نتیجه‌ای یافت نشد.

بی اطلاعی خارجی ها از «نیما» به بازگشت ارز صادراتی ربط ندارد

شناسه خبر: 162002 سرویس: اقتصادی ، گوناگون دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷, ۰۷ : ۱۷ : ۰۰
بی اطلاعی خارجی ها از «نیما» به بازگشت ارز صادراتی ربط ندارد
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به انتقاد یکی از صادرکنندگان درباره سامانه ارزی نیما اعلام کرد: راه های برگشت ارز صادراتی به طور کامل شفاف است و صحبت هایی از قبیل ناشناخته بودن نیما برای خارجی ها، بی ربط است.
۵۵آنلاین :

رئیس اتاق مشترک ایران و چین به تازگی مدعی شد «سه ماه است که صادراتی نداشته‌ام و با ندانم‌کاری بانک مرکزی صادرات کشور قفل شده است»؛ 
اسدالله عسگراولادی در مورد سامانه ارزی نیما اضافه کرد: نیما دفتر دستکی است که آقایان راه انداخته‌اند و چند صراف را دور هم جمع کرده‌اند و اسمش را نیما گذاشته‌اند. 
در این پیوند، بانک مرکزی امروز (دوشنبه) در اطلاعیه ای اعلام کرد: وی (عسگراولادی) تاکنون هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز صادراتی خود در چرخه اقتصادی کشور ارایه نکرده است، به طوری که 2 شرکت صادراتی ایشان تا پایان آبان ماه سال 1397 بالغ بر 16 میلیون و 600 هزار یورو صادرات داشته و ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصادی نکرده است؛ در حالی که بخش عمده ای از صادرکنندگان متعهد به کشور تاکنون بیش از 10 میلیارد یورو ارز در بازار ثانویه عرضه و بخشی از واردات کشور از این محل تامین شده است. 
در این اطلاعیه آمده است: سیاست های ابلاغ شده شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به بانک مرکزی در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات به طور کامل شفاف و روشن است و آمار صادرات کشور که حاصل بهره گیری از امکانات و منابع مادی و انسانی است به صورت شفاف بنا به اظهار خود صادرکنندگان از مبادی رسمی کشور اعلام می‌شود.
«خواسته بانک مرکزی به تبع مصوبات شورای عالی اقتصادی است که ارز حاصل از صادرات کشور به صورت شفاف برای تامین نیازهای وارداتی کالاها و خدمات، از جمله مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای بخش های اقتصادی و نیز سایر کالاهایی که ضرورت و اولویت دارد به کار گرفته شود. اینکه بانک مرکزی برای حمایت از تولید داخلی و اشتغال خواستار آن است که مشخص شود ارز صادراتی برای چه نوع کالاهایی استفاده می‌شود، خواسته و منافع و مصالح عامه مردم را تامین می کند».
«جای تاسف است هر وقت در کشور برای شفافیت اقدام می شود فشارها و هجمه های زیادی با بهانه های به ظاهر موجه صورت می‌گیرد. شرایط تحریم نباید موجب بی نظمی و عدم شفافیت لازم شود، برعکس در زمان تحریم باید نظم، حساب و کتاب و شفافیت های سیستمی قابل کنترل افزایش یابد.»
بانک مرکزی در اطلاعیه خود تاکید کرد «سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) فقط به منظور ثبت شفاف اطلاعات و بازاری است که بدون هیچ گونه محدودیت و سقفی، امکان ثبت اطلاعات و قیمت خرید و فروش ارز در این سامانه بر اساس نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده وجود دارد.»
«برخی آقایان شفاف و صادقانه با مردم صحبت نمی‌کنند و اینکه تمایلی ندارند در فضای شفاف فعالیت کنند و سالیان طولانی، در اتاق های بسته حوزه تجارت خارجی کشور را قبضه کرده‌اند و فقط منافع شخصی و گروهی خود را می‌بینند، بدانند مردم آگاه و هوشیارند. صادقانه به مردم بگویند نیما موجب می‌شود کارهای پنهان ما برملا شود.»
بانک مرکزی با هدف آگاهی مردم از سیاست های بانک مرکزی برای برگشت ارز حاصل از صادرات نوشت: این سیاست ها عبارتند از اینکه «صادرکنندگان نسبت به فروش ارز در سامانه نیما به واردکنندگان اقدام کنند»، «صادرکنندگان ارز خود را به واردکنندگان دارای ثبت سفارش به طور مستقیم فروخته و هر دو طرف اطلاعات‌شان را در سامانه نیما ثبت کنند»، «صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را برای واردات مورد نیاز تولیدی خود استفاده کنند اما باید هم ثبت سفارش انجام شود و هم مطابقت کامل پروانه صادراتی با ثبت سفارش صورت گیرد» و «صادرکنندگان بخشی از ارز خود را که به صورت نقدی وارد می کنند به صرافی های مجاز فروخته و در سامانه سنا ثبت کنند».


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

زمین خواری،یکی از هدایای رانت

تعريف خاص و قانونی از زمين خواری به عمل نيامده است، قانون خاصی نيز در ارتباط با زمين خواری پيش بينی و به تصويب نرسيده است.

شیر خام  و لبنیات در چرخه معیوبِ

افزایش قیمت -کاهش سرانه مصرف و کاهش سرانه مصرف- افزایش قیمت

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد

دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد برج 16 هزار تنی «مارتین»، به قدمت 47 سال چند سالی خالی از سکنه شده بود. برج 21 طبقه علی رغم جوان بودن برج، در دفتر آثار ملی آمریکا به ثبت رسیده بود.

ویدیو: لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته

لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته انفجار تاکسی سمند از مکانیکی در حادثه امروز در بزرگراه اشرفی اصفهانی تهران/ ۳ نفر که دو مکانیک و ۱ راننده خودرو بودند فوت کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر