بیت‌کوین مادر حباب‌های مالی

شناسه خبر: 131222 سرویس: کسب و کار ، اقتصادی پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۷, ۳۱ : ۱۹ : ۰۰
بیت‌کوین مادر حباب‌های مالی
«نوریل روبینی» اقتصاددان و استاد تجارت دانشگاه نیویورک یکی از آخرین اظهارنظرهای جنجالی درباره بیت‌کوین را یک ماه پیش در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ ارائه کرد. افول بیت‌کوین از رکورد ۲۰ هزار دلاری پایان سال ۲۰۱۷ به زیر مرز ۷هزار دلار باعث شد تا مصاحبه روبینی در بازار ارزهای دیجیتالی انعکاس زیادی داشته باشد.
۵۵آنلاین :

 

او پیش از این نیز در رابطه با بیت‌کوین تحلیل‌های خود را منتشر کرده بود؛ اما این‌بار لحن شدیدتری را در توصیف خود به‌کار برد. او بیت‌کوین را بزرگ‌ترین حباب در تاریخ بشر خطاب کرد. روبینی در ادامه به سایر ارزهای رمزپایه نیز به عنوان مخاطرات دیجیتالی دیگر که برخی از آنها حتی بدتر از بیت‌کوین هستند حمله کرد. تاریخچه بیش از یک دهه استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین تنها به معرفی بیش از ۱۳۰۰ ارز دیجیتالی منتهی شده است که هریک ریسک مالی منحصر به خود را دارد.

نوریل روبینی، کارشناس اقتصادی که پیش‌تر وقوع بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ جهان را پیش‌بینی کرده بود، رویکرد بدبینانه‌ خود را درباره بازار ارزهای دیجیتال را در چند مرحله ابراز کرده است. روبینی هشدار داد این ارز مجازی در آینده به قدری درگیر قوانین خواهد شد که در نهایت از بین خواهد رفت. روبینی معتقد است، یک حباب احتمالی بزرگ در قیمت بیت‌کوین وجود دارد؛ چراکه این ارز مجازی نه در قالب نظام پرداخت است و نه راه مناسبی برای ذخیره سرمایه. افزایش قیمت بیت‌کوین در بازار جهانی به خودی خود شکل گرفته و هیچ دلیل بنیادی برای رشد نجومی قیمت این ارز مجازی وجود نداشت. نکته دیگر اینکه خلافکاران از این ارز برای پوشش فعالیت مالی خود استفاده می‌کنند و من فکر می‌کنم در آینده کشورهای بیشتری همانند چین معاملات این ارز را غیرقانونی خواهند کرد و در پس این نوع قانون‌گذاری‌ها بیت‌کوین از بین خواهد رفت. وی پیش‌تر وقوع رکود بزرگ اقتصادی سال ۲۰۰۸ جهان را پیش‌بینی کرده و گفته بود که نظام بانکداری جهان هم در اروپا و هم در آمریکا تغییرات ناخوشایندی را تجربه خواهند کرد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیرتر شروع کردن کلاس درس به بهبود عملکرد نوجوانان منجر می‌شود

خوابیدن بیشتر نوجوانان در صبح نه‌تنها وضعیت درسی آن‌ها را بهتر می‌کند، بلکه میزان تندرستی آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد

رشد پایدار برای ایران

تنها یک روز پس از انتشار گزارش صندوق بین‌المللی پول با عنوان «چشم‌انداز اقتصادی جهان»، بانک جهانی نیز در تازه‌ترین گزارش خود از اقتصاد منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) ضمن بررسی وضعیت اقتصاد این منطقه، تحلیلی مفصل از وضعیت اقتصادی ایران ارائه کرده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اتفاقی عجیب در تاریخ داوری فوتبال؛ اعلام پنالتی در بین دو نیمه

ویدیو: سرریز شدن آب سد ایلام پس از بارش های اخیر

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان