تحریم داد و ستد با شرکت‌های حامی اسرائیل در بلژیک

شناسه خبر: 101766 سرویس: جهان شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶, ۰۷ : ۱۵ : ۰۰
تحریم داد و ستد با شرکت‌های حامی اسرائیل در بلژیک
یکی از شوراهای شهرداری بلژیک شرکت‌ها و نهادهای حامی رژیم اشغالگر اسرائیل را تحریم کرده است.
۵۵آنلاین :

 

شهرداری مولنبیک سنت جین، یکی از 19 مناطق شورای شهر بروکسل، پایتخت بلژیک، هرگونه دادوستد و ارتباط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با نهادها و شرکت‌های حامی اشغالگری اسرائیل در سرزمین‌های فلسطین را ممنوع کرده است.

شورای شهر منطقۀ مولنبیک این پیشنهاد را تصویب کرده است.

به گزارش میدل ایست مونیتور، این مصوبه به سیاستمداران در بلژیک خاطر نشان می‌کند از دادوستد با نهادهای اسرائیل که قوانین بین‌المللی را نقض کرده و به روند غیرقانونی شهرک‌سازی اسرائیل کمک می‌کنند، دست بردارند.

هدف از این مصوبه که در هفتۀ اخیر با اکثریت قاطع به تصویب رسید، «حفظ و صیانت از حقوق بشر و رعایت قوانین بین‌المللی در زمینۀ خرید و خدمات دولتی» عنوان شده است.

مولنبیک اولین شهرداری در بروکسل است که این اقدام را اتخاذ کرده است.

نمایندگی فلسطین در اتحادیۀ اروپا، بلژیک و لوگزامبورگ در بیانیه‌ای از این حرکت استقبال کرده‌ است.

در این بیانیه آمده است: «این تصمیم نشان‌دهندۀ حمایت اخلاقی و سیاسی قوی از مردم فلسطین است که از آنها در پاسخ به نقض‌های جدی قوانین بین‌المللی در اشغالگری اسرائیل و امتناع اسرائیل از پایبندی به همۀ قطعنامه‌های سازمان ملل درباره مسالۀ فلسطین، حمایت می‌کند.»

دفتر نمایندگی فلسطین ضمن استقبال از این حرکت، آن را «گامی شجاعانه» دانسته است که «همبستگی و دوستی این شهرداری را با ملت فلسطین» نشان می‌دهد.

این پیشنهاد برای اولین بار در ابتدای سال 2015 میلادی مطرح شد.

تصویری از یک دیوار نوشته در شهر بیت لحم در کرانۀ باختری که در آن بر تحریم محصولات و تولیدات نهادها و شرکت‌های مرتبط با روند شهرک‌سازی اسرائیل تأکید دارد. (منبع: خبرگزاری فرانسه)

این در حالی است که درخواست‌های بین‌المللی برای جنبش موسوم به «بایکوت، سرمایه‌زدایی و تحریم» (بی‌دی‌اس) با هدف پایان دادن به حمایت‌های بین‌المللی از اشغالگری اسرائیل علیه مردم فلسطین و اعمال فشار بر اسرائیل برای پایبندی به قوانین بین‌المللی افزایش یافته است.

این جنبش در سال 2005 میلادی با شرکت بیش از 170 سازمان و گروه فلسطینی تشکیل شد.

این کمپین از نهادها و مؤسسات مختلف خواسته است «تا زمانی که اسرائیل به تعهدات خود بر مبنای قوانین بین‌الملل عمل نکرده است، این رژیم را به روش‌های مختلف تحریم کنند.»

این جنبش درصدد است به اشغالگری اسرائیل و غصب زمین‌های فلسطینی پایان دهد و رژیم تل‌آویو را به پذیرش حق بازگشت پناه‌جویان فلسطینی ملزم کند.

هزاران داوطلب از سراسر جهان، ازجمله شماری از اتحادیه‌های تجاری بین‌المللی و فلسطینی، سازمان‌های مردم‌نهاد، جوامع و گروه‌های تجاری و دانشگاهی و همچنین چهره‌های فرهنگی برای کمک به تحقق این آرمان فلسطینی به بی دی اس پیوسته‌اند.

این جنبش همچنین از حمایت برخی کشورها همچون استرالیا، انگلیس، کانادا، دانمارک، نروژ، ایسلند، رومانی، آفریقای جنوبی و ایالات متحدۀ امریکا برخوردار است.

سرزمین اشغال‌شده فلسطین از ماه آگوست 2015، با محدودیت‌های تحمیلی نیروهای اسرائیل بر ورود فلسطینی‌ها به داخل محوطۀ مسجدالاقصی در شرق بیت‌المقدس، شاهد تنش‌های جدید بوده است .

از آغاز اکتبر 2015 تاکنون، در اثر این تنش‌ها و درگیری‌ها بیش از 300 فلسطینی به دست نیروهای اسرائیلی جان کشته شده‌اند.


منبع : پرس تی وی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

رشد جمعیت سالمندان 3 برابر نرخ افزایش موالید کشور است

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شاخص رشد جمعیت کشور 1.2 درصد است اما شاخص رشد جمعیت سالمندان حدود سه برابر و 3.8 درصد است.

این روزها همه فکر می‌کنند حق دارند!

وقتی همه فکر می‌کنند حق دارند دیگر نمی‌شود زیاد به تغییر جامعه امید داشت. چون همه حق را به خود می‌دهند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: گدایی با عروسک ترامپ

ویدیو: طوفان شدید در مرز مهران و نجات زائر گرفتار در طوفان امشب

طوفان شدید در مرز مهران و نجات زائر گرفتار در طوفان امشب دبیر ستاد مرکزی اربعین: به دلیل تداوم توفان در مرز مهران، زائران به سمت مرزهای جنوبی تغییر مسیر دهند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر