بلندپروازی‌های فرازمینی سازندگان بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا

شناسه خبر: 128467 سرویس: گوناگون دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶, ۱۹ : ۱۴ : ۰۰
بلندپروازی‌های فرازمینی سازندگان بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا
سازندگان استراتولانچ، بزرگترین هواپیمای دنیا در فکر آن هستند که از ساخته‌ی خود برای حمل و پرتاب یک شاتل فضایی چندبارمصرف استفاده کنند.
۵۵آنلاین :

استراتولانچ (Stratolaunch)، بزرگ‌ترین هواپیمایی محسوب می‌شود که تاکنون در دنیا ساخته شده است. سال گذشتهپل آلن، یکی از دو بنیان‌گذاران مایکروسافت، یکی از کارآفرینان آمریکایی و همچنین بنیان‌گذار شرکت هوافضایاستراتولانچ سیستمز اعلام کرد که دو بال این هواپیمای غول‌پیکر در مجموع ۱۱۷ متر (۳۸۵ فوت) طول دارد. با این حال، از زمان رونمایی از این هواپیما تا به امروز جزئیات اندکی درباره‌ی موارد استفاده از آن به بیرون درز کرده بود. اکنون با مصاحبه‌ی اخیر پل آلن با واشنگتن پست، هدف و تمرکز اصلی این هواپیما برای ما روشن شده است.

آلن به‌جای ساخت هواپیمای بزرگی که تنها قادر به حمل مسافر و محموله‌ی بیشتر در سراسر جهان باشد، قصد دارد از استراتولانچ برای حمل و پرتاب یک شاتل فضایی چندبارمصرف که در حال حاضر با اسم رمز بلک آیس (Black Ice) شناخته می‌شود، استفاده کند.

در صورت تحقق این هدف، این شاتل فضایی تقریبا هم‌اندازه‌ی شاتل فضایی ساخت ناسا خواهد بود و امکان پرتاب آن از هر نقطه از جهان وجود خواهد داشت؛ مشروط به آنکه استراتولانچ قادر به بهره‌گیری از یک باند پرواز بزرگ باشد تا شاتل را به‌همراه خود حمل کند. بلک آیس به‌منظور حمل ماهواره‌ها به مدار و سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌کار برده خواهد شد. هرچند انتظار می‌رود تامین مالی ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌زودی پایان یابد یا به شرکت‌های خصوصی واگذار شود. آلن در مصاحبه‌ی خود با واشنگتن پست می‌گوید:

 من به‌شدت مایلم تا شاهد در اختیار داشتن سیستم‌های کاملا چند بار مصرف باشیم تا در آن صورت بتوانیم عملیات‌های به سبک فرودگاهی و تکرارپذیر هفتگی، اگر نه بیشتر انجام دهیم.

استراتولانچ در واقع به‌عنوان پلتفرم پرتاب و نخستین مرحله از پرتاب به‌کار خواهد رفت؛ در حالی که بلک آیس مرحله‌ی دوم خواهد بود و پس از جدا شدن از هواپیما در ارتفاع مشخص با بهره‌گیری از منبع سوخت خود به سفرش به ماورای جو ادامه خواهد داد. پس از آنکه مرحله‌ی دوم آغاز شود، هواپیما فرود خواهد آمد و برای پرواز بعدی آماده خواهد شد.

هنوز نمی‌توان از احتمال ساخت بلک آیس با قاطعیت صحبت کرد؛ چرا که در حال حاضر تمام توجهات معطوف به استراتولانچ است. این هواپیما در ماه دسامبر تست سرعت پایین تاکسی را با موفقیت به اتمام رساند و نشان داد که قادر به هدایت و توقف مناسب است و می‌تواند به‌صورت ایمن و با سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت در باند پرواز حرکت کند. پیش از این، نخستین پرواز آزمایشی این هواپیما برای سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده بود؛ با این حال، بنا به گزارش واشنگتن پست، نخستین پرواز احتمالا انتهای سال جاری میلادی انجام خواهد شد. فارغ از زمان وقوع این پرواز، قطعا بلند شدن بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا از روی زمین اتفاق هیجان‌انگیزی خواهد بود که بسیاری به انتظار آن خواهند نشست.

 


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چشم ترامپ به پومپئو و بولتون

سرانجام گمانه زنی ها به حقیقت پیوست و جان بولتون نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل به جای مک مستر به عنوان متصدی سمت مشاور امنیت ملی ترامپ معرفی شد. با توجه به اینکه اخیرا نیز پومپئو به جای تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا شده بسیاری تاکید دارند که تیم تهاجمی ترامپ تکمیل شده که افزایش بودجه نظامی آمریکا حلقه تکمیلی آن است. حال این سوال مطرح می شود که ترامپ با این اقدامات چه اهدافی را دنبال می کند و چرا به دنبال چینش چنین تیمی است؟

قفل‌هاي دروازه فساد

در رسانه‌هاي عمومي و اجتماعي در سال جاري، ادعاهاي مختلفي درباره فساد در صندوق‌هاي بازنشستگي، به‌ويژه سازمان تأمين اجتماعي و صندوق بازنشستگي کشوري، منتشر شده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

شان پن برای هدف قرار دادن ترامپ، رمان نوشت

شان پن در رمانی با عنوان «باب هانی تنها کسی که کار کرد» به ماجراهای روز دنیا پرداخته و با نقد دونالد ترامپ و توجه به جنبش «من هم همین طور»، به تجربه درگیر شدنش در ماجرای ال چاپو، سلطان مواد مخدر هم اشاره کرده است.

ویدیو: تبریک متفاوت نوروز توسط سفیر آلمان در ایران

اقدام جالب سفیر آلمان در تهران؛ تبریک نوروز به زبان فارسی با خواندن شعری از حافظ، کنار سفره هفت سین

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان