نتیجه‌ای یافت نشد.

تایمز: ایران از بسیاری جهات بهتر از عربستان است

شناسه خبر: 149212 سرویس: گوناگون سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷, ۰۰ : ۱۰ : ۰۰
تایمز: ایران از بسیاری جهات بهتر از عربستان است
نشریه تایمز در یادداشتی عنوان کرد که ایران به‌رغم برخی از اختلاف‌نظرهایی که در حوزه سیاست خارجی با غرب دارد، از بسیاری جهات بهتر از عربستان است.
۵۵آنلاین :

در این یادداشت که به قلم ادوارد لوکاس نوشته‌شده آمده است: قتل جمال خاشقچی و دروغ‌های احمقانه‌ای که مقام‌های سعودی دراین‌باره تحویل می‌دهند بایستی ما را بر آن دارد که از خود بپرسیم، آیا درست است که یک رژیم نفرت بار را بر ایران ترجیح دهیم. 

این نویسنده انگلیسی نوشته است: ایران از بسیاری جهت بهتر است. با توجه به شرایط منطقه،نظام سیاسی ایران نمونه کامل تکثرگرایی است. در میان کشورهای اسلامی تنها تونس، ترکیه و لبنان مانند ایران دارای مشروعیت و مردم مشارکت دارند.

وی افزود: عربستان به‌تازگی به زنان اجازه رانندگی داده است اما در ایران آن‌ها می‌توانند به مدارج عالی برسند و برای خود مستقل زندگی کنند.

این نویسنده انگلیسی همچنین به حقوق اقلیت‌های قومی در ایران اشاره‌کرده و نوشته است: دبیر شورای امنیت ملی ایران، علی شمخانی، عرب تبار است؛ آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران نیز نیمه آذری هستند، این در حالی است که سابقه سعودی‌ها در این زمینه سرکوب بی‌رحمانه بوده است.

در حوزه مسائل دینی نیز لوکاس نوشته است: در ایران صدها کلیسای مسیحی وجود دارد و بیشترین جمعیت یهودیان را در کنار ترکیه در خود جای‌داده است. اما تمام ادیان غیر اسلامی در عربستان ممنوع هستند و حتی نمی‌توان انجیل را خرید چه برسد به رفتن به کلیسا.

این نویسنده انگلیسی در ادامه، سیاست خارجی ایران را مشکل اصلی اختلاف این کشور با غرب دانسته و نوشته است: برخی از اقدامات ایران در واکنش به اشتباهات گذشته، ازجمله حمایت غرب از صدام حسین در جریان جنگ ایران و عراق در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ بوده است.

لوکاس می‌افزاید: حضور خوفناک گروه‌های نیابتی مانند حزب‌الله در لبنان و اکنون در مرزهای سوریه از نگاه ایرانیان بهترین عامل پیش‌گیری علیه حمله احتمالی آمریکا و اسرائیل است. بااین‌حال تجربه سال‌های اخیر نشان داده که ایران اهل مذاکره است. این کشور به‌رغم خروج ترامپ از برجام به این توافق پایبند مانده است. این توافق می‌توانست زمینه خوبی برای گفت وگو درباره سایر موضوعات باشد.

این نویسنده انگلیسی می‌نویسد: سیاست خارجی عربستان سعودی هم مشکل‌ساز است. این کشور با نهایت بی‌رحمی جنگ یمن را به راه انداخته است؛ از قرائت افراطی دین اسلام موسوم به وهابیت در سایر کشورها حمایت مالی کرده و مدارس اسلامی دایر می‌کند که خشونت علیه سایر ادیان و فرهنگ‌ها را ترویج کند.

لوکاس بابیان اینکه این تفاسیر مؤیدآن نیست که بایستی دست از عربستان کشید و به سمت ایران متمایل شد،می‌افزاید: به‌رغم بی‌کفایتی‌های عربستان، این کشور همچنان متحد سودمندی است؛ اما برای من مشخص نیست که چرا تصور می شود نگه‌داشتن ایران در سرما و دوستی با عربستان، اوضاع را بهتر می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: بایستی به شاهزاده‌های قدرتمند ریاض اعلام کنیم که ما از گزینه‌های دیگری برخورداریم و هم‌زمان به رهبران ایران هم نشان دهیم که از سیاست تنش‌زدایی استقبال می‌کنیم.

این نویسنده با اشاره به تلاش کشورهای اروپایی برای ایجاد سازوکارهای مالی برای تداوم همکاری‌های اقتصادی با ایران، در مقابل تحریم‌های آمریکا نوشت: چنین اقدامی شایسته حمایت ما است؛ چراکه رفتار ما با سعودی ها سبب شده تحقیرمان کنند.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر