تحریم‌های آمریکا؛ دشمنی با مردم ایران

شناسه خبر: 138873 سرویس: اقتصادی پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷, ۵۳ : ۱۳ : ۰۰
تحریم‌های آمریکا؛ دشمنی با مردم ایران
خروج آمریکا از برجام و نزدیک شدن به آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، از همین حالا تاثیرات محسوسی بر زندگی ایرانی‌ها دارد و گرانی و نوسان شدید در بهای ارزهای خارجی از جمله این تاثیرات است.
۵۵آنلاین :

 

 خروج آمریکا از برجام و نزدیک شدن به آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، از همین حالا تاثیرات محسوسی بر زندگی ایرانی‌ها دارد و گرانی و نوسان شدید در بهای ارزهای خارجی از جمله این تاثیرات است. اعظم، یک شهروند ایرانی، به دویچه‌وله می‌گوید: «توی تاکسی که می‌نشینی، فقط از تحریم و گرانی می‌شنوی، وضعیت خوب نیست. همه نگران هستند.» پدر ۷۵ ساله اعظم بیماری قلبی دارد، او دنبال داروهای پدرش از این داروخانه‌ به آن داروخانه سر می‌روند. «وارفارین دوباره کم شده. مجبور هستم چندجا سر بزنم و با هر قیمتی که بفروشند، بخرم. وضعیت بازار ارز آشفته است. نمی‌د‌انم دارو وارد نمی‌شود یا اینکه فروشنده‌ها احتکار کردند تا گران‌تر بفروشند.»

در ۶ ماه گذشته نرخ دلار در بازار آزاد ارز ایران ۵۰ درصد بیشتر شده و تا حدود ۸۵۰۰ تومان هم معامله شد. مراودات اقتصادی ایران پس از خروج رئیس‌جمهور آمریکا از توافق اتمی به مراتب سخت تر شده است. دوره نخست بازگشت تحریم‌های آمریکا از آگوست آغاز می‌شود و شامل خرید و فروش طلا و فلزات گرانبها، خودروسازی، خرید و فروش قطعات هواپیما و معاملات با اسناد مبتنی بر دلار آمریکا می‌شود. به دلیل همین تحریم‌ها، بسیاری از بانک‌های اروپایی از سی‌ام ماه ژوئن تبادلات مالی‌خود را با ایران قطع کرده‌اند. شرکت‌های اروپایی نیز از صدور کالا به ایران خودداری می‌‌کنند‌، زیرا می‌دانند که پولی به حساب‌شان واریز نخواهد شد.

 اسماعیل که از چین تجهیزات صنعتی وارد می‌کند، سال گذشته دوبار برای شرکت در نمایشگاه‌های صنعتی به آلمان سفر کرده است. او که ۳۸ سال دارد می‌گوید تصمیم داشته چند دستگاه بسته‌بندی مواد غذایی از آلمان وارد کند و اضافه می‌کند: «چرا ما باید تاوان خروج آمریکا از برجام را بدهیم؟ ما به روحانی رأی دادیم، چون گفت با دنیا آشتی می‌کند. ما کشور بزرگ و باثباتی در منطقه هستیم که بازار خوبی داریم. به هم ریختن مملکت ما چه منفعتی برای اروپا دارد؟ اروپا می‌تواند کنار ما باشد.» دولت آمریکا در صدد تشدید تحریم‌های ایران است و از متحدان خودخواسته است تا خرید نفت خود را از ایران متوقف کنند. دولتدونالد ترامپ تصمیم دارد با تحریم‌های اقتصادی سنگین، حکومت ایران را مجبور به تغییر سیاست‌هایی کند که آنها را مخالف منافع آمریکا می‌د‌اند. شماری از نزدیکان رئیس‌جمهوری آمریکا حتی بحث تغییر حکومت در ایران را مطرح می‌کنند. کشورهای اروپایی تاکید دارند که توافق اتمی با ایران باید حفظ شود و می‌توان در مورد سایر مسائل وارد مذاکرات تکمیلی با جمهوری اسلامیشد. نمایندگان کشورهای اروپایی امضا‌کننده برجام همراه چین و روسیه در پی راهکاری برای حفظ برجام هستند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران که برای حفظ توافق اتمی به اروپا سفر کرده بود اقدامات اتحادیه اروپا برای حفظ برجام را کافی نمی‌داند. او در گفت‌وگوی چند روز قبل خود با رئیس‌جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان از بسته پیشنهادی اروپا انتقاد کرده است. روحانی خواستار ارائه یک برنامه عملیاتی روشن و دارای زمان‌بندی شده است که بتواند نقشی جبران‌کننده در قبال خروج آمریکا از برجام داشته باشد. دولت ایران تاکید دارد که ماندن این کشور در توافق اتمی منوط به حفظ منافع اقتصادی ایران است. پگاه هم تاکید دارد که این خواست مردم ایران است. او که مترجم، نویسنده و روزنامه‌نگار است به دویچه‌وله می‌‌گوید:«شبی که برجام امضا شد مردم تا صبح در خیابا‌ن‌ها شادی می‌کردند. ولی آخر چی شد؟ کاری که آمریکا کرد جنگ با دولت نبود، جنگ با ملت بود. حال اروپا می‌تواند تصمیم بگیرد، حفظ برجام و دوستی با ملت ایران را انتخاب می‌کنند یا همچون آمریکا دشمنی را برمی‌گزینند.»


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ژن خوب = کار خوب، زندگی خوب، حال خوب

برایتان سوال پیش نیامده است که چرا درحالی که همه از اقتصاد می‌نالند، آقازاده‌ها همچنان پرکار، کار می‌کنند آنهم با سود زیاد؟

پژوهش تلخی دارد!

«ملک‌الشعرا» عنوانی بود حکومتی برای شاعر بزرگ دوران. اما رقابت برای کسب عنوان «ملک‌الشعرا»، منجر به آن شد که شعرای ایران به مدیحه ‌سرایان حاکمان تبدیل شوند. قاآنی ملک ‌الشعرای ایران از دوران محمدشاه بود. زمانی که ناصرالدین شاه به تخت نشست و امیرکبیر را به صدراعظمی ایران منصوب کرد؛ قاآنی به روال معمول قصیده ‌ای در مدح صدراعظم جدید سرود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر