تب کوپن با شارژ کارت یارانه بالا رفت!

شناسه خبر: 145226 سرویس: اقتصادی ، گوناگون دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷, ۲۹ : ۰۰ : ۰۰
تب کوپن با شارژ کارت یارانه بالا رفت!
در هفته‌های اخیر با رسانه‌ای شدن موضوع اعطای کوپن الکترونیکی و شارژ کارت‌های یارانه برای خرید کالاهای اساسی، پیگیری اخبار مربوط به توزیع کوپن در میان مردم با وسواس بیش‌تری دنبال می‌شود.
۵۵آنلاین :

انوشیروان محسنی بندپی - سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از تامین کالاهای اساسی در قالب وجه نقد و یا کوپن الکترونیک خبر داده و گفته که برای طراحی بسته حمایت‌های اجتماعی چندین جلسه برگزار شده و برنامه اول ما "تامین کالاهای اساسی" است که یا مبلغ آن به کارت‌های خود افراد واریز می‌شود یا در قالب کوپن الکترونیک ارائه می‌شود.

وی اعلام کرده که طرح اعطای کوپن الکترونیکی در حد یک ایده است که هنوز نهایی نشده اما وزارت رفاه برای حمایت از خانوارهای ایرانی و تمامی دهک‌های درآمدی در شرایط فعلی اقتصاد، تدابیری را پیش‌بینی کرده است.

سرپرست وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی درعین حال به دو برنامه ملی دولت برای حمایت از اقشار محروم و کم‌درآمد جامعه اشاره کرده و می‌گوید: یک برنامه این است که یک تا هشت دهک جامعه از کالاهای اساسی با نرخ مصوب برخوردار شوند. برنامه دوم حمایت اجتماعی مستقیم نقدی و غیرنقدی برای پنج دهک است که ظرف هفته‌های آینده عملیاتی می‌شود و این برنامه معطوف به حداقل‌بگیران بازنشسته یا کارگر و مستمری‌بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی است که از نظر درآمدی ضعیفند.

 محسنی بندپی، کاهش ۳۰ درصدی قدرت خرید جامعه را تایید کرده و می‌گوید: در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت‌ها و گرانی‌ها وضع نامطلوبی را در جامعه شاهدیم و دولت برنامه حمایت از دهک‌های کم درآمد را در پیش گرفته است.

چندی قبل احمد میدری - معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در یک برنامه تلویزیونی از توزیع کوپن الکترونیکی برای خرید کالاهای اساسی خبر داد و اعلام کرد که طرحی از سوی وزارت رفاه به دفتر معاون اول رییس جمهوری ارسال شده که به‌موجب آن وزارت کار درنظر دارد، با اعطای کوپن الکترونیکی یا کالا کارت از رسیدن کالاهای اساسی به دست مصرف کننده نهایی اطمینان حاصل کند تا از این طریق، توزیع یارانه ارزی بهینه‌تر شود.

آن طور که وی گفته تخصیص کوپن الکترونیکی در حد یک پیشنهاد از سوی این وزارتخانه در دولت بوده که هنوز نهایی و قطعی نشده است. با توجه به اینکه اجرای آن به تصویب دولت نرسیده هنوز جزئیات طرح کوپن الکترونیکی مشخص نیست ولی به چند روش می‌توان این طرح را عملی کرد.

به گفته میدری، زیرساخت‌های اجرای طرح کوپن الکترونیکی در وزارت کار آماده شده و این وزارتخانه منتظر تصویب طرح در دولت است.

معاون رفاه وزارت کار همچنین از برگزاری جلسات متعدد با بانک مرکزی خبر داده و می‌گوید: مقرر شده تا کارت یارانه افراد به کالا کارت تبدیل شود و افراد با مراجعه به فروشگاه‌های موردنظر و کشیدن کارت یارانه، سهمیه کالاهای اساسی خود را که شامل مرغ و گوشت، برنج و روغن و لبنیات است، از فروشگاه دریافت کنند.

او با بیان اینکه بر اساس برآوردها قرار است برای ۱۰ میلیون نفر کالا کارت صادر و سالی چند نوبت شارژ شود، می‌افزاید: در این طرح، کالا کارت به‌ صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود تا افراد هیچ دسترسی به پول نقدی نداشته باشند و این کارت‌ها تضمین رسیدن کالاهای اساسی وارداتی با یارانه ارزی به دست مصرف‌کنندگان نهایی است.

به گزارش ایسنا،‌ طرح اعطای کوپن الکترونیکی به نوعی همان طرح اعطای سبد رایگان غذایی به دو دهک جامعه است که علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال می‌کرد. وی گفته بود در راستای حمایت غذایی خانوارها و دهک‌های پایین جامعه برنامه‌ جامع‌تری را دنبال می‌کنیم و برای پوشش فقر غذایی، بودجه مورد نیاز را تامین کرده‌ایم.

آنطور که ربیعی گفته بود بر اساس این طرح برای افراد به‌طور مستقیم سبد غذا تعریف کرده و برنامه‌ای را دنبال خواهیم کرد که همه دهک‌ها را پوشش بدهد، به نحوی که تبعات تحریم بر قیمت خوراک حداقل پنج دهک را بپذیریم و دست کم به دو دهک هم به طور کامل سبد غذای رایگان بدهیم.

به گفته وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این برنامه خوراک و غذا با نرخ امروز تعیین و تثبیت می‌شود و دولت از زندگی اجتماعی و معیشتی مردم محافظت‌ می‌کند تا خوراک و غذای آن‌ها دستخوش تحریم‌ها نشود.

در حال حاضر طرح اعطای کوپن الکترونیکی برای تامین کالاهای اساسی و مصرفی اقشار محروم و کم درآمد از سوی بسیاری از کارشناسان و فعالان کارگری مورد استقبال قرار گرفته است، چنانچه دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، توزیع کوپن را موجب تعدیل و کاهش قیمت بسیاری از کالاها در بازار می‌داند و می‌گوید: با توجه به آنکه بیش‌ترین فشار در شرایط اقتصادی موجود بر دوش خانوارهای ضعیف کارگری است، به وزارت کار اعلام کردیم که معیشت کارگران به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد و رکود کارخانه‌ها با مشکل مواجه شده و حقوقی که کارگران می‌گیرند، صرفنظر از اقلام مصرفی، کفاف هزینه‌های اجاره‌بها و ایاب و ذهاب را نمی‌دهد لذا پیشنهاد کردیم به شکل غیرنقدی سبد کالای اساسی به کارگران داده شود.

او می‌افزاید: طبعا تزریق نقدی پول تورم‌زاست و از طرفی بسیاری از اقلام مصرفی مشمول درصدی افزایش قیمت شده‌اند لذا درخواست کردیم بسته‌های غذایی شامل اقلام خوراکی و پروتئینی برای کارگران در نظر گرفته و به شکل بن کارگری یا کوپن الکترونیکی داده شود .به گفته ابوی، درصورت اجرای طرح در مرحله اول، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و کارگران و مستمری‌بگیران باید مشمول توزیع کوپن شوند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران پیشنهاد کرده بود که کوپن الکترونیکی از طریق کارت‌های یارانه افراد شارژ شود تا با توجه به آماده بودن زیرساخت‌های آن مشکلی در ساز و کار آن به وجود نیاید.

به گزارش ایسنا، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روزهای گذشته از بررسی اعطای کوپن الکترونیکی به آحاد جامعه با هدف تامین کالاهای اساسی خبر داده و گفته بود تا پایان شهریور ماه به تمامی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، سبد کالایی اعطا می‌شود و برنامه تامین کالای اساسی برای هشت دهک یا تمامی افراد جامعه با اعطای کوپن الکترونیکی در دستور کار قرار می‌گیرد


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر