نتیجه‌ای یافت نشد.

تحرک بی‌سابقه دیپلماتیک ایران؛ گویا سفر‌های ظریف به شرق و کشور‌های منطقه تمامی ندارد

شناسه خبر: 174865 سرویس: توسعه ، سیاست ، گوناگون دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸, ۳۰ : ۱۵ : ۰۰
تحرک بی‌سابقه دیپلماتیک ایران؛ گویا سفر‌های ظریف به شرق و کشور‌های منطقه تمامی ندارد
صحبت‌های ظریف در جریان سفر‌های منطقه‌ای اش حکایت از آن دارد که وی چهار هدف را دنبال می‌کند: اول، جلب حمایت سیاسی برای کشورش، در مقابله با تهدیدات آمریکا. دوم، یافتن منافذ اقتصادی در این کشور‌ها برای مقابله با اثار تحریم‌های آمریکا و تشویق این دولت‌ها به حفظ روابط اقتصادی شان با تهران؛ و سوم، شرح مواضع و سیاست‌های ایران در قبال تحولات اخیر در منطقه، بویژه در مورد بحران با دولت آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای آن.
۵۵آنلاین :

العربی الجدید نوشت: این روز‌ها دیپلماسی ایران شاهد تحرکات گسترده و بی سابقه‌ای است که در پی شرایط حاصل از فشار‌ها و تهدیدات آمریکا به وقوع می‌پیوندد. وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف ماههاست که از این پایتخت به آن پایتخت می‌رود و ظاهرا سفرهایش تمامی ندارد؛ سفر‌هایی که هدف اصلی آنها، شرق و دولت‌های همسایه ایران در آسیای میانه، قفقاز و شرق اسیاست.

در ادامه این مطلب آمده است: این تحرک دیپلماتیک چرخش واضحی در قطب نمای سیاست خارجی دولت روحانی به سمت شرق، بویژه همسایگان است، که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و شکست نتایج این توافق، بعنوان مهمترین دستاورد دولت روحانی، آغاز شده است.

سفر‌های ظریف

در همین راستا، وزیر خارجه ایران در ماه‌های اخیر سفر‌هایی به ترکمنستان، هند، ژاپن و چین داشت و به تازگی دور تازه‌ای از سفر‌های خود را با ورود به پاکستان آغاز کرد و عراق ایستگاه دوم اوست. این در حالی است که عباس عراقچی، روز یکشنبه دور سفر‌های خود به عمان، کویت و قطر را برای بررسی تحولات اخیر منطقه و روابط دو جانبه با این کشورها، شروع می‌کند.

صحبت‌های ظریف در جریان سفر‌های منطقه‌ای اش حکایت از آن دارد که وی چهار انگیزه را دنبال می‌کند: اول، جلب حمایت سیاسی برای کشورش، در مقابله با تهدیدات آمریکا. دوم، یافتن منافذ اقتصادی در این کشور‌ها برای مقابله با اثار تحریم‌های آمریکا و تشویق این دولت‌ها به حفظ روابط اقتصادی شان با تهران؛ و سوم، شرح مواضع و سیاست‌های ایران در قبال تحولات اخیر در منطقه، بویژه در مورد بحران با دولت آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای آن.

اما انگیزه چهارم، شرح و تفصیل تصمیمات مرحله‌ای ایران است، که یکی از آن‌ها کاهش تعهدات ایران در مورد توافق هسته‌ای در دو مرحله و تشویق جامعه بین الملل برای انجام تعهداتش در مورد این توافق است.

سفر به عراق

روز شنبه و در میان بالا گرفتن بحران با ایالات متحده از یک سو و طرح مساله میانجی گری عراق، عمان، سوئیس و قطر از سوی دیگر، ظریف به بغداد رسید.

طبق بیانیه دفتر نخست وزیر عراق، در دیدار ظریف و عادل عبدالمهدی، اوضاع منطقه‌ای و بین المللی مورد بررسی قرار گرفته و بر اهمیت امنیت و استقرار منطقه تاکید شد.

سفر پاکستان

این در حالی است که روز پنجشنبه گذشته ظریف به پاکستان، همسایه شرقی ایران رسیده و آغاز کردن این سفر از بندر چابهار ایران، در جنوب شرقی این کشور، نشان دهنده تاکید بر این مساله است که اقتصاد و نحوه مقابله با تحریم‌های آمریکا، در صدر دستور کار سفر به پاکستان قرار داشته است

در همین رابطه وزیر خارجه ایران پس از سفر به اسلام اباد در توئیتی تاکید کرد که مذاکرات مهمی با مسئولان پاکستانی داشته و محوریت آن، امنیت منطقه‌ای و ارتباط مراکز استراتژیک دو کشور با یکدیگر؛ بویژه بندر چابهار ایران و بندر گوادر پاکستان بوده است.

ظریف در پایان توئیت خود تاکید کرد که همسایه‌ها در اولویت هستند.


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سیاستگذاری به روش آزمون و خطا چه بلایی سر اقتصاد آورده است؟

قصه تلخ جهش های نرخ ارزی با تکرار سیاست های پیمان سپاری ارزی، پیش فروش سکه و بعد تنظیم بازار به زور و ارعاب یا اصرار بر نرخ ارز غیر تعادلی تنها مصادیقی از تکرار تجربه نامطلوب سیاستگذاری اقتصادی هستند. از منظر رأی دهنده عام و اقتصاددان خبره سیاستگذاران به وقت معزولی شبلی و بایزیدند و به وقت صدارت و زعامت به دنبال تکرار خطای تقبيح شده گذشتگان می روند.

اقتصاد و جامعه چگونه از آدم های خوب هیولا می سازد؟

با بی پولی همه می تونن کنار بیان، چیزی که باید یاد بگیری پول درآوردنه!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر