تئاتر امروزکم‌مایه شده است

شناسه خبر: 120145 سرویس: فرهنگ و هنر چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶, ۱۰ : ۲۱ : ۰۰
تئاتر امروزکم‌مایه شده است
کارگردان و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون عنوان کرد:‌ من چیزی ندارم که به مخاطبم یاد بدهم یا پیامی برسانم و نصیحت کنم، این کار تئاتر نیست. تئاتر کارش خردورزی است و شعور مخاطب را هدف قرار می‌دهد و سعی می‌کند اندیشه‌اش را تحریک کند.رحیم نوروزی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر که این روزها در عرصه تئاتر و تلویزیون دوباره فعال شده است، در رستوران چهارسوی تئاتر نمایش «ما تا ابد در قطب می‌مانیم» را به صحنه می‌برد.این نمایش به نویسندگی و کارگردانی رحیم نوروزی و بازی عالیه نعمت الهی، پرنیان محرابی، رومینا فرمانی، سوگل ایزدی فرد، سلمان مشیر پناهی هر شب به صحنه می‌رود که تا جمعه این هفته نیز ادامه دارد.
۵۵آنلاین :

گفت و گوی رحیم نوروزی و نمایش جدیدش را در ادامه می‌خوانید:

چقدر این نمایش از آثار موراکامی اقتباس گرفته شده است؟

این نمایشنامه طی یک سال کار کارگاهی با هنرجویان خودم شکل گرفته است. انتخاب داستان‌ها با بچه‌ها بوده اما تصمیم نهایی را خودم گرفتم که کدام قصه را چه کسی کار کند و دراماتورژی کار را هم خودم انجام دادم در نهایت نمایشنامه‌ای نوشته شده که مستقل از آثار موراکامی است و نیم نگاهی به مجموعه آثار ترجمه شده او داشتیم و به‌طور ویژه بر سه داستان کوتاه مرد یخی، دختر تولد و گربه‌های آدمخوار داشتیم.

تئاتر باید پیامی برساند؟

خیر، نه الزاما شما یک اثر آبستره می‌بینید آیا پیامی دارد؟ ریتم زیبایی شناسی و بالاخره خردورزی و پرسش است بیشتر رسالت تئاتر این است که پرسش ایجاد کند درباره چرایی وجود ما در هستی. من چیزی ندارم که به مخاطبم یاد بدهم یا پیامی برسانم و نصیحت کنم این کار تئاتر نیست. تئاتر کارش خردورزی است و شعور مخاطب را هدف قرار می‌دهد و سعی می‌کند تحریکش کند.

این روزها در تلویزیون و تئاتر فعال هستید اولویتتان برای آینده چیست؟

من نمی‌خواهم خیلی دور بردارم و برای خودم یک ژستی بگیرم چون این حرفی که می‌زنم شاید ادا به‌نظر بیاید اما من نمی‌دانم در آینده چه خواهد شد.ممکن است یک اتفاقی بیفتد که همه را کنار بگذارم و بروم جنگی زندگی کنم اما در وضعیت و شرایط موجود بهترین کاری که در جهان می‌توانستم انجام دهم را کردم و فکر می‌کنم با این کار، کار خودم را کردم دیگر بعد ازاین چه کار می‌خواهم بکنم ؟ آرزویی در تئاتر ندارم و سودای بازیگری هم هیچوقت نداشتم و نخواهم داشت.

وضعیت تئاتر امروز را چطور می‌بینید؟

وضعیت تئاتر که خراب است اما نگاه من خوب است وضعیت کار خود را می‌کند خیلی وضعیت خوبی نیست اینکه می‌گویند تئاتر رونق گرفته من این کثرت را به معنای رونق نمی‌بینم که تماشاگر می‌آید و می‌رود اما تئاتر تبدیل به یک جور مد شده است و در حال رقابت با سینما است. دیگر تئاتر دیدن و کار کردن مد شده سلبریتی‌ها به تئاتر می‌آیند تا تستی کنند و بگویند من هم آمدم و توانایی‌اش را داشتم نمی‌خواهم بگویم آنها شان تئاتر را پایین آورده‌اند بلکه کثرت و زیاد شدن آدم‌های نیم مایه به جهان‌بینی که فقط می‌خواهند صحنه بروند و تئاتر بازی کنند، کیفیت تئاتر را پایین آورده و شانش کم شود.دیگر تئاتر شکل فاخر و خردورزانه ندارد لوس بازی و خاله‌بازی است. درباره ممیزی من نظری ندارم به‌هرحال یک تعداد کارها را می‌بینند اما بیشتر از بازبینی نظارتی برای اینکه چه گفته شود و لباس چی بپوشند بیش از این نیاز به بازبینی کیفی داریم باید کیفیت آثار ارزیابی شود این بچه‌هایی که می‌خواهند فورا کار به صحنه ببرند مشاور داشته باشند و با پختگی به صحنه بروند. نباید این امر را ساده و دم دستی بگیریم هیچ‌ورزشکاری بدون ورزیدگی مسابقه نمی‌رود. انگار این روزها در حال کلاه گذاشتن سرخودمان در تئاتر هستیم حال نه می‌خواهم قداست به تئاتر بدهم نه اینکه کهنه نگاه کنم تئاتر فراتر از این چیزی است که امروز روی صحنه اتفاق می‌افتد. تئاتر تمام زندگی من را دربر گرفته است چیزی بیرون از من نیست که بروم در آن نقطه بدان برسم یا به عنوان ابژه با آن برخورد کنم. همان‌طور که در دیالوگی در این نمایش گفته می‌شود آیا ما جزوی از این منظره هستیم؟ پاسخی هم نمی‌دهد. به‌هرحال منظره را نقاشی نمی‌کنند واقعیت دارد.

کار تلویزیونی جدید هم داشتید؟

یک کار شهاب عباسی شبکه نسیم کار کردم، کار جدی دیگر هم فعلا قرار نیست، صحبت کنم.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کاخ هخامنشی چرخاب در برازجان

در سال1350خورشیدی،به گونه‌ای ناگهانی و به هنگام کشیدن کانال آب از برازجان به بوشهر در اثر برخورد بیل مکانیکی،شالی‌ستونی در قشری از گل و لای پیدا شد و

آدرس بازندگان بازار دوم دلار

راه‌اندازی بازار دوم دلار اگرچه آرامش را به بازار ارز برگرداند و باعث توقف روند صعودی دلار شد اما برای رانت‌خواران دلار ۴۲۰۰ تومانی خبر خوبی نبود. چرا که آنان را از خوان گسترده رانت محروم کرد و به همین دلیل جوسازی آنان برای بازگشت به سر سفره «تقسیم دلار و سکه ارزان» ادامه دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: واژگونی تریلر و واکنش عجیب مردم!!

واژگونی تریلر و واکنش عجیب مردم!! باید از خودمان شروع کنیم.

ویدیو: بررسی ابعاد حقوقی دریای خزر

تا زمانی تحدید حدود دریای خزر نهایی نشود ایران از درصد اعلامی اش ( حدود ۲۰٪ ) صیانت می کند. تا کشورهای دیگر مبادرت به اکتشاف و بهره برداری از منابع انرژی نکند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر