نتیجه‌ای یافت نشد.

بلومبرگ: اروپا در قبال ایران رویکردی دوگانه در پیش گرفته است

شناسه خبر: 162600 سرویس: گوناگون جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷, ۴۵ : ۲۰ : ۰۰
بلومبرگ: اروپا در قبال ایران رویکردی دوگانه در پیش گرفته است
خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت، سیاست اتحادیه اروپا در قبال ایران سیاستی دوگانه است و این وضعیت نمی‌تواند تداوم داشته باشد.
۵۵آنلاین :

هیأت تحریریه «بلومبرگ» در گزارشی نوشت، اتحادیه اروپا در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران سیاستی دوگانه را پیش گرفته است و باید از خیر «اس‌پی‌وی» بگذرد زیرا ممکن است برای اروپایی‌ها غضب دولت آمریکا را به همراه داشته باشد.

در این گزارش آمده است، اروپا اتحادیه اروپا از یک سو هم‌صدا با آمریکا درخصوص خطرات فزاینده جمهوری اسلامی ایران برای ثبات خاورمیانه ابراز نگرانی می‌کند؛ یکی از موارد اخیر آن، هشدار در مورد برنامه موشک بالستیک و «رفتار غیر قابل‌ قبول» ایران است. از سوی دیگر رهبران اتحادیه اروپا تلاش برخی کشورهای عضو برای دور زدن محدودیت‌های ایجاد شده توسط آمریکا در جهت حفظ مبادلات تجاری با ایران را مورد اغماض قرار می‌دهد.

آلمان، انگلیس و فرانسه توانسته‌اند سازوکاری تجاری ایجاد کنند که به تهران کمک می‌کند تحریم‌های آمریکا را دور بزند. به گمان بلومبرگ، این راهبرد (INSTEX)  موفقیت‌آمیز نخواهد بود و این کشورها نمی‌توانند دولت ترامپ را فریب دهند.

تنها چند روز پس از هشدار موشکی اتحادیه اروپا، ایران کارخانه زیرزمینی تولید موشک خود را به نمایش گذاشت و اعلام کرد به نوعی جدید موشک بالستیک زمین به زمین دست پیدا کرده است.

کشورهای حامی «اس‌پی‌وی» تلاش دارند رساندن موادغذایی ضروری و دارو به ایران را از سوی کمپانی‌های اروپایی تسهیل کنند. اما این گزارش مدعی است این تبادلات باید از طریق کانال مورد تایید آمریکا در سوئیس انجام شود.

اگرچه بلومبرگ در گزارش خود نوشته، تحریم‌های آمریکا شامل مبادلات تجاری بشردوستانه نمی‌شود، اما در عمل آمریکا حتی کمپانی‌ها داروسازی را به جریمه‌های سنگین تهدید می‌کند.

بلومبرگ اذعان کرد، اتحادیه اروپا تا کنون از اس‌پی‌وی برای مواردی بجر تبادلات تجاری انسان‌دوستانه استفاده نکرده است و ایران نیز به وضوح امیدوار است بتواند از این طریق تمام احتیاجات دیگرش را هم تامین کند. انتظار می رود دولت ترامپ به‌سرعت جلوی این تصمیمات را بگیرد.

به ادعای بلومبرگ آمریکا حق دارد با تهدید به تحریم هر فرد بانک یا شرکت که در ایجاد  اس‌پی‌وی نقش داشته‌اند، در صورت لزوم اصرار به بسته شدن این کانال داشته باشد و کانال سوئیس را به‌عنوان تنها کانال مورد تایید برای رساندن کالاها و خدمات بشردوستانه به ایران اعلام کند.

INSTEX که مخفف ابزار حمایت از مبادلات تجاری، مکانیزه پرداختی است، ۱۱ بهمن امسال راه‌انداری شد. عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران می‌گوید نظام پرداخت مالی ایران با اروپا اگرچه نخست برای کالاهای غیرتحریم شده مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما در نهایت موارد تحریم‌شده را نیز پوشش خواهد داد و درواقع هدف از ایجاد این زیرساخت نیز مبادلات کالاهای تحریم‌شده است.

پیش‌تر در ماه ژانویه یک مقام دولتی آمریکا هشدار داده بود که در صورت اجرایی شدن SPV و فراهم شدن شرایط دور خوردن تحریم‌های آمریکا، واشنگتن ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اقدامات تنبیهی علیه اروپا اتخاذ خواهد کرد.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پیش‌لرزه بیکاری کارگران در سال ۹۸

تصمیم شورای عالی کار برای افزایش دستمزد، می­تواند به منزله یک پیش‌­لرزه برای جامعه کارگری در سال آینده باشد.

بایدها و نبایدهای دید و بازدید نوروزی

از ارسال پیام تبریک کیلویی خودداری کنیم. Send to all پیام قطعا" فقط باعث خوشحالی مخابرات می شود. اگر کسی برایمان عزیز است جداگانه به او پیام بدهیم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

ویدیو: سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی!

سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی! تراکتورسازی تبریز تیمی درخشان با هواداران پرشور است. آنها چشم نواز بازی می کنند و یکی از معدود تیم های شایسته کسب جام هستند. تراکتورسازان چند هفته مانده به پایان لیگ، با یک بازی بیشتر نسبت به رقبا و یک امتیاز افزون تر در صدر قرار گرفته اند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر