نتیجه‌ای یافت نشد.

بن رودز: ترامپ همه چیز را خراب می‌کند

شناسه خبر: 161248 سرویس: جهان ، گوناگون سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷, ۴۲ : ۱۹ : ۰۰
بن رودز: ترامپ همه چیز را خراب می‌کند
مشاور رئیس‌‌جمهور پیشین آمریکا در انتقاد از سیاست‌های ترامپ از جمله خروج وی از توافق‌های جهانی گفت که وی همه چیز را خراب می‌کند.
۵۵آنلاین :

«بن رودز» مشاور «باراک اوباما» رئیس‌‌جمهور پیشین آمریکا از سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرد و گفت که وی تنها همه چیز را خراب می‌کند.

وی در گفت‌وگو با نشریه آلمانی «اشپیگل» گفت که رویکرد ترامپ به شدت در جهت کاستن از نفوذ آمریکا و افزایش مسایل غیردموکراتیک و ایجاد مشکلات در حل مسایل پیچیده سیاسی در جهان است.

بن‌رودز درباره اقدامات ترامپ از جمله وادار کردن کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به افزایش هزینه‌های دفاعی و سیاست‌های وی در مقابل چین و مقابله وی با برنامه‌های نظامی ایران هم گفت که نظر مثبتی درباره این اقدامات ندارد و  افزود: «در جنوب شرق آسیا و منطقه اقیانوس آرام، چینی‌ها در حال تبدیل شدن به قدرت غالب هستند و این شرایط احتمال در ۲۰ یا ۳۰ سال آینده رخ خواهد داد... ما دیگر قابل اعتماد نیستیم. در ناتو هم وی ممکن است که از کشورهای اروپایی خواسته باشد تا هزینه‌های دفاعی خود را افزایش دهند اما اروپایی‌ها اینکار را برای این انجام می‌دهند که می‌خواهند از لحاظ سیاست خارجی و دفاعی از آمریکا مستقل باشند. وی پایداری سازمان ناتو را زیرسوال برده است و بیشتر از آنچه روس‌ها بتوانند انجام دهند، در راستای اهداف آنها اقدام کرده است.»

مشاور رئیس‌‌جمهور پیشین آمریکا افزود: «ترامپ به هر چیزی به عنوان آزمونی برای قدرتش نگاه می‌کند که سیاست خارجی هم از اینجمله است اما وی هیچ قدرتی ندارد که به آن بیافزاید و در دراز مدت این (اقدام) برای منافع آمریکا مخرب است. اوباما تلاش می‌کرد که از رهبری و نفوذ آمریکا (در جهان) و نوع خاصی از نظم جهانی حمایت کند و این کار را به وسیله فعالیت‌هایی در سراسر جهان صورت می‌داد و این موضوع را در توافق‌ها جهانی مانند توافق پاریس، توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، پیمان تجاری اقیانوس آرام  و پیمان تجاری و سرمایه‌گذاری فراآتلانتیک ( TTIP) خود را نشان داد اما ترامپ فقط آنها را پاره می‌کند و با مردم می‌جنگد.»

بن‌رودز در ادامه گفت: «من تصور می‌کنم که سران سیاسی اروپا از برخی اقدامات ترامپ درغرب آسیا پیروی نخواهد کرد. به یک دلیل ساده و آنهم این است که او قابل اعتماد نیست. به ویژه  اروپا و آلمان در افغانستان به طور خاص بیشتر از سهم خود کار می‌کنند....»

وی در بخش دیگری با اشاره به تحولات سوریه و موضع آمریکا در این زمینه هم گفت: «من تصور می‌کنم که اگر آنها از تسلیحات شیمیایی در ابعاد گسترده استفاده می‌کردند ما باید سوریه را بمباران می‌کردیم. اواخر سال ۲۰۱۲ و آغاز سال ۲۰۱۳ گزارش‌هایی در زمینه استفاده محدود از تسلیحات شیمیایی  در سوریه منتشر شد. آنچه مسئله را دشوار می‌کرد این بود که هفته‌ها و یا شاید هم ماه‌ها طول می‌کشید تا مشخص شود در سوریه چه روی داده است. بنابراین  با وجودی که برخی خواستار به کار گیری نیروی نظامی بودند، ما نتوانستیم به لزوم چنین اقدامی درباره موضوعی که مدت زمان طولانی نیاز به بررسی داشت، برسیم. همواره در این زمینه پیچیدگی و ابهام وجود داشت.»

 رودز افزود: «باراک اوباما باید به دو پرسش پاسخ می‌داد. نخست اینکه: آیا من حق دارم که در سوریه اقدام نظامی صورت دهم؟ پاسخ این پرسش، بله بود و پرسش دوم هم این بود که آیا اقدام نظامی من موثر است؟ پاسخ این پرسش منفی بود.»


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پیامی که نخست وزیر پاکستان از مزار نادرشاه مخابره کرد/درود بر فاتح هند

نخست وزیر تازه پاکستان به ایران سفر کرد اما به جای حضور در تهران سفرش را از مشهد و مزار امام رضا(ع) آغاز کرد تا ابتدا دل شیعیان را به دست آورده و از آنها که بابت حملات انتحاری کویته آسیب دیده‌اند دلجویی کند، اما بار سیاسی سفر «کاپیتان» به مشهد با این زیارت تمام نشد چرا که بلافاصله او خواست بر مزار فاتح هند، نادرشاه افشار حاضر شود تا از دور برای مودی که این روزها پاکستان را به استفاده از سلاح اتمی تهدید کرده خط و نشان بکشد، البته «عمران خان» با زیارت امام رضا(ع) برای مسلمانان هند پیام دوستی فرستاد و سپس پیام سیاسی‌اش را برای مودی با حضور در کنار مزار نادرشاه ارسال کرد تا هم با مردم مسلمان هند ابراز دوستی کرده باشد و هم برای نخست وزیر جنگ‌طلب هندوستان یادآوری کند که اگر قرار بر پاسخ به جنگ‌افروزی باشد سرنوشت هند مانند زمان افشاریان خواهد شد. لازم به یادآوری است که نادر شاه تنها سرداری در تاریخ نظامی جهان است که مسکو و دهلی را فتح کرد.

بحران حکمرانی

ادغام باید به معنی فیصله بانک های مشکل دار یا ناکام باشد. فرقی ندارد ادغام بانک های متعلق به نیروهای مسلح باشد یا ادغام بانک های غیردولتی و خصوصی.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر