بلومبرگ: افزایش توان نظامی ایران نشانه عزم این کشور برای مقابله با فشار‌های آمریکاست

شناسه خبر: 110389 سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶, ۱۸ : ۱۶ : ۰۰
بلومبرگ: افزایش توان نظامی ایران نشانه عزم این کشور برای مقابله با فشار‌های آمریکاست
بلومبرگ در مطلبی به بررسی تصویب طرح مجلس ایران برای مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه پرداخت.
۵۵آنلاین :

پایگاه اینترنتی بلومبرگ در مطلبی به بررسی تصویب طرح مجلس ایران برای مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا پرداخت و نوشت: نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی روز یکشنبه، ۲۲ مرداد در جریان بررسی طرح یک فوریتی مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه، کلیات این طرح را با ۲۴۰ رای و بدون رای مخالف تصویب کردند. طرحی که به دولت ایران اجازه می‌دهد تا ۶۰۹ میلیون دلار برای مبارزه با تروریسم و گسترش فعالیت‌های موشکی در اختیار نیرو‌های برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیرو‌های مسلح این کشور قرار دهد.

«آریان طباطبایی»، کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن معتقد است این طرح دفاعی حامل یک «پیام چند وجهی» از سوی دولت ایران برای واشنگتن است. او درباره طرح یک فوریتی «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا» در مجلس شورای اسلامی ایران گفت: برنامه موشکی در راستای برنامه ریزی قدرت و نشان دادن توان نظامی در این برهه زمانی است که منطقه (خاورمیانه) به شدت بی ثبات است و ایران با اتکا به قدرت موشکی از قابلیت بالایی برای مقابله با دشمنان منطقه‌ای مانند کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس، داعش و سایر گروه‌های تروریستی برخوردار است.‌

این تحلیلگر افزود: ایران با این برنامه موشکی به دنبال این است که به آمریکا نشان دهد، هیاهوی آن‌ها باعث ترس ایران نخواهد شد. به عقیده آنها، هدف اصلی برنامه موشکی ایران «بازدارندگی» است.

پیش از این نیز کارشناسان در واکنش به طرح مجلس ایران برای مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا اعلام کردند این طرح در واکنش به تحریم‌های اخیر کنگره آمریکا علیه ایران است. کنگره آمریکا، ماه ژوئیه تعدادی از موسسات و شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. این در حالی بود که دولت دونالد ترامپ به پایبند بودن ایران به توافق هسته‌ای و برجاماذعان کرده بود. مجلس ایران نیز در واکنش به این تحریم‌ها بودجه برنامه‌های موشکی نیرو‌های مسلح را افزایش داد.

جمهوری اسلامی ایران در اواخر ماه ژوئیه با تاکید بر اینکه قصد نقض توافق هسته‌ای را ندارد، راکت ماهواره بر سیمرغ را آزمایش کرد. با وجود این، آمریکا ضمن محکوم کردن پرتاب این راکت آن را اقدامی تحریک آمیز و تهدیدکننده عنوان کرد.

 


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر