بزرگ‌بانوی پیانوی ایران

شناسه خبر: 145964 سرویس: توسعه ، فرهنگ و هنر دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷, ۵۹ : ۲۳ : ۰۰
بزرگ‌بانوی پیانوی ایران
«خانم فخری ملک‌پور، به تصدیق همه اساتیدی که با مرحوم مرتضی‌خان محجوبی، نشست و برخاست و همکاری داشته‌اند، از همان شیرینی پنجه و صلابتی برخوردار است که در استاد بود. هنگامی که قطعات پرشور و هیجان‌انگیز پیانوی ایشان در فضا می‌پیچد، گویی روح بلندپرواز استاد است که از ملکوت اعلا، جان در پنجه‌های شاگرد می‌دمد
۵۵آنلاین :

 

«خانم فخری ملک‌پور، به تصدیق همه اساتیدی که با مرحوم مرتضی‌خان محجوبی، نشست و برخاست و همکاری داشته‌اند، از همان شیرینی پنجه و صلابتی برخوردار است که در استاد بود. هنگامی که قطعات پرشور و هیجان‌انگیز پیانوی ایشان در فضا می‌پیچد، گویی روح بلندپرواز استاد است که از ملکوت اعلا، جان در پنجه‌های شاگرد می‌دمد. گاه در هنگام نواختن قطعات موسیقی، رشحات و ریزه‌کاری‌هایی از آهنگ‌های متنوع استاد، همچون آبشار نور، از زیر پنجه‌های او جاری و متصاعد می‌شود، که در دل و جان ما، رنگین‌کمان‌هایی از شور و نغمه و شعر را ترسیم می‌کرد.» این حرف من نیست، گوشه‌ای از سخنان زنده‌نام بیژن ترقی، ترانه‌سرای شورآفرین موسیقی ملی ایران در توصیف شخصیت و جایگاه معنوی و مقام هنری «فخر پیانوی ایران» بود که به قلم آهنگین ایشان در کتاب «از پشت دیوارهای خاطره» به یادگار ثبت شده است. مکتب هنری مرتضی‌خان محجوبی، یک جریان موسیقایی جهانشمول و فخری‌بانو ملک‌پور، نقطه کمال هنری این مکتب، و هنر پیانونوازی و نغمه‌پردازی‌های این «استاد و شاگرد» اوج ظرافت و شکوه هنر موسیقی ملی ایران است. این یگانه استاد تمام در قید حیات پیانونوازی ایرانی، با حفظ و اشاعه میراث گرانسنگ استاد خویش، بدعت هنری و اخلاقی که مرتضی‌خان محجوبی در فرهنگ موسیقایی کشور پایه‌گذاری کرد را تحکیم و تداوم بخشید. در این میان هستند عده‌ای تازه به دوران رسیده بی‌‌‌هنر اما پرادعا که اصالت و معنای هنر را درک نکرده‌اند و با جعل و تحریف آثار بزرگان هنر و نامیدن خود به عناوین بی‌‌‌معنای «نواده هنری، و فرزندخوانده استادان هنر‌بودن» و سوءاستفاده از مسلک شاگردی، در غفلت مسئولان امر، دست به سرقت آثار هنری می‌زنند و آثار اساتید هنر را به نام خود چاپ و منتشر می‌کنند و با دغل‌بازی، برای خود شناسنامه و شجره‌نامه جعلی می‌سازند و خود را استاد و هنرمند جا می‌زنند تا از این طریق خرده‌نان و آبرویی به‌دست آورند. اخیرا و در تازه‌ترین بی‌‌‌حرمتی‌های این جماعت، خانمی، بخشی از آثار مرتضی‌خان محجوبی در کتاب «مشق استاد» که چندی پیش، به همت و کوشش استاد ملک‌پور منتشر شده و کلیه حقوق هنری و معنوی و مادی آن متعلق به ایشان است را بدون کسب اجازه و صلاحدید استاد ملک‌پور، و بدون اینکه حتی نامی از استاد فخری ملک‌پور بیاورد، به‌نام خود نت‌نویسی و منتشر کرده است. تنها کسانی که دانش و اخلاق حرفه‌ای ندارند دست به این زشت‌کاری‌ها می‌زنند، کسانی که نماد شارلاتانیسم در هنر ملی ایران هستند. «بزرگش نخوانند اهل خرد/ که نام بزرگان به زشتی برد.» آثار موسیقایی مرتضی‌خان محجوبی، در هر کجای دنیا، به هر شکلی که منتشر شود، بی‌‌‌نام استاد فخری ملک‌پور، یگانه میراث‌دار برحقش و بدون ارزش گذاری و تایید اصالت ایشان، هیچ ‌ارزش مادی و معنوی و هنری نخواهد داشت. گرامی می‌داریم اول مهر، زادروز فرخنده این بزرگ‌بانوی هنر را که وجودش رمز پایداری و جاودانگی آثار و اندیشه بزرگ‌ترین بدعت‌گذار هنری و نغمه‌پرداز فرهنگ موسیقی ملی ایران است.


منبع : ارمان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقاشیهای کاخهای چهلستون و عالی قاپو اصفهان در موزۀ باستان‌شناسی حیدرآباد هند

موزۀ باستان‌شناسی ایالت تلنگانا یا موزۀ حیدرآباد موزه‌ای است که در شهر حیدرآباد هندوستان جای دارد و کهن‌ترین گنجینۀ شهر است.

حکیم‌باشی‌های امروز ما

دیدگاه سیاستمدارانی که در این روزها از اقتصاد تجربی در مقابل اقتصاد علمی و دانشگاهی دفاع می‌کنند بی‌شباهت با دیدگاه مردمی نیست که چند دهه پیش از طب تجربی و آموزه‌های حکیم‌باشی‌ها در مقابل پزشکان درس‌خوانده در دانشگاه و برگشت از فرنگ دفاع می‌کردند. حکیم‌باشی نسبت به دکتر برگشته از فرنگ این مزیت را داشت که حرفش برای همگان قابل‌فهم بود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تهیه زغال به چه قیمتی!

برای تهیه هر گونی زغال باید شش اصله درخت بیست سالە را قطع کرد. نابودی جنگلها به چه قیمتی!

ویدیو: فریادهای زن معترض فرانسوی

فریادهای این زن معترض فرانسوی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی داشته است. امانوئل مکرون، دیشب در نطق تلویزیونی با اذعان به اینکه تن دادن به این وضعیت، بزدلانه بوده است بر مبنای مردمی مشروعیت، تاکید و اعتراف کرد که بخش هایی از مردم نادیده گرفته شده بودند. مکرون همچنین از لغو افزایش مالیات سوخت خبر داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر