تابلوهایی نه مستهجن ولی جسورانه

شناسه خبر: 137002 سرویس: فرهنگ و هنر ، گوناگون پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷, ۰۳ : ۱۸ : ۰۰
تابلوهایی نه مستهجن ولی جسورانه
شهناز خوانساری، ‌مدیر گالری «ماه»، در واکنش به اطلاق کلماتی مانند مستهجن و غیراسلامی به نمایشگاه نقاشی‌های «دنیا رستمی» که به‌تازگی از سوی یکی از رسانه‌های اصولگرا مطرح‌ شده، ‌به «شرق» گفت: «تنها چیزی که می‌توانم بگویم، این است که متأسفم!
۵۵آنلاین :

 

شهناز خوانساری، ‌مدیر گالری «ماه»، در واکنش به اطلاق کلماتی مانند مستهجن و غیراسلامی به نمایشگاه نقاشی‌های «دنیا رستمی» که به‌تازگی از سوی یکی از رسانه‌های اصولگرا مطرح‌ شده، ‌به «شرق» گفت: «تنها چیزی که می‌توانم بگویم، این است که متأسفم! آثار به‌نمایش‌درآمده دنیا رستمی به‌هیچ‌وجه مصداق چنین کلماتی نیستند. تابلوهای این نقاش جوان پر از احساسات و شیطنت‌های جسورانه و کودکانه دوران بچگی اوست. او در کودکی خود در برخورد با وقایع اجتماعی همچون جنگ ناجوانمردانه صدام علیه ایران و ... در کشورش حس‌هایی را تجربه کرده که انعکاس آنها را در آثار و هنرش شاهد هستیم».
خوانساری درباره قالب نمایشگاه «قاراچوخا اویان» که معنای «قاراچوخا بیدار شو» می‌دهد، ادامه داد: «جالب است بدانید خانم رستمی در‌این‌باره به من گفت اگر من در دهه 70 به دنیا می‌آمدم، حتما دنیا را به‌گونه‌ای دیگر می‌دیدم. خانم رستمی از کودکی تحت نظر زنده‌یاد محمدابراهیم جعفری نقاشی را فرا گرفته‌اند. کارهای درخشانی هم دارند که به دلیل اینکه خیلی شوآف نیستند، تاکنون به نمایش نگذاشته‌اند. به‌همین‌دلیل وقتی نخستین نمایشگاه او را در گالری ماه برپا کردیم، خیلی خوشحال شد؛ اما بعد از چنین تحلیل‌هایی ناراحت شد. ما باید حامی هنرمندان جوان باشیم. اتفاقا خود من در این زمینه‌ها وسواس دارم تا انتشار آثار اخلاقیات جامعه را هدف قرار ندهد. به‌همین‌دلیل من که آدم خونسردی هستم، از زمانی که چنین گزارشی منتشر شد، به طور مستقیم مورد فشار قرار گرفته‌ام».
این گالری‌دار در پایان خاطرنشان کرد: «به نظرم بهترین پاسخ را آقای ملانوروزی داده‌اند. اینکه ممکن است کاری برهنه باشد؛ اما اروتیک نباشد و ممکن است کاری غیربرهنه باشد؛ اما اروتیک محسوب شود».
روز گذشته مجید ملانوروزی، مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ‌درباره آثار رستمی به «مهر» گفت: «من نقاشی‌های دنیا رستمی را که در قالب نمایشگاه «قاراچوخا اویان» در گالری ماه روی دیوار رفت، اروتیک نمی‌دانم و نوع کار، طراحی و رنگ‌آمیزی کارها روایی است، نه اروتیک».
او در پاسخ به اینکه آیا شما پوشش شخصیت‌ها در نقاشی‌های یادشده را مناسب می‌دانید، بیان کرد: «اینکه نقاشی‌ها پوشش مناسب ندارند، بحث دیگری است که ما به آن می‌پردازیم. از طرف دیگر ممکن است کاری برهنه باشد؛ اما اروتیک نباشد و ممکن است کاری غیربرهنه باشد؛ اما اروتیک محسوب شود. بنابراین من نقاشی‌های دنیا رستمی را به‌عنوان کاری مستهجن، جنسی و مروج فحشا قلمداد نمی‌کنم؛ اما ممکن است کاری ناهنجار به حساب بیاید».
مدیرکل هنرهای تجسمی در توضیح بیشتر بیان کرد: «نکته دوم این است که ما مجوزهای لازم را به گالری‌ها ارائه کردیم تا آنها با صلاحدید خودشان، ممیزی کارها را انجام دهند و گالری‌دار باید این استعداد را داشته باشد که کار درست را انجام دهد و اگر نمی‌تواند آثار مناسب نمایش را انتخاب کند، باید به دفتر تجسمی وزارت ارشاد مراجعه کند تا اقدامات لازم صورت گیرد؛ بنابراین ما اختیار لازم را به گالری‌ها دادیم تا جواب‌گوی این‌گونه مسائل باشند؛ مانند مجوز رسانه‌ها که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آنها مجوز داده است؛ اما ارشاد پاسخ‌گوی آثار منتشرشده آنها نیست».
ملانوروزی با بیان اینکه دنیا رستمی نقاش غیراسلامی و مستهجن نیست، گفت: «ما پیشینه هنرمند را در نظر می‌گیریم؛ چراکه کارهای قبلی این هنرمند پذیرفتنی است و نمره منفی ندارد. البته از گالری ماه خواستیم تا آثار فیگوراتیو این هنرمند را از نمایشگاه جمع کنند و خودم هم به تماشای این نمایشگاه می‌روم تا اقدامات لازم را صورت دهم».
او تأکید کرد: «معیشت و وضعیت اشتغال هنرمندان نیز برای ما مهم است و آن را در نظر می‌گیریم؛ اما به‌هرحال نباید این موضوعات سبب فداشدن ارزش‌ها و اخلاقیات شود».
مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد با اشاره به تعداد زیاد نمایشگاه‌های هنری در سطح شهر تهران، گفت: «۲۵۰ گالری در تهران هر هفته نمایشگاه دارند که ماهانه ‌هزار نمایشگاه می‌شود و از بین این تعداد، ممکن است دو نمایشگاه این مشکلات را داشته باشند. از رسانه‌ها نیز برای این توجه تشکر می‌کنم؛ اما درخواستم از رسانه‌ها این است که قبل از انتشار چنین اخباری، ما را در جریان بگذارند تا برخورد لازم صورت گیرد؛ چراکه بازتاب چنین عکس‌ها و مطالبی نوعی فحشا به حساب می‌آید». ملانوروزی در پایان از اطلاق نمره منفی برای گالری‌هایی که تخلف می‌کنند، خبر داد و گفت: «البته روند این‌گونه نیست که گالری‌ها قبل از برپایی نمایشگاه‌هایشان، آثارشان را برای ممیزی نزد ما بیاورند».


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

10 پرسش کلیدی درباره ایران

پاول و لورن خیلی خوشحالند که بالاخره ترسهای خود را پشت سر گذاشتند و به ایران آمدند تا چند شهر این سرزمین را تماشا کنند. آنچه آنها در ایران تجربه کردند با تصوراتی که پیش از سفر خود داشتند خیلی متفاوت بود. در مطلب پیشرو صحبتهای لورن را درباره دغدغههای گردشگران خارجی در زمینه امنیت سفر به ایران، به خصوص برای گردشگران زن، میخوانیم. با کارناوال همراه باشید تا ببینیم ایران ما در چشم دیگران چگونه جلوه میکند!

طرح کاداستر متوقف شد؛ تعلیق مبارزه با زمین‌خواری

انجام و تکمیل طرح کاداستر باعث می‌شود هیچ نوع مالکیت پنهانی راجع به هیچ ملک و زمینی امکان وجود نداشته باشد و اگر این مقدمه صحیح باشد، به ناچار، نتیجه این خواهد بود که بحث زمین‌خواری، کوه‌خواری،  جنگل‌خواری،  دریاخواری و خوردن‌های دیگر یا منتفی یا بسیار دشوار خواهد شد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر