تداوم سایه خشکسالی در مازندران

شناسه خبر: 134934 سرویس: اجتماعی ، گوناگون يكشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷, ۳۶ : ۲۲ : ۰۰
تداوم سایه خشکسالی در مازندران
کاهش 15درصدی بارندگی در هشت ماهه سال زراعی جاری و افزایش تصاعدی مصرف آب سایه خشکسالی را بر سر استان مازندران تداوم بخشیده است
۵۵آنلاین :

کاهش مجموع بارندگی در مازندران با وجود افزایش نسبی بارش بهاری ، طبق گزارش شرکت آب منطقه ای کاهش 62 درصدی رون آب و 50 درصدی آبگیری سد ها را در این خطه شمال کشور به دنبال داشته است.
کارشناس مرکز تحقیقات هواشناسی مازندران گفت که از مهر ماه 96 تا 31 اردیبهشت امسال که هشت ماه از سال زراعی را شامل می شود 426 میلمتر باران در استان بارید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد و نسبت به دوره آماری 30 ساله 16.5 درصد کاهش داشته است.
رحیم یوسفی زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با وجود بارش مناسب بهاری در سال جاری ، به طور میانگین در این دو ماه میزان بارش ها حدود 10 درصد کاهش داشت که بیشترین کاهش مربوط به فروردین ماه با 11 درصد بود.
وی گفت : همچنین به جز محمود آباد و رامسر که میزان باران در سال زراعی در این شهرستان ها افزایش نسبی داشت، در 20 شهرستان دیگر میانگین بارش باران با کاهش رو به رو شد.
مازندران 22 شهرستان ، 58 نقطه شهری و حدود چهار هزار روستا و آبادی دارد .
یوسفی زاده گفت : بیشترین کاهش بارندگی سال زراعی جاری در مازندران مربوط به شهرستان ساری با حدود 40 و نوشهر با 32 درصد بود.
وی میانگین بارش بهاری مازندران را 92 میلمتر اعلام کرد.
این کارشناس هواشناسی گفت که تنش آبی مازندران هنوز کاهش نیافته و با افزایش مصرف آب در فصل بهار و تابستان برای کشاورزی همچنان سایه خشکسالی در این خطه شمال کشور وجود دارد.
** کاهش 50 درصدی آبگیری سدها
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران هم گفت که میزان آبگیری 10 سد این استان در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه 50 درصد کمتر شد.
محمد ابراهیم یخکشی در شورای حفاظت منابع آب مازندران گفت که میزان آبگیری سد و آبنبدان های این استان در سال جاری 360 میلیون متر مکعب رسید .
به گفته وی در این مدت میانگین حجم روان آب نیز در مازندران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 62 درصد کمتر شد.
یخکشی گفت : سایه خشکسالی همچنان در این خطه شمال کشور وجود دارد و باید با مدیریت مصرف به خصوص در بخش کشاورزی اثرات این معضل اجتماعی را کاهش داد.
** مدیریت مصرف 
استاندار مازندران نیز با تاکید بر این که دوران پرمصرفی آب در این خطه شمال کشور پایان یافت ، خواستار مدیریت مصرف در بخش کشاورزی و خانگی در استان شد.
محمد اسلامی بستن چاه های غیرمجاز و بهینه سازی مصرف آب در کشاورزی را از دیگر راهکارهای برای غلبه بر کم آبی در مازندران اعلام کرد.
مازندران افزون بر460 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد که حدود 230 هزار هکتار از این سطح همه ساله زیر کشت برنج می رود.
بر اثر تنش آبی در مازندران برای سال زراعی جاری جهاد کشاورزی کشت برنج را در برخی مناطق از جمله شرق استان محدود کرد.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حال محله هرندی، خوب خراب است.

اعتیاد در بین افراد ساکن در دروازه غار بیداد می کند و کشیدن دیوار بر دور پارک هرندی دوایی بر دردهای مردم آن منطقه نشده است.

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

قدرتِ فراوان باعثِ بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. ریشۀ اهمیت دادن به دیگران در نیاز و وابستگی است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی انسان هاست. تربیت ها و آموزش های فراوانی باید صورت پذیرد و ساختارهای بی شماری بِنا شود تا قدرتِ فراوان و اخلاق نسبی ممزوج گردند. به سختی بشر بتواند قدرت، انصاف، اخلاق و راست گویی را در یک شبکه جمع کند. متاسفانه، وقتی قدرت افزایش می یابد، دیگران اهمّیت خود را از دست می دهند. درروابط بین الملل، اهمّیت دادن عمدتا اقتصادی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اینگونه است که خرج دولت از فایده اش بیشتر میشود

ویدیو: خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت

خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت. گوردن بنکس دروازه بان تیم ملی انگلیس و فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. او در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار این ضربه سر از #پله جاودانه شد. از این نجات دروازه به عنوان یکی از بهترین سیوهای تاریخ جام های جهانی یاد می شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر