بلندپروازی‌های فرازمینی سازندگان بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا

شناسه خبر: 128467 سرویس: گوناگون دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶, ۱۹ : ۱۴ : ۰۰
بلندپروازی‌های فرازمینی سازندگان بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا
سازندگان استراتولانچ، بزرگترین هواپیمای دنیا در فکر آن هستند که از ساخته‌ی خود برای حمل و پرتاب یک شاتل فضایی چندبارمصرف استفاده کنند.
۵۵آنلاین :

استراتولانچ (Stratolaunch)، بزرگ‌ترین هواپیمایی محسوب می‌شود که تاکنون در دنیا ساخته شده است. سال گذشتهپل آلن، یکی از دو بنیان‌گذاران مایکروسافت، یکی از کارآفرینان آمریکایی و همچنین بنیان‌گذار شرکت هوافضایاستراتولانچ سیستمز اعلام کرد که دو بال این هواپیمای غول‌پیکر در مجموع ۱۱۷ متر (۳۸۵ فوت) طول دارد. با این حال، از زمان رونمایی از این هواپیما تا به امروز جزئیات اندکی درباره‌ی موارد استفاده از آن به بیرون درز کرده بود. اکنون با مصاحبه‌ی اخیر پل آلن با واشنگتن پست، هدف و تمرکز اصلی این هواپیما برای ما روشن شده است.

آلن به‌جای ساخت هواپیمای بزرگی که تنها قادر به حمل مسافر و محموله‌ی بیشتر در سراسر جهان باشد، قصد دارد از استراتولانچ برای حمل و پرتاب یک شاتل فضایی چندبارمصرف که در حال حاضر با اسم رمز بلک آیس (Black Ice) شناخته می‌شود، استفاده کند.

در صورت تحقق این هدف، این شاتل فضایی تقریبا هم‌اندازه‌ی شاتل فضایی ساخت ناسا خواهد بود و امکان پرتاب آن از هر نقطه از جهان وجود خواهد داشت؛ مشروط به آنکه استراتولانچ قادر به بهره‌گیری از یک باند پرواز بزرگ باشد تا شاتل را به‌همراه خود حمل کند. بلک آیس به‌منظور حمل ماهواره‌ها به مدار و سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌کار برده خواهد شد. هرچند انتظار می‌رود تامین مالی ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌زودی پایان یابد یا به شرکت‌های خصوصی واگذار شود. آلن در مصاحبه‌ی خود با واشنگتن پست می‌گوید:

 من به‌شدت مایلم تا شاهد در اختیار داشتن سیستم‌های کاملا چند بار مصرف باشیم تا در آن صورت بتوانیم عملیات‌های به سبک فرودگاهی و تکرارپذیر هفتگی، اگر نه بیشتر انجام دهیم.

استراتولانچ در واقع به‌عنوان پلتفرم پرتاب و نخستین مرحله از پرتاب به‌کار خواهد رفت؛ در حالی که بلک آیس مرحله‌ی دوم خواهد بود و پس از جدا شدن از هواپیما در ارتفاع مشخص با بهره‌گیری از منبع سوخت خود به سفرش به ماورای جو ادامه خواهد داد. پس از آنکه مرحله‌ی دوم آغاز شود، هواپیما فرود خواهد آمد و برای پرواز بعدی آماده خواهد شد.

هنوز نمی‌توان از احتمال ساخت بلک آیس با قاطعیت صحبت کرد؛ چرا که در حال حاضر تمام توجهات معطوف به استراتولانچ است. این هواپیما در ماه دسامبر تست سرعت پایین تاکسی را با موفقیت به اتمام رساند و نشان داد که قادر به هدایت و توقف مناسب است و می‌تواند به‌صورت ایمن و با سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت در باند پرواز حرکت کند. پیش از این، نخستین پرواز آزمایشی این هواپیما برای سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده بود؛ با این حال، بنا به گزارش واشنگتن پست، نخستین پرواز احتمالا انتهای سال جاری میلادی انجام خواهد شد. فارغ از زمان وقوع این پرواز، قطعا بلند شدن بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا از روی زمین اتفاق هیجان‌انگیزی خواهد بود که بسیاری به انتظار آن خواهند نشست.

 


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
نتیجه‌ای یافت نشد.

دیدگاه 55

بیشتر

گام‌هایی برای داشتن ذهن خلاق

مرحله‌ی نهایی که شما برای حقیقی و عملی کردن رویا و آرزوی خود باید سپری کنید تغییر نوع نگرش و ذهنیت خودتان است.

آب‌وهوای ایران در پایان قرن ۲۱

گزارشی که روز گذشته در سازمان هواشناسی کشور و در جلسه مشترک با هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم (IPCC) مستقر در سازمان ملل متحد از تغییرات اقلیمی ایران ارائه شد، ضمن تشریح آنچه که در نیم‌قرن اخیر بر سر اقلیم ایران آمده است، چشم‌انداز وضعیت آب‌وهوای کشور در پایان قرن حاضر را بر اساس سناریوهای محتمل مبتنی بر مطالعات این هیات بین‌المللی ترسیم کرد. این گزارش تنها به اقلیم ایران محدود نیست،‌ بلکه برای مردم و سیاست‌گذاران دولتی در تمام کشورهای جهان و در تمام قاره‌ها، سه پیام دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه بی‌توجهی به آن می‌تواند منجر به گرم شدن کره زمین فراتر از حد خطر (۲ درجه سانتی‌گراد) در ۳۰ سال آینده شود و ساکنان این سیاره را با بحران‌های جدی زیست‌محیطی روبه‌رو کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: توله سگ شکنجه شده، دستاویز کارزار انتخاباتی ترکیه شد

توله سگ شکنجه شده، دستاویز کارزار انتخاباتی ترکیه شد | اردوغان اعلام کرده است: در صورت پیروزی اش در انتخابات 24 ماه ژوئن قوانین حقوق حیوانات در ترکیه تغییر می یابد

ویدیو: اجرای قطعه ای توسط شهرداد روحانی در سفارت ایران در مسکو

اجرای قطعه ای توسط شهرداد روحانی با یک پیانوی قدیمی در سفارت ایران در مسکو/ اینستاگرام مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان