نتیجه‌ای یافت نشد.

برخورد مشکوک غربی‌ها با حادثه تروریستی

شناسه خبر: 165718 سرویس: توسعه ، گوناگون دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷, ۱۸ : ۱۸ : ۰۰
برخورد مشکوک غربی‌ها با حادثه تروریستی
در حادثه تروریستی کرایست‌چرچ که منجر به کشته و زخمی‌شدن بیش از ۸۰ نمازگزار مسلمان در دو مسجد در نیوزیلند شد، اغلب رسانه‌‌های غربی بدون اشاره به «تروریستی»‌بودن آن تنها به شرح جزییات پرداختند.
۵۵آنلاین :


ترانت تاکید کرده بود علت انتخاب مسجد النور در مرکز کرایست‌چرچ، نزدیک به کلیسایی در همان منطقه است. این عامل تروریستی که گفته می‌شود تحت‌تاثیر آندری بوریک، تروریست مشهور نروژی قرار داشته که ۷۷ نفر را در ‌سال ۲۰۱۱ کشت، با انتشار تصاویری از خشاب‌های خود که روی آنها نام برخی فرماندهان جنگ‌های صلیبی علیه مسلمانان نوشته شده بود، بر مبارزه با مسلمانان حتی در بخش اروپایی استانبول ترکیه نیز اشاره کرده است.
ورود مسلمانان به نیوزیلند به‌ سال ۱۸۷۴ برمی‌گردد که ۱۵کارگر چینی برای کار در معادن طلای جزیره جنوبی وارد این کشور شدند. درباره سرنوشت این افراد اطلاعات چندانی در دست نیست، شاید آنها به استرالیا رفتند یا به چین بازگشتند، تا آن‌که در دهه ۱۸۹۰ چند نفر از مسلمانان پنجابی به جزیره شمالی وارد شدند. می‌توان این مهاجرت را سرآغار ورود مسلمانان به جزایر نیوزیلند دانست. اما تا‌ سال ۱۹۵۰ مسلمانان نیوزیلند تشکل و فعالیت مدنی خاصی در جامعه این کشور نداشتند تا آن‌که در همین ‌سال مسلمانان که جمعیت‌شان حدود ۱۵۰ نفر می‌شد، تصمیم به تاسیس «انجمن مسلمانان نیوزیلند» (NZMA) در اوکلند گرفتند.
 درخصوص ترکیب جمعیتی مسلمانان نیوزیلند لازم به ذکر است از میان ۳۰ تا ۴۰‌هزار مسلمانی که در این کشور حضور دارند، حدود ۱۰‌هزار نفر شیعه هستند که البته برخی منابع این رقم را ۱۵‌هزار نفر ذکر کرده‌اند. تاکنون مهمترین فعالیت شیعیان تاسیس بنیاد ایمان نیوزیلند است که به اختصار IMAN گفته می‌شود. این مرکز یک سازمان خیریه غیرانتفاعی شیعی در شهر اوکلند به شمار می‌رود که فعالیت خود را با حمایت ایرانیان و دیگر مسلمانان ساکن نیوزیلند از ‌سال ۱۹۹۵ میلادی آغاز کرده است. مهمترین فعالیت بنیاد ایمان، ساخت مسجد و مرکز اسلامی امام رضا(ع) در این شهر است که در‌ سال ۱۳۹۳ آغاز و در ۱۳۹۴ شمسی تکمیل شده است. ساخت این مسجد با حمایت مراجع تقلید شیعه انجام شد و در مراسم افتتاح آن دو نفر از مسئولان مجمع جهانی اهل‌بیت نیز حضور داشتند.
 نخستین سرشماری نیوزیلند برای تعیین قومیت و ملیت مسلمانان این کشور در‌ سال ۱۹۹۱ انجام شد که از مجموع ۵۷۶۹مسلمان؛ هندی‌ها ۴۹ درصد، سایر اقوام و ملیت‌های آسیایی ۲۰درصد،  آفریقایی‌های عرب ۲۲‌درصد و اروپایی‌ها ۶.۶‌درصد  را تشکیل می‌دادند. در سرشماری ‌سال۲۰۰۱ با افزایش جهشی تعداد مسلمانان به بیش از ۲۳‌هزار نفر مشخص شد ۱۱۰۰ نفر از آنها ایرانی هستند. اکثر مسلمانان در شهر اوکلند زندگی می‌کنند؛ این شهر بزرگترین کانون مسلمانان به شمار می‌رود.
 همان‌طور که اشاره شد در نیوزیلند ادیان مختلف همزیستی مسالمت‌آمیزی با هم دارند. این رویکرد باعث شده تا در شروع جریان بی‌سابقه آوارگان سوری، مایکل وودهوس، وزیر مهاجرت وقت نیوزیلند در‌ سال ۲۰۱۵ اعلام کرد علاوه بر سهمیه پذیرش ۱۵۰ نفر از آوارگان سوری در این کشور، ۶۰۰ پناهجوی سوری به صورت فوریتی و بر سهمیه سالیانه پذیرفته می‌شود.
 این روند علیرغم سیاست‌ها و سخنرانی‌های نژادپرستانه و ضدمهاجرتی ترامپ که بخش اعظم آن شامل مسلمانان می‌شد، در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز ادامه یافت، چنان‌که در‌ سال گذشته میلادی دولت نیوزیلند با افزایش سهمیه پذیرش پناهندگان از یک‌هزار نفر به ۱۵۰۰ نفر که بخش زیادی از آنها را آوارگان سوری تشکیل می‌دهند، نشان داد این کشور تلاش دارد به دور از نگاه‌های ضداسلامی باشد.
 با این حال، با آن‌که گفته می‌شود تعدادی از مردم نیوزیلند تحت‌تاثیر اظهارات اسلام‌هراسانه ترامپ قرار گرفتند، اما در‌ سال۲۰۱۷ و پس از اعلام فرمان نژادپرستانه رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر عدم‌صدور ویزای ایالات متحده برای هفت کشور مسلمان، تعدادی از مردم نیوزیلند با برگزاری تظاهراتی نسبت به این مسأله واکنش نشان دادند. آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی با پیام «خوش آمدید، نیوزیلند جای ترس و نفرت نیست» مخالفت خود را با جهت‌گیری‌های منفی به مسلمانان نشان دادند.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

اعتبار «تکرار» کننده و نمک‌دان شکسته

مردی که پست مشاوره و حضور در قوه مجریه را به واسطه « تکرار می‌کنم» دارد از « تکرار» گلایه دارد. گویا جناب آشنا فراموش کرده‌اند که اعتبار ریخته، خرج خود همین آقایان شد. حضراتی که امروز نظاره گر مشکلات هستند و کاری از دستشان بر نمی‌آید، در حالی که در ایام انتخابات قول داده بودند با کلیدشان قفل‌ها را باز کنند.

دیپلماسی به سبک بابانوئل

روانشناسان معتقدند که هدیه می‌تواند گویای خیلی چیز‌ها درباره اهداکننده و دریافت کننده هدیه باشد. می‌گویند، هدیه بازتاب دهنده دنیای درون اهدا کننده است؛ حال باید دید در دنیای دیپلماسی این سبک هدیه دادن چه تعبیری را به همراه دارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر