به‌شوق زادروز «مهدی فلاح» مردی که به چندین هنر آراسته‌ است

شناسه خبر: 114896 سرویس: فرهنگ و هنر چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶, ۰۷ : ۱۶ : ۰۰
به‌شوق زادروز «مهدی فلاح»  مردی که به چندین هنر آراسته‌ است
نامش با فرهنگ و هنر گرانسنگ و فروزان ایران در پیوند است. از اهالی امروز است و در عین حال، پایبند به حرمت پیشاهنگان و میراث ماندگار پیشینیان. بابل، زادگاه اوست. پیش از مهاجرت به تهران، سال‌ها این مسیر را به شوق خوشه‌چینی از محضر بزرگان طی کرده، مسیری مشحون به چشم‌اندازهای شگرف و شورآفرین و در این میان، دماوند نمادی از شکوه فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم زرخیز و پر گهر...
۵۵آنلاین :

 

 قلم است این به دست سعدی در؟ / یا هزار آستین در دری

این نبات از کدام شهر آرند/ تو قلم نیستی که نیشکری

نامش با فرهنگ و هنر گرانسنگ و فروزان ایران در پیوند است. از اهالی امروز است و در عین حال، پایبند به حرمت پیشاهنگان و میراث ماندگار پیشینیان. بابل، زادگاه اوست. پیش از مهاجرت به تهران، سال‌ها این مسیر را به شوق خوشه‌چینی از محضر بزرگان طی کرده، مسیری مشحون به چشم‌اندازهای شگرف و شورآفرین و در این میان، دماوند نمادی از شکوه فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم زرخیز و پر گهر...

در بابل، جرعه نوش دریای دانش و فضیلت استاد رجبعلی شعبانپور و رضا ثقفی است و بعدها در تهران، برخورداری از تعالیم بزرگانی همانند استادان حسین میرخانی، غلامحسین امیرخانی، محمدرضا شجریان، احمد عبادی، زیدالله طلوعی و حسین عمومی را موهبتی بزرگ می‌‌داند که هر یک بر غنای فرهنگ و هنر این دیار افزوده، تنها بخشی از کارنامه پر برگ و بار و درخشان اوست، که در واقع همان جامعیت را آیینه‌داری می‌کند و بازتاب آن را در نوشته‌ای از شاعر پرآوازه معاصر، زنده یاد فریدون مشیری چنین می‌خوانیم: «مهدی فلاح را این روزها می‌بینم که با علاقه بسیار می‌نویسد و می‌نویسد. زیر و بم‌ها و ظرافت‌های گوشه‌ها و دستگاه‌های موسیقی ایرانی را می‌شنود و می‌شنود. سه تارش را ساعت‌ها در برمی‌گیرد و می‌نوازد و می‌نوازد و می‌خواند و می‌خواند...

و این همان راهی است که هر پوینده‌ای را -که به هنری عشق می‌روزد- به کمال می‌رساند. همه هنرمندان بزرگ، همه لحظات زندگی‌شان را در راه فراگیری هنر نثار کرده‌اند و هنر هم، برابر این فداکاری، به آنان زندگی بخشیده است؛ زندگی همیشگی»

افزون بر اینها، باید از فعالیت استاد در تذهیب و نقاشی و عکاسی گفت، اما این همه، تنها یک سوی ماجراست که انتقال اندوخته‌ها برای او اهمیتی وافر دارد. دست استاد سبز است و توان رویاندن دارد و همیشه به جوانه‌های سبز می‌اندیشد. فعالیت مؤثر آموزشی او همواره ثمربخش بوده و کم نیستند شاگردان سختکوش وی که امروز در زمره نام‌آوران عرصه هنر خوش درخشیده‌اند. باری، همراهی سالیانه همسر فرهیخته و فرزندان هنرمند استاد با او، در واقع همراهی با فرهنگ و هنر ایران است و درخواست فراوان مهدی فلاح در میان هنرمندان معاصر ایران، با ویژگی جامعیت هنری، جایگاهی والا و ممتاز دارد.

تخصص او در دو حوزه خوشنویسی و موسیقی هیچ‌گاه مانع ژرف‌اندیشی وی در پهنه‌های شگفت آفاق فرهنگ و هنر نبوده که این پشتوانه ارزشمند ضامن دلبستگی به دستاورد نوابغ سرزمین ما و تأمل بیشتر در این گنج شایگان شده و حاصل کار البته در آثار فاخر و شورانگیز او نمایان است. آثار استاد فلاح در عالم خوشنویسی از آلبوم «قاصدک» تا «گلرخان سیه‌چشم»، کتاب دیوان حافظ، سیاه مشق‌ها و... و در حوزه موسیقی از «بیکران» تا «گون»، «سفر عشق»، «بهار دلکش»، «بهانه تو» و... به‌علاوه برگزاری چندین نمایشگاه خوشنویسی و کنسرت در داخل و خارج از کشور حائز اهمیت است./ روزنامه ایران 


منبع : ایران آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
نتیجه‌ای یافت نشد.

دیدگاه 55

بیشتر

والدین شاغل چگونه می توانند بر خستگی و آشفتگی خود غلبه کنند؟

چالش‌های متوالی والدین شاغل که باید انرژی خود را در دو حوزه‌ی کاملاً متفاوت، به‌طور بهینه بکار بگیرند، آن‌ها را به آشفتگی، اضطراب و خستگی مفرط می‌رساند.

مهاجرت از تهران، زنگ خطری برای مدیریت شهری

مهاجرت معکوس تهرانی‌ها اگرچه برخی از کسانی را که قبلاً بارها درباره تراکم جمعیت تهران شنیده بودند خوشحال کرده اما به اعتقاد کارشناسان این موضوع یک آسیب است و باید به آن به شکل زنگ خطر نگاه کرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: رونمای از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو

کمپانی بزرگ جنرال موتورز در حالی از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو رونمایی کرد که تنها چند روز دیگر نمایشگاه بزرگ اتومبیل امریکا افتتاح می شود. جنرال موتورز در تلاش است تا در بازار عرضه پیکاپ های با کیفیت ؛ با افزایش امکانات و کاهش وزن خودرو گامی موثر در تامین رضایت مشتریانش بردارد.

ویدئو:نقاشی کردن دریچه های فاضلاب در ژاپن

شرکت کارفرمای فاضلاب ژاپن در اقدامی جالب و به منظور تغییر تصویر ذهنی مردم از دریچه های زمینی فاضلاب اقدام به نقاشی طرح های مختلفی روی این دریچه ها نموده است و البته از طرح محبوب Hello Kitty هم غافل نمانده است!

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان