نتیجه‌ای یافت نشد.

تحلیل عمکلرد اروپا در دوران پسا برجام و تحریم های جدید

شناسه خبر: 149960 سرویس: توسعه ، جهان ، اقتصادی ، گوناگون چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷, ۰۶ : ۱۵ : ۰۰
تحلیل عمکلرد اروپا در دوران پسا برجام و تحریم های جدید
آنچه اروپایی‌ها از زمان خروج آمریکا از برجام انجام داده‌اند، بیشتر اعلام موضع بوده و اروپایی‌ها هنوز برای هزینه کردن آماده نشده‌اند.
۵۵آنلاین :

 

معین حافظی زاده - پژوهشگر علوم سیاسی 

 

توافق برجام که از آن به عنوان یکی از اساسی ترین و مهم ترین توافقات تاریخ ایران در خصوص برقراری روابط حسنه با جهان و کمک به دستیابی به صلح و برقراری امنیت در جامعه بین الملل علی الخصوص منطقه پر تنش خاورمیانه، یاد میشود، اکنون پس از خروج آمریکا از این توافق و تنها حضور سران اتحادیه اروپا در برجام وارد چالش جدیدی شده است. 

دونالد ترامپ ریاست جمهوری آمریکا استدلالی که در خصوص خارج کردن کشورش از این توافق میاورد، متذکر به این نکته میشود که این توافق "بدترین توافق تاریخ آمریکا است و باعث شرمساری این کشور و مایه تاسف  است." وی همچنین معتقد است با این توافق منابع بسیار زیاد مالی ای در اختیار رژیم ایران قرار میگیرد که از نظر وی به عنوان بزرگترین حامی تروریسم در منطقه، یعنی ایران، این منبع مالی باعث گسترش تنش و از میان رفتن صلح و امنیت منطقه خواهد شد.

اکنون این توافق به صورت یکجانبه از سوی آمریکا، لغو شده و سران اروپایی و ایران در این توافق مانده و نسبت به این توافق و گسترش مبادلات خوشبین هستند. اما نقل قولها و شواهد بیانگر واقعیتی خلاف خوشبینی، حداقل به لحاظ مقامات ایرانی است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است آنچه اروپایی‌ها از زمان خروج آمریکا از برجام انجام داده‌اند، بیشتر اعلام موضع بوده و اروپایی‌ها هنوز برای هزینه کردن آماده نشده‌اند. 

آقای ظریف گفته است هر چند اروپایی‌ها "حرکت رو به جلو داشته‌اند، اما اعتقاد ما این است که آنها هنوز برای هزینه کردن آماده نشده‌اند."

پس از خروج آمریکا، مقامات اروپایی این 

عمل ترامپ را عملی یک طرفه و غیر منطقی میدانند و خواستار حفظ برجام و همچنین ادامه همکاری ها و گسترش روابط با ایران شده اند.

تضمین فروش نفت ایران و تضمین تجارت بانک‌های اروپایی با این کشور از جمله شرط‌های مطرح شده بود.

اتحادیه اروپا گفته است از قوانین بازدارنده برای حمایت از ادامه تجارت با ایران استفاده خواهد کرد. اما شمار زیادی از شرکت‌های اروپایی به دلیل نگرانی از تحریم‌های آمریکا بازار ایران را ترک کرده‌اند.

در آن سوی این مسئله، خود آمریکایی ها قرار دارند. با وجود خروج ترامپ از این توافق مقامات ارشد آمریکایی معتقد به فاز جدید مذاکرات آن هم به صورت مستقیم هستند تا توافقی منصفانه به دست بیاید.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، دعوت به مذاکره ریاست جمهوری دو کشور کرده و این عمل را برای بهبود روابط لازم میداند. 

خود دونالد ترامپ نیز در حساب توییتری اش، مذاکره با رهبران و سران ایران را توصیه کرده است. 

اما در عمل سران جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا قطع امید کرده اند. حال با این قطع امید روابط بین المللی ایران در خصوص برجام حال با چالش و امید جدیدی روبه رو است یعنی سمت دیگر توافق برجام : اتحادیه اروپا 

با توجه به موضع گیری های اتحادیه اروپا اکنون جمهوری اسلامی امیدوار به ادامه برجام توسط اروپاییان است اما سوال اصلی و مسئله جدی این است که آیا اروپا توان حفظ این توافق را خواهد داشت؟ و آیا اروپا در حفظ این توافق، با آمریکا وارد بازی با منافع مشترک گشته است؟ 

در مورد پاسخ این سوالات تحلیل های متفاوتی وجود دارد. اما میتوان گفت که تلاش اروپا برای حفظ برجام و روابط حسنه با ایران، رفته رفته با چالش مواجه خواهد شد. این اولین بار است که پس از جنگ سرد، اتحادیه اروپا در مقابل ایالات متحده آمریکا در واقع به این نحو می‌ایستد و خواهان گزینش راه سوم به عنوان راه خود میشود. اما باید دید که با افزایش فشار آمریکا بر اتحادیه اروپا همچنان دوام خواهد آورد؟ 

به هر حال نوعی وابستگی به آمریکا در اروپا نیز دیده میشود. به طور مثال اگر اروپا بیش از این از راه آمریکا منحرف شود و در تقابل با این کشور قرار بگیرد، تصویب یک طرح تحریم بیمه ای و یا بانکی با توجه به سیستم خاص بانکی و بیمه ای اروپا میتواند کل اتحادیه اروپا را دچار چالش جدی در زمینه اقتصادی، تجارت بین الملل و ... کند. 

به لحاظ بررسی تحلیلی، در این برهه زمانی، اروپا در ثبات استراتژیک بین المللی خود قرار ندارد و این ایستادگی در برابر آمریکا، با علم به اینکه پس از شروع دوران ریاست جمهوری  ترامپ،وی کشورش را به یک ثبات میشود گفت بی سابقه رسانده است، برای اروپا شکننده خواهد شد. 

در پاسخ به این سوال که آیا بازی مشترکی میان اروپا و آمریکا بر سر منافعشان در ایران صورت گرفته است، میتوان گفت این مسئله دو جنبه دارد و گذر زمان آن را مشخص خواهد کرد. 

در حالت کلی باید دید توان مقاومت اتحادیه اروپا در مقابله با آمریکا در مسئله برجام تا چه حد است. همانطور که گفته شد، با توجه به عدم ثبات استراتژیک اروپا در برهه زمانی کنونی، احتمال شکنندگی سریع اروپا پیش بینی میشود.

 

اگر مقاوت اروپا در برابر آمریکا شکسته شود هیچ بعید به نظر نمیرسد که اتحادیه اروپا وارد بازی مشترک المنافعی با آمریکا علیه ایران شود. اما میتوان به مسالمت آمیز بودن و صلح طلبانه بودن آن امیدوار بود بدین معنی که با موضع گیری هایی که تا کنون از اتحادیه اروپا دیده شده است، احتمال برگشتن کامل از این موضع گیری ها بعید است. در واقع پس از شکست مقاومت اروپا در برابر ایالات متحده، اروپاییان، نرمشی صلح طلبانه به سمت آمریکا خواهند داشت. به بیان دیگر خود را واسطه ای میان ایران و آمریکا، با نظر به منافع بیشتر خود که طبیعتا از سوی آمریکا راحت تر تامین میشود، قرار خواهند داد.

اما در صورت مقاومت طولانی مدت اروپاییان و گسترش روابط میان اتحادیه اروپا و ایران، باعث باز شدن دریچه های  جدید در روابط اقتصادی و تجارت جهانی و همچنین روابط سیاسی و دیپلماتیک بین ایران و اروپا و همچنین در بلند مدت میان خاورمیانه و اتحادیه اروپا خواهد شد. به گفته فدریکا موگرینی، برجام میتواند حافظ صلح و امنیت در منطقه اروپا و خود خاورمیانه باشد. در واقع با این گسترش روابط، امنیت منطقه اروپا و خاورمیانه به صورت دو جانبه حفظ و روابط اقتصادی افزایش خواهد یافت.


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شیر خام  و لبنیات در چرخه معیوبِ

افزایش قیمت -کاهش سرانه مصرف و کاهش سرانه مصرف- افزایش قیمت

نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم

ده درخواست برای انتشار اطلاعات دستمزد مدیران 10 دستگاه گوناگون کشور بی‌پاسخ ماند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد

دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد برج 16 هزار تنی «مارتین»، به قدمت 47 سال چند سالی خالی از سکنه شده بود. برج 21 طبقه علی رغم جوان بودن برج، در دفتر آثار ملی آمریکا به ثبت رسیده بود.

ویدیو: لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته

لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته انفجار تاکسی سمند از مکانیکی در حادثه امروز در بزرگراه اشرفی اصفهانی تهران/ ۳ نفر که دو مکانیک و ۱ راننده خودرو بودند فوت کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر