تحلیل گاردین درباره ناکارآمدی سیاست‌ سختگیرانه ترامپ در قبال ایران

شناسه خبر: 185270 سرویس: توسعه ، گوناگون سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸, ۰۰ : ۱۰ : ۰۰
تحلیل گاردین درباره ناکارآمدی سیاست‌ سختگیرانه ترامپ در قبال ایران
روزنامه گاردین در یادداشتی با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور آمریکا تاکنون هیچ‌گونه موفقیت مشخصی در عرصه سیاست خارجی نداشته است، نوشت: «ایران به هیچ‌وجه مایل نیست برای عکس یادگاری دیپلماتیک ترامپ صحنه‌آرایی کند.»
۵۵آنلاین :


به گزارش «ایسنا» به نوشته روزنامه گاردین، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بدون هیچ‌گونه دستاورد روشن و مشخصی در عرصه سیاست خارجی به انتخابات ۲۰۲۰ نزدیک می‌شود و به‌علاوه یک‌سری شکست‌های بزرگ و بحران‌های درحال گسترش در سراسر جهان وجود دارد که می‌تواند تلاش او برای انتخاب مجدد را به خطر بیندازد. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان از رئیس‌جمهور انتظار دارند که با ابتکار عمل‌هایی در سراسر دنیا که نتایجی نامعلوم دارد این وضعیت را برگرداند، وضعیتی که ممکن است ۱۶ ماه باقی‌مانده از دوران ریاست‌جمهوری او را حتی شکننده‌تر از آنچه تاکنون بوده است، کند. به گزارش گاردین، ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران و روسیه خارج شد اما توافق‌های بهتری که او انتظار حصول‌شان را دارد بیش از هر زمان دیگری بعید به‌نظر می‌رسند. همچنین به نظر می‌آید که بدون وجود این توافقات، اشاعه تسلیحات هسته‌ای تسریع شود.

گاردین در ادامه به سیاست دونالد ترامپ برای اعمال «فشار حداکثری» بر ایران اشاره کرد و نوشت: «هدف از این کارزار تغییر رفتار تهران در منطقه، پایان غنی‌سازی اورانیوم، توقف حمایت ایران از دولت سوریه و ملزم کردن ایران به نشستن پای میز مذاکره با آمریکا برای به دست آوردن توافقی دیگر، جدا از توافق چند جانبه ۲۰۱۵ بوده است که ترامپ در مه ۲۰۱۸ از آن خارج شد.»

اما این اقدامات و استراتژی دولت آمریکا نتیجه معکوس داشته است. ایران در حال توسعه برنامه هسته‌ای خود فراتر از محدودیت‌های توافق ۲۰۱۵ است و پیشنهاد چندین باره برای مذاکره را رد کرده است. هرچند، دولت ترامپ مدعی است که با کاهش درآمدهای تهران به نتایجی دست یافته است. اما مشخص نیست که آیا پایین آوردن آستانه موفقیت به‌ویژه با وجود اینکه کره‌شمالی حتی آزمایش‌های موشکی حساس‌تری نیز انجام داده و تهران اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش داده است، می‌تواند به پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ کمک کند یا خیر. این روزنامه بریتانیایی همچنین با اشاره به اینکه وقوع جنگی جدید در شبه‌جزیره کره یا خلیج‌فارس برای رئیس‌جمهور آمریکا فاجعه‌بار خواهد بود، افزود: «تلاش ترامپ برای مذاکره مستقیم با سران ایران تاکنون با مخالفت روبه‌رو شده است اما نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی دیگر برای دیدار با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران فراهم می‌کند. ترامپ تنها تصور می‌کند که این کار ارزش ریسک کردن دارد حتی اگر مستلزم جدایی از جان بولتون مشاور امنیت ملی جنگ طلبش باشد.» در این میان، تهران به‌طور قطع ترجیح می‌دهد که شاهد حضور ترامپ (در کاخ سفید) نباشد و راغب نیست که برای صحنه‌آرایی به منظور گرفتن عکس‌های یادگاری دیپلماتیک (ترامپ) کمک کند. دونالد ترامپ در مواجهه با چالش‌های خارجی همچون کره‌شمالی، جنگ تجاری با چین و افزایش تنش‌ها با ایران نشان داده که تمایل دارد خطر کند و تا مرز یک جنگ تجاری تمام عیار یا یک جنگ نظامی پیش برود.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ببخشید که ما بنزین را گران کردیم!

به بهانه توییت حسام الدین آشنا

استيضاح ترامپ از كجا آب ميخورد؟

اقدامات ترامپ مانند خروج از برجام،اقدامات نظامى در افغانستان،روابط ضد و نقيض با عربستان و ...بدون پشتوانه سياسى و منطقى محكم اتفاق افتاد و جهان را شوكه كرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر