش پیدا خواهد کرد. مادورو ثابت کرده اهل تغییر نیست و این به معنای وخیم‌تر شدن شرایط است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان

یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان بیش از 100 ساعت برای ساخت آن زمان صرف شده است.

ویدیو: سوختن هاوایی در زیر مواد مذاب

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان