تحلیلگر برجسته عرب: جنگ آینده اولین و آخرین آزمون رژیم اسراییل خواهد بود

شناسه خبر: 125669 سرویس: سیاست سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶, ۵۱ : ۱۳ : ۰۰
تحلیلگر برجسته عرب: جنگ آینده اولین و آخرین آزمون رژیم اسراییل خواهد بود
عبدالباری عطوان تحلیلگر برجسته مسایل عرب در تحلیلی نوشت: سرنگونی جنگنده - بمب افکن اف 16 اسرائیل(رژیم صهیونیستی) توسط ارتش سوریه معادلات قدرت و بازدارندگی نظامی و برتری هوایی اسرائیل را تغییر داده و جنگ آینده اولین و آخرین آزمون این رژیم خواهد بود.
۵۵آنلاین :

این نویسنده مشهور عرب در تحلیل امروز (سه شبه) خود در روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم نوشت: عناوین این روزهای اغلب روزنامه ها و نشریات خبری در اسرائیل (سرزمین های اشغالی) تاکید بر احتمال رویارویی این رژیم با ایران است، با این توجیه که اسرائیل حضور پایگاه های ایرانی را در مرزهای فلسطین اشغالی نخواهد پذیرفت و در همین راستا 'یواف گالانت' وزیر مسکن رژیم صهیونیستی نیز خواستار برهم زدن مثلث ایران، سوریه و حزب الله شده است.
این عناوین بیشتر از آنکه نشان دهنده قدرت رژیم اسرائیل باشد، نشان از این دارد که نگرانی ها و ترس های این رژیم وارد مرحله هیستیرک شده و دلیل آن نیز نفوذ پهپاد (از سوریه) به سرزمین های اشغالی و همچنین ساقط شدن جنگنده - بمب افکنی است که در نوع خود پیشرفته ترین جت در زردخانه نظامی اسرائیل است که توسط سامانه پدافندی قدیمی سوریه که عمر آنها پایان یافته، سرنگون شد.
ساقط شدن جنگنده - بمب افکن 'اف 16' اسرائیل به عنوان نسخه اصلاح شده، پیشرفته و با تکنولوژی و عملیاتی آن، نقطه تحول نظامی بزرگی بود که یادآور سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا از نوع 'U2' توسط سامانه پدافندی سطح به هوای شوروی سابق از نوع 'S-75' در آسمان اتحاد جماهیر شوروی در می سال 1960 درست در اوج جنگ سرد بین دو قدرت شرق و غرب است؛ ساقط شدن هواپیمای جاسوسی پیشرفته آمریکایی و دستیابی به سیستم و تکنولوژی آن ضربه بزرگ دهها میلیاردی دلاری به آمریکا زد و واشنگتن مجبور شد تا هواپیماهای جاسوسی پیشرفته تر با سیستم و فناوری جدید که شوروی سابق به آن دستیابی نداشت، بسازد. 
این سومین جنگنده از نوع اف 16 است که در حریم هوایی کشورهای عربی ساقط می شود. نخستین جنگنده از این نوع متعلق به مغرب بود که در یمن توسط نیروهای انصارالله سرنگون شد، دومی به اردن تعلق داشت که به دست داعش در آسمان عراق ساقط شد و سومی نیز اف 16 ارتش رژیم اسرائیل بود که سامانه پدافندی سوریه آن را منهدم کرد.
جنگنده - بمب افکن های مغربی و اردنی از نوع قدیمی اف 16 بودند که از رده خارج شده اند، اما 'اف 16' اسرائیل نوع پیشرفته و جدید آن بود به همین دلیل قیمت این جنگنده و شهرت در بازارهای جهانی تسلیحات نظامی آن شدیدا افت کرد، همانطور که موشک های حزب الله شهرت تانک ها مرکاوا را در برابر رقبای آن یعنی تانک های 'لئوپارد' آلمانی و 'آبرامز' آمریکایی از بین برد.
ایران از سوریه عقب نشینی نخواهد کرد، چرا که این کشور با عنوان متجاوز وارد سوریه نشده، بلکه این امر به دعوت قانونی حکومت سوریه صورت پذیرفته و ایران در طول شش (هفت) سال بحران این کشور در کنار سوریه بوده و نقش مهمی در بقای دولت مرکزی سوریه در مواجهه با توطئه های آمریکایی و منطقه ای بی سابقه داشته و نقش حزب الله لبنان نیز به عنوان بازوی مقاومت نظامی در لبنان و منطقه نیز همین گونه بوده است و درخواست وزیر اسرائیلی برای درهم شکستن این مثلث سوری، ایرانی و حزب الله تنها نشان از سیاست سطحی و وقاحت رژیم اسراییل دارد.
طبق تحلیل ها و ادعاها و تهدیدات رژیم اسرائیل، احتمال جنگ بین ایران و اسرائیل(رژیم صهیونیستی) اکنون به مساله وقت تبدیل شده، اما باید دو احتمال را در خصوص جنگ احتمالی میان آنها در نظر داشت:
نخست اینکه اسرائیل جنگنده - بمب افکن های خود را به سمت ایران بفرستد و زیرساخت های و نیروگاههای هسته ای، زیرساخت های اقتصادی و نظامی این کشور را مورد حمله قرار دهد.
دوم اینکه، جنگ نیابتی آنها در سوریه و لبنان صورت گیرد. 
احتمال گزینه اول بسیار ضعیف است به این دلیل که ایران از سرزمین های اشغالی فاصله زیادی دارد؛ اگر مقامات اسرائیلی امید ساده ای به موفقیت حمله به ایران داشتند در طول هشت سال گذشته بدون تردید آن را عملی می کردند، اما احتمال گزینه دوم بیشتر است و مخاطرات زیادی نیز بهمراه دارد.
نخستین مخاطره، حضور سیاسی و نظامی قوی روسیه در سوریه است و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور اجازه نابودی دستاورهای راهبردی خود در سوریه توسط اسرائیل را نمی دهد و مخاطره دوم اینکه صدها هزار موشک (ایران و حزب الله) می توانند عمق سرزمین های اشغالی و شهرهای اصلی آن را هدف حمله قرار دهد، همانطور که پهپاد 350 دلاری مرزهای سرزمین های اشغالی را در نوردید و باعث بسته شدن فرودگاه بن گوریون برای ساعات طولانی شد. 
ممکن است اسرائیل زردخانه نظامی قوی داشته باشد، اما نمی تواند ایران را که 50 برابر اسرائیل است نابود کند؛ ایران و همپیمانان آن می توانند اسرائیل را ولو با سلاح های قدیمی از بین ببرند. دوره برتری هوایی اسرائیل که با آن نتیجه جنگ های ضد عرب را رقم می زد، گذشته است. 
سرنگونی جنگنده - بمب افکن اسرائیل هیبت نظامی این رژیم یا بخش بزرگی از آن را از بین برد و یک اطمینان به طرف های عربی و محور مقاومت داد و همچنین معادلات قدرت و بازدارندگی را در آسمان و زمین تغییر داد. ادعاهای اسرائیل در خصوص حمله به اهداف سوریه و ایران در خاک این کشور (سوریه)که با کمال تاسف برخی طرف های عربی نیز آن را تکرار می کنند تنها برای بالا بردن روحیه ناامید خود و کاستن از بار شکست است.
هرگونه جنگی میان محور مقاومت اسلامی و اسرائیل به مثابه یک آزمون اولین و آخرین برای اسرائیل خواهد بود و این رژیم این بار به سلامت از آن خارج نخواهد شد.
 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سوری‌هایی که از اروپا به سوریه فرار می‌کنند!

اکتبر، بیرون از سفارت سوریه در برلین، مریم با عصبانیت از اینکه شوهرش با دو تا از چهار فرزند خردسالشان به شهر ساحلی لاذقیه در سوریه بازگشته، اشک می‌ریزد. او به یاد دارد که چگونه به همراه پسر و دخترش که فقط ۸ و ۵ سال داشتند، از مرز‌های یونان و ترکیه و سوریه با پای پیاده گذشته‌اند.

دولت داماد ها

امروز طی حکمی داماد حسن روحانی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی شد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تهیه زغال به چه قیمتی!

برای تهیه هر گونی زغال باید شش اصله درخت بیست سالە را قطع کرد. نابودی جنگلها به چه قیمتی!

ویدیو: فریادهای زن معترض فرانسوی

فریادهای این زن معترض فرانسوی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی داشته است. امانوئل مکرون، دیشب در نطق تلویزیونی با اذعان به اینکه تن دادن به این وضعیت، بزدلانه بوده است بر مبنای مردمی مشروعیت، تاکید و اعتراف کرد که بخش هایی از مردم نادیده گرفته شده بودند. مکرون همچنین از لغو افزایش مالیات سوخت خبر داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر