بهشت گمشده در همسایگی شیراز

شناسه خبر: 130433 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۷, ۵۵ : ۰۰ : ۰۰
بهشت گمشده در همسایگی شیراز
شهر شیراز همواره به عنوان یکی از مقاصد عمده و سنتی سفر ایرانیان و خصوصا در فصل بهار محسوب می‌شود. اما در ۳۶ کیلومتری شمال غرب این شهر تاریخی، روستایی قرار گرفته است که با برخورداری از طبیعتی کم‌نظیر و آب‌وهوایی خنک، چشم هر گردشگری را میخکوب چشم‌اندازهای سرسبز خود می‌کند. روستای «قلات» پیشنهاد این هفته «دنیای اقتصاد» برای سفر بهاری است.
۵۵آنلاین :

«قلات» روستایی تاریخی است و ریشه نام آن «کلات» به معنای آبادی است. این روستا در ارتفاع ۲۰۶۵ متری از سطح دریا واقع شده و در دامنه کوه سرخ و میان انبوهی از درختان و باغ‌های سرسبز قرار دارد. در نقاط مختلف این کوه چشمه‌های متعددی جوشان است که این امر موجب جاری شدن چندین آبشار در مسیر رسیدن به این روستا شده. مجموعه این عوامل قلات را تبدیل به روستایی با آب‌وهوایی سردسیر کرده و با برخورداری از طبیعتی ییلاقی، در بهار و حتی گرم‌ترین روزهای سال پذیرای انبوهی از مردم شیراز و سایر مناطق کشور است.  در این روستا بناهای قدیمی بسیاری به چشم می‌خورد که از سال‌های دور برجای مانده است.

 از جمله این بناها، کلیسای تجلیل است که در فاصله زمانی میان دو جنگ جهانی ساخته شده و به دلیلمهاجرت ساکنان مسیحی این منطقه در آستانه تخریب قرار گرفته است. طی سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری شده تا بافت قدیمی این روستا که خانه‌هایی به صورت پلکانی است از خطر تخریب مصون بماند. این مجموعه در کنار آسیاب قدیمی و قلعه قزل ارسلان از دیگر جاذبه‌های دیدنی قلات محسوب می‌شوند که تماشای آنها را در سفر به این روستا نباید از دست داد. همچنین حمام قدیمی قلات نیز دیگر جاذبه تاریخی و دیدنی این روستای پر رمز و راز است که مردم این منطقه معتقدند روزگاری سعدی، شاعر بزرگ شیرازی در آن استحمام می‌کرده است.

پیشه عموم مردم قلات دامداری و باغداری است. در سفر به این روستا می‌توانید از مغازه‌های کوچک آن محصولات محلی دامی همچون شیر، پنیر، کشک و محصولات بومی باغی مانند شیره انگور و آبغوره تهیه کنید. پوشش گیاهی این روستا نیز در نوع خود قابل توجه است و گیاهانی با خواص دارویی همچون بو مادران، آویشن و گل ختمی به صورت خودرو در خاک این منطقه می‌روید. راه دسترسی به این روستا نیز ساده است. در جاده شیراز به سمت سپیدان، بعد از طی ۲۵ کیلومتر و گذر از پلیس راه، تابلوی روستای قلات و زیرگذری که مسیر دسترسی به آن است، مشاهده خواهد شد. پس از آن جاده آسفالته ۱۸ کیلومتری پیش روی شما خواهد بود که به قلات ختم می‌شود. ادامه مسیر سنگ‌فرش است و می‌توانید با خودرو وارد روستا شوید. اما برای بازدید از مناطق طبیعی بکر این منطقه باید برای یک پیاده‌روی و کوه‌پیمایی سبک اما طولانی آمادگی داشته باشید.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

درس خواجه نظام‌الملک برای ما

امسال هزارمین سالگرد تولد خواجه نظام‌الملک طوسی وزیر خردمندی است که سی سال توانست در عمل و نظر آبادانی کشور را رقم زند. یادگاری جهانی به نام سیرالملوک از او به زبان فارسی به جا مانده که در ادامه سعی می‌شود براساس تحلیل لئواشتراوس مفسر فلسفه سیاسی، منولوگ‌های (تک‌گویی‌های) کتاب به روش دیالوگ (گفت‌وگو با زمان حاضر) برای حل مشکلات امروز دولت و ملت بازگویی شود.

کی به چی رای می‌ده؟

شفاف شدن رای نمایندگان باعث می‌شود، مردم بدانند وکلایی که به مجلس فرستاده‌اند در مورد تصمیمات مهم کشوری چه نظری داشته‌اند و چه رایی داده‌اند. برخی در نطق‌های خود راهنمای راست می‌زنند ولی در رای خود به سمت چپ می‌پیچند یا بالعکس

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر