بیت‌کوین مادر حباب‌های مالی

شناسه خبر: 131222 سرویس: کسب و کار ، اقتصادی پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۷, ۳۱ : ۱۹ : ۰۰
بیت‌کوین مادر حباب‌های مالی
«نوریل روبینی» اقتصاددان و استاد تجارت دانشگاه نیویورک یکی از آخرین اظهارنظرهای جنجالی درباره بیت‌کوین را یک ماه پیش در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ ارائه کرد. افول بیت‌کوین از رکورد ۲۰ هزار دلاری پایان سال ۲۰۱۷ به زیر مرز ۷هزار دلار باعث شد تا مصاحبه روبینی در بازار ارزهای دیجیتالی انعکاس زیادی داشته باشد.
۵۵آنلاین :

 

او پیش از این نیز در رابطه با بیت‌کوین تحلیل‌های خود را منتشر کرده بود؛ اما این‌بار لحن شدیدتری را در توصیف خود به‌کار برد. او بیت‌کوین را بزرگ‌ترین حباب در تاریخ بشر خطاب کرد. روبینی در ادامه به سایر ارزهای رمزپایه نیز به عنوان مخاطرات دیجیتالی دیگر که برخی از آنها حتی بدتر از بیت‌کوین هستند حمله کرد. تاریخچه بیش از یک دهه استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین تنها به معرفی بیش از ۱۳۰۰ ارز دیجیتالی منتهی شده است که هریک ریسک مالی منحصر به خود را دارد.

نوریل روبینی، کارشناس اقتصادی که پیش‌تر وقوع بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ جهان را پیش‌بینی کرده بود، رویکرد بدبینانه‌ خود را درباره بازار ارزهای دیجیتال را در چند مرحله ابراز کرده است. روبینی هشدار داد این ارز مجازی در آینده به قدری درگیر قوانین خواهد شد که در نهایت از بین خواهد رفت. روبینی معتقد است، یک حباب احتمالی بزرگ در قیمت بیت‌کوین وجود دارد؛ چراکه این ارز مجازی نه در قالب نظام پرداخت است و نه راه مناسبی برای ذخیره سرمایه. افزایش قیمت بیت‌کوین در بازار جهانی به خودی خود شکل گرفته و هیچ دلیل بنیادی برای رشد نجومی قیمت این ارز مجازی وجود نداشت. نکته دیگر اینکه خلافکاران از این ارز برای پوشش فعالیت مالی خود استفاده می‌کنند و من فکر می‌کنم در آینده کشورهای بیشتری همانند چین معاملات این ارز را غیرقانونی خواهند کرد و در پس این نوع قانون‌گذاری‌ها بیت‌کوین از بین خواهد رفت. وی پیش‌تر وقوع رکود بزرگ اقتصادی سال ۲۰۰۸ جهان را پیش‌بینی کرده و گفته بود که نظام بانکداری جهان هم در اروپا و هم در آمریکا تغییرات ناخوشایندی را تجربه خواهند کرد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چرا در روزهای ناخوب باید کتاب خواند؟

بگذارید امیدوارانه فکر کنیم که یک کتاب ممکن است بیش از یک میخ سرنوشت سرزمینی را تغییر دهد.

جان مرشایمر: ایرانی‌ها تسلیم نمی‌شوند

یکی از مهم‌ترین تاثیرات سیاسی برجام که در دستور کار و اهداف فنی و حقوقی مذاکرات بیان نمی‌شد اما همواره مورد اشاره و تاکید کشورهای اروپایی‌ و آمریکا قرار داشت انتظار این‌ کشورها از برجام برای اثرگذاری بر نقش و نفوذ و "مسئولیت‌پذیر" شدن ایران در منطقه بود. هدفی نانوشته که هر یک از طرف‌ها از فضای سیاسی بعد از برجام متناسب با سیاست‌های‌شان از آن بهره‌ بردند اما در این میان کمتر کسی تصور می‌کرد این توافق نه به دلایل فنی و هسته‌ای بلکه به خاطر اهداف سیاسی و آن‌چه تمایلات، آمال و آرزوهای آمریکا و متحدان عربی و منطقه‌ای‌اش بوده است، به کما برود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر