تحرک بی‌سابقه دیپلماتیک ایران؛ گویا سفر‌های ظریف به شرق و کشور‌های منطقه تمامی ندارد

شناسه خبر: 174865 سرویس: توسعه ، سیاست ، گوناگون دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸, ۳۰ : ۱۵ : ۰۰
تحرک بی‌سابقه دیپلماتیک ایران؛ گویا سفر‌های ظریف به شرق و کشور‌های منطقه تمامی ندارد
صحبت‌های ظریف در جریان سفر‌های منطقه‌ای اش حکایت از آن دارد که وی چهار هدف را دنبال می‌کند: اول، جلب حمایت سیاسی برای کشورش، در مقابله با تهدیدات آمریکا. دوم، یافتن منافذ اقتصادی در این کشور‌ها برای مقابله با اثار تحریم‌های آمریکا و تشویق این دولت‌ها به حفظ روابط اقتصادی شان با تهران؛ و سوم، شرح مواضع و سیاست‌های ایران در قبال تحولات اخیر در منطقه، بویژه در مورد بحران با دولت آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای آن.
۵۵آنلاین :

العربی الجدید نوشت: این روز‌ها دیپلماسی ایران شاهد تحرکات گسترده و بی سابقه‌ای است که در پی شرایط حاصل از فشار‌ها و تهدیدات آمریکا به وقوع می‌پیوندد. وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف ماههاست که از این پایتخت به آن پایتخت می‌رود و ظاهرا سفرهایش تمامی ندارد؛ سفر‌هایی که هدف اصلی آنها، شرق و دولت‌های همسایه ایران در آسیای میانه، قفقاز و شرق اسیاست.

در ادامه این مطلب آمده است: این تحرک دیپلماتیک چرخش واضحی در قطب نمای سیاست خارجی دولت روحانی به سمت شرق، بویژه همسایگان است، که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و شکست نتایج این توافق، بعنوان مهمترین دستاورد دولت روحانی، آغاز شده است.

سفر‌های ظریف

در همین راستا، وزیر خارجه ایران در ماه‌های اخیر سفر‌هایی به ترکمنستان، هند، ژاپن و چین داشت و به تازگی دور تازه‌ای از سفر‌های خود را با ورود به پاکستان آغاز کرد و عراق ایستگاه دوم اوست. این در حالی است که عباس عراقچی، روز یکشنبه دور سفر‌های خود به عمان، کویت و قطر را برای بررسی تحولات اخیر منطقه و روابط دو جانبه با این کشورها، شروع می‌کند.

صحبت‌های ظریف در جریان سفر‌های منطقه‌ای اش حکایت از آن دارد که وی چهار انگیزه را دنبال می‌کند: اول، جلب حمایت سیاسی برای کشورش، در مقابله با تهدیدات آمریکا. دوم، یافتن منافذ اقتصادی در این کشور‌ها برای مقابله با اثار تحریم‌های آمریکا و تشویق این دولت‌ها به حفظ روابط اقتصادی شان با تهران؛ و سوم، شرح مواضع و سیاست‌های ایران در قبال تحولات اخیر در منطقه، بویژه در مورد بحران با دولت آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای آن.

اما انگیزه چهارم، شرح و تفصیل تصمیمات مرحله‌ای ایران است، که یکی از آن‌ها کاهش تعهدات ایران در مورد توافق هسته‌ای در دو مرحله و تشویق جامعه بین الملل برای انجام تعهداتش در مورد این توافق است.

سفر به عراق

روز شنبه و در میان بالا گرفتن بحران با ایالات متحده از یک سو و طرح مساله میانجی گری عراق، عمان، سوئیس و قطر از سوی دیگر، ظریف به بغداد رسید.

طبق بیانیه دفتر نخست وزیر عراق، در دیدار ظریف و عادل عبدالمهدی، اوضاع منطقه‌ای و بین المللی مورد بررسی قرار گرفته و بر اهمیت امنیت و استقرار منطقه تاکید شد.

سفر پاکستان

این در حالی است که روز پنجشنبه گذشته ظریف به پاکستان، همسایه شرقی ایران رسیده و آغاز کردن این سفر از بندر چابهار ایران، در جنوب شرقی این کشور، نشان دهنده تاکید بر این مساله است که اقتصاد و نحوه مقابله با تحریم‌های آمریکا، در صدر دستور کار سفر به پاکستان قرار داشته است

در همین رابطه وزیر خارجه ایران پس از سفر به اسلام اباد در توئیتی تاکید کرد که مذاکرات مهمی با مسئولان پاکستانی داشته و محوریت آن، امنیت منطقه‌ای و ارتباط مراکز استراتژیک دو کشور با یکدیگر؛ بویژه بندر چابهار ایران و بندر گوادر پاکستان بوده است.

ظریف در پایان توئیت خود تاکید کرد که همسایه‌ها در اولویت هستند.


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پاکستان چگونه در تله فقر گرفتار شد؟

چهاردهم آگوست ۱۹۴۷، روزی به یادماندنی در تاریخ پاکستان است، روز استقلال. روزی که محمدعلی جناح، قائد اعظم، پس از رهایی از استعمار حکومت بریتانیا در یک سخنرانی در کراچی اعلام کرد، امروز پس از ۱۰ سال تلاش و ممارست، به خواست خداوند کشوری تشکیل شد که هدف آن، زندگی و توسعه بر اساس فرهنگ و تمدن اسلامی است.

تورم از کجا به کجا رسید؟‌

تورم بالا از جمله مسائلی است که طی چهار دهه اخیر همیشه همراه اقتصاد ایران بوده و البته همواره برای کاهش آن برنامه ریزی شده است با این حال این رقم هیچ گاه به سطح متوسط کشورهای جهان نزدیک هم نبوده و حتی هیچ گاه به طور پایدار تک رقمی نمانده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر