بهترین روش‌ها برای پیشگیری از سنگ کلیه

شناسه خبر: 144884 سرویس: توسعه ، اجتماعی پنجشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۷, ۵۴ : ۱۴ : ۰۰
بهترین روش‌ها برای پیشگیری از سنگ کلیه
سنگ‌های کلیه زمانی که از جای خود حرکت کرده یا در لوله ادرار منتهی به خارج بدن انسداد ایجاد می‌کنند می‌توانند موجب بروز دردی شدید شوند. از این‌رو، نیازی به گفتن نیست که پیشگیری از آنها گزینه ایده‌آل است.
۵۵آنلاین :

 

سنگ‌های کلیه زمانی که از جای خود حرکت کرده یا در لوله ادرار منتهی به خارج بدن انسداد ایجاد می‌کنند می‌توانند موجب بروز دردی شدید شوند. از این‌رو، نیازی به گفتن نیست که پیشگیری از آنها گزینه ایده‌آل است.اما حرف‌زدن درباره پیشگیری از سنگ‌های کلیه آسان‌تر از عمل به آن است. هیچ روش تضمین شده‌ای برای پیشگیری از آنها وجود ندارد، اما برخی عوامل سبک زندگی و رژیم غذایی وجود دارند که می‌توانند به‌طور قابل توجهی خطر مواجهه با سنگ‌های کلیه را کاهش دهند.

هیدراته نگه‌داشتن بدن به‌دلایل بسیاری اهمیت دارد، و روشی برای پیشگیری از تشکیل سنگ‌های کلیه نیز محسوب می‌شود.هرچه آب بیشتری مصرف کنید، ادرار بیشتری نیز تولید خواهد شد و در صورت عدم دفع آن به‌طور مرتب، ادرار غلیظ‌‌‌تر شده و احتمال حل شدن نمک‌هایی که موجب تشکیل سنگ‌ها می‌شوند، کاهش می‌یابد.

افراد بسیاری در سراسر جهان روز خود را با نوشدن قهوه آغاز می‌کنند و مشخص شده است این نوشیدنی می‌تواند گزینه‌ای خوب برای پیشگیری از تشکیل سنگ‌های کلیه باشد.مطالعه‌ای نشان داد افرادی که روزانه حداقل یک فنجان قهوه کافئین‌دار مصرف می‌کنند 26 درصد احتمال کمتری دارد با تشکیل سنگ کلیه مواجه شوند.

زمانی که موضوع کلسیم مطرح می‌شود، اغلب این ماده معدنی یکی از دلایل تشکیل سنگ‌های کلیه در نظر گرفته می‌شود زیرا سنگ‌های اگزالات کلسیم شایع‌ترین نوع سنگ‌های کلیه هستند.با این وجود، در شرایطی که افراد بسیاری این اطلاعات را دلیلی بر پرهیز از کلسیم می‌دانند، اما رژیم‌های غذایی کم کلسیم ممکن است احتمال ابتلا به سنگ‌های کلیه را افزایش دهند.

پرهیز از نمک و سدیم در رژیم غذایی بسیار دشوار است و البته لزوما همواره با چیز بدی مواجه نیستیم. سدیم بیش از حد می‌تواند محتوای کلسیم در ادرار را افزایش دهد که احتمال تشکیل سنگ‌های کلیه را افزایش می‌دهد.نیازی نیست تا از غذاهای سرشار از کلسیم مانند ماهی سالمون و کیل پرهیز کنید، اما باید بر میزان نمک مصرفی خود کنترل داشته باشید.

زمانی که خطر ابتلا به سنگ‌های کلیه مطرح می‌شود، نوشابه‌های گازدار دوست شما نیستند. نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که روزانه یک یا تعداد بیشتری نوشابه شیرین شده با شکر مصرف می‌کنند، 23 درصد احتمال بیشتری دارد به سنگ‌های کلیه مبتلا شوند.به‌نظر می‌رسد محتوای فروکتوز موجود در نوشابه‌ها دلیل این مساله باشد که دفع کلسیم، اگزالات و اسید اوریک را افزایش می‌دهد که همگی می‌توانند به تشکیل سنگ‌های کلیه منجر شوند.

 

زمانی که موضوع سنگ‌های کلیه مطرح می‌شود، اگر نوشیدن آب فراوان و تغییر در رژیم غذایی تفاوتی در این شرایط ایجاد نمی‌کند، شاید به گزینه‌های پزشکی نیاز باشد.داروهایی که به‌طور معمول برای مبارزه با سنگ‌های کلیه تجویز می‌شوند شامل سیترات پتاسیم، ادرارآوردهای تیازید(کلسیم در ادرار را کاهش می‌دهند)، آلوپورینول(اسید اوریک را محدود می‌کند)، استوهیدروکسامیک اسید(برای پیشگیری از سنگ‌هایی که به‌واسطه تکرار عفونت‌های دستگاه ادراری شکل می‌گیرند) و موارد دیگر می‌شوند.

مطالعه‌ای نشان داد که انجام ورزش سبک می‌تواند خطر ابتلا به سنگ‌های کلیه را تا بیش از 33 درصد کاهش دهد.این مطالعه اشاره داشت که سه ساعت پیاده‌روی یا یک ساعت دویدن آرام در هفته می‌تواند روش تعامل بدن با مواد معدنی را به‌گونه‌ای تغییر دهد که احتمال تشکیل سنگ‌های کلیه کاهش یابد.

 

خطرات غذاها و نوشیدنی‌های حاوی مقادیر فراوان از قندهای طبیعی یا افزوده می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.قند میزان کلسیم در ادرار را افزایش می‌دهد، در شرایطی که حجم ادرار را کاهش می‌دهد که به شکل‌گیری شرایطی مناسب برای تشکیل سنگ‌های کلیه منجر می‌شود.

 

اگرچه مصرف گوشت مضر نیست زیرا عناصر مهمی مانند آهن، روی، و ویتامین‌های ضروری را از آن دریافت می‌کنید، اما مصرف بیش از حد می‌تواند یک عامل خطرآفرین برای ابتلا به سنگ‌های کلیه باشد.پروتئین دریافتی از گوشت مصرفی زیاد است، در شرایطی که منایع حیوانی پروتئین اسیدی نیز هستند و می‌توانند ادرار را هرچه بیشتر اسیدی سازند.

حداقل بنابر نتایج مطالعه‌ای که در سال 2013 انجام شد، دریافت بیش از حد ویتامین C از مکمل‌ها می‌تواند خطر تشکیل سنگ‌های کلیه را در درجه نخست برای مردان افزایش دهد.در این مطالعه، خطر ابتلا به سنگ‌های کلیه برای مردانی که دوزهای بالا از مکمل‌های ویتامین C مصرف کرده بودند دو برابر بیشتر بود.


منبع : ارمان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بن سلمان؛ یک شکست خورده و در آستانه برکناری

محمد بن سلمان ولیعهد بلندپرواز عربستان با برخی اصلاحات نمادین در داخل به دنبال معرفی خود به عنوان چهره ای جدید و تغییردهنده وضعیت سنتی عربستان بود اما نگاهی به کارنامه او و اوضاع داخلی و منطقه ای نابسامان عربستان نشان می دهد برنامه های اصلاحاتی او راه به جایی نبرده و او اکنون در مسیر سراشیبی و سقوط قرار گرفته است.

آشنایی با تکیه معاون الملک در کرمانشاه

بانی این بنا حسن‌خان معین الرعایا ملقب به معاون الملک بوده است. ایشان پدربزرگ رحیم معینی کرمانشاهی شاعر و ترانه‌سرای فقید بودند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: موتورسیکلت خودران بی ام و که با حفظ تعادل، به راحتی در مسیر حرکت می کند.

ویدیو: مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند

مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند/ در هیاهوی اخبار تلخ و بد، هنوز هم می شود مهربانی و انسانیت و اخلاق را سراغ گرفت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر